Švédům se v posledních letech daří všechno, na co sáhnou. Z mladých nadějí se staly stálice biatlonové špičky a v olympijské sezóně se od nich budou čekat velké výsledky.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švédsko.
Švédsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 6. Sebastian Samuelsson, 10. Martin Ponsiluoma, 29. Jesper Nelin, 39. Peppe Femling
- Pohár národů mužů: 5. místo (kvóta: 6)
- Pořadí SP žen: 4. Hanna Öbergová, 12. Elvira Öbergová, 14. Linn Perssonová, 28. Mona Brorssonová, 63. Anna Magnussonová, 71. Stina Nilssonová
- Pohár národů žen: 2. místo (kvóta: 6)
Na startu
- Hlavním trenérem švédského týmu je stále Johannes Lukas, kterého doplňuje Mattias Nilsson a trenéři střelby Johan Hagström a Jean-Marc Chabloz.
- Jako doplněk stabilního A týmu vznikl tzv. rozvojový A tým, do kterého spadají Malte Stefansson, Tilda Johanssonová a Oskar Brandt.
- Švédské ocenění biatlonista roku získal v červnu Martin Ponsiluoma.
- Titul nováček roku si ve své zemi vysloužila Stina Nilssonová. Bývalá běžkyně na lyžích je i letos zařazena do A týmu. Loni si mezi elitou zajela pouze sprint (26.) a stíhačku (22.) na poslední zastávce v Östersundu. Na mistrovství Švédska v letním biatlonu překvapivě zvítězila ve sprintu.
- Švédský olympijský výbor již v květnu na základě zisku individuálních medailí na mistrovství světa v Pokljuce nominoval na olympijské hry v Pekingu Hannu Öbergovou, Sebastiana Samuelssona a Martina Ponsiluomu.
- V předsezónním sprintu v Idre zvítězil Sebastian Samuelsson, v závodu žen překvapila prvním místem Linn Perssonová.
- I ve vytrvalostních závodech v Idre kralovali domácí. Vyhráli Martin Ponsiluoma a Elvira Öbergová.
Čtyři položky
1) Zopakuje švédský tým úspěchy z her v Pchjongčchangu? V roce 2018 brali biatlonisté této skandinávské země pod pěti kruhy čtyři medaile. Výsledek to byl překvapivý. Sebastian Samuelsson bude v Pekingu obhajovat stříbro ze stíhačky. Stejný kov v této disciplíně získal i na uplynulém mistrovství světa v Pokljuce. Hanna Öbergová zlatavě zazářila ve vytrvalostním závodě. I ona si ze stejné disciplíny odvezla medaili také ze světového šampionátu ve Slovinsku. V Jižní Koreji brali se svými kolegy medaile i v ženské a mužské štafetě. Tehdy byli oba ještě nováčci. V Pekingu už budou patřit mezi favority a velké výsledky se od nich budou očekávat. Na přední příčky v individuálních závodech můžou zaútočit i další členové A týmu, především Martin Ponsiluoma a Elvira Öbergová.
2) Jaká bude nálada v týmu? Médii proběhly zprávy o napjatých vztazích v reprezentaci, které způsobil rozchod Hanny Öbergové s Jesperem Nelinem a její následný vztah s Martinem Ponsiluomou. Podle trenérů by ale po biatlonové stránce mělo všechno fungovat. A zdá se, že ano. Na mistrovství Švédska zvítězila H. Öbergová s Nelinem ve štafetě smíšených dvojic. V olympijské sezóně bude dobré rozpoložení všech reprezentačních kolegů obzvláště důležité.
3) Elvira Öbergová pracovala v létě na střelbě. S celkovou úspěšností 80 % nebyla spokojená, a tak přišly změny. Na své malorážce vyměnila pažbu a také se v trénincích zaměřila na to, aby byly rány přesnější i na úkor rychlosti střelby. V uplynulé sezóně se mladší ze sester umístila v celkovém hodnocení na 12. příčce. Devět z jedenácti biatlonistek, které se umístily nad ní, měly právě přesnější střelbu. Pokud tedy Elvira předvede na střelnici o něco vyrovnanější výkony, může letos přemýšlet o vyšších příčkách.
4) Přiblíží se Hanna Öbergová k zisku velkého křišťálového glóbu? Starší ze sester je majitelkou dvou olympijských medailí, světovou šampionkou a držitelkou dvou malých křišťálových glóbů. Ten velký je posledním oceněním, které jí ve sbírce chybí. V posledních dvou letech byla v celkovém hodnocení vždy čtvrtá. Zatímco v sezóně 2019/20 měla prvenství se ztrátou 52 bodů nadohled, v uplynulém ročníku činilo její manko 326 bodů. Ještě po Pokljuce přitom držela druhou příčku a na vedoucí Tiril Eckhoffovou ztrácela jen 38 bodů. Vůbec jí ale nevyšel závěrečný trimestr. Ani v jednom ze šesti individuálních závodů se nevešla do první desítky. Pokud chce Hanna Öbergová pomýšlet na celkové vítězství, musí sbírat kvalitní výsledky po celou sezónu.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Peppe Femling
2. Jesper Nelin
3. Martin Ponsiluoma
4. Sebastian Samuelsson
Ženy
1. Linn Perssonová
2. Mona Brorssonová
3. Elvira Öbergová
4. Hanna Öbergová
Cílová rovinka
Švédsko může v sezóně 2021/22 zase o něco vylepšit své výsledky. Reprezentační tým se stabilizuje a kromě Sebastiana Samuelssona a Hanny Öbergové jsou o medaile a přední příčky schopni bojovat i další biatlonisté a biatlonistky této země. Ženy navíc budou obhajovat malý křišťálový glóbus ze štafet. Zajímavé bude sledovat také pokrok Stiny Nilssonové.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: IBU, Skidskytte (1), Skidskytte (2)