Home > Preview > Preview: Světový pohár v Presque Isle 2016

Preview: Světový pohár v Presque Isle 2016

Presque Isle

Presque Isle

Použité foto: Presque Isle (© biathlonmaine.com)

Biatlonisté se v rámci zámořské tour přesouvají z Kanady do Spojených států amerických. Canmore a Presque Isle geograficky nedělí přiliš velká vzdálenost, ale o to víc jsou tato střediska rozdílná.

O středisku

Po dvou kolech Světového poháru ve velké nadmořské výšce přichází radikální změna. Bude se závodit v pouhých 267 metrech nad mořem. Oproti jiným kolům elitního seriálu se pojede v hodně komorním prostředí miniaturního stadionu Nordic Heritage Center, který nabízí 20 kilometrů tratí.

U Canmore jsme se báli nicotné divácké kulisy (nakonec neoprávněně), u areálu na severovýchodě USA, ve státě Maine, by měly být naše obavy daleko větší. Biatlon totiž u Američanů není zrovna nejpopulárnější.

Trať v Presque Isle představil Lowell Bailey:

Předpověď počasí

Pokud v Camore bylo relativně teplo, tak v Presque Isle si biatlonisté dle předpovědí „užijí“ i teploty přes minus 20 stupňů. Pak je otázkou, zda by se mohlo závodit, protože limitem je právě hranice minus 20 stupňů. Zlobit by neměl pouze mráz, ale i vítr. Jeho hodnoty by mohly sahat až k 6 metrům za sekundu. Prognózy tedy nejsou pro závodníky nijak přívětivé.

Velké závody v Presque Isle

Presque Isle hostilo ve své historii tři velké biatlonové akce. V letech 2006 a 2014 to bylo Mistrovství světa juniorů, v roce 2011 pak Světový pohár. Na juniorský šampionát v roce 2006 mají hezké vzpomínky čeští reprezentanti. Dnes již neaktivní Tomáš Hradecký bral zlato a dva bronzy, o druhý zisk nejcennějšího kovu se pak postarala Veronika Vítková, když vyhrála vytrvalostní závod dorostenek. Ze známých světových jmen získali před 10 lety medaile třeba Darja Domračevová, Magdalena Neunerová, Anton Šipulin, Tarjei Bø, Dominik Landertinger, Olena Pidhrušná či Olga Viluchinová.

O 8 let později zazářil Tomáš Vojík čtvrtou příčkou ve vytrvalostním závodě juniorů. Hvězdami šampionátu byli mimo jiné Sean Doherty, Lisa Vittozziová, Galina Višnevskajová či Alexander Povarnicyn. Tyto závodníky uvidíme na startu i nyní v rámci historicky druhého Světového poháru v Presque Isle. A jak vypadaly výsledky během toho prvního v roce 2011?

Výsledky SP z roku 2011

Sprint mužů: 1. Peiffer, 2. M. Fourcade, 3. Čerezov – 11. Šlesingr, 32. Soukup, 68. Holubec

Stíhací závod mužů: 1. Bœuf, 2. Čerezov, 3. Bergman – 20. Šlesingr, 30. Soukup

Sprint žen: 1. Ekholmová, 2. Bergerová, 3. Va. Semerenková – 23. Vítková

Stíhací závod žen: 1. Bergerová, 2. Dorinová Habertová, 3. Domračevová – 21. Vítková

Smíšená štafeta: 1. Německo, 2. Francie, 3. Rusko

Světový pohár Presque Isle
Datum Čas Disciplína
Čtvrtek 11. 2. 16:30 Sprint mužů
Čtvrtek 11. 2. 18:40 Sprint žen
Pátek 12. 2. 17:30 Stíhací závod mužů
Pátek 12. 2. 19:10 Stíhací závod žen
Sobota 13. 2. 20:30 štafeta mužů
Neděle 14. 2. 18:10 Štafeta žen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *