Švýcarští reprezentanti se sice v minulé sezóně nedočkali ani jednoho cenného kovu, přesto dosahovali na velmi zajímavé výsledky. A především je v jejich možnostech, aby bylo ještě líp.
Švýcarsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 15. Benjamin Weger, 51. Mario Dolder, 55. Jeremy Finello, 73. Serafin Wiestner
- Pohár národů mužů: 9. místo
- Pořadí SP žen: 25. Selina Gasparinová, 44. Lena Häckiová, 49. Elisa Gasparinová, 89. Irene Cadurischová
- Pohár národů žen: 9. místo
Švýcarským biatlonistům se v uplynulé sezóně povedlo ideálně načasovat formu na olympijské hry. Zkušený Benjamin Weger si z nich odvezl dvě šestá místa a umístění v elitní desítce si z Pchjongčchangu překvapivě odvezli i Serafin Wiestner, Elisa Gasparinová, Lena Häckiová a Irene Cadurischová.
Weger zároveň podával stabilní výkony i ve Světovém poháru, za což byl odměněn životní 15. příčkou v celkovém hodnocení. Nejvýraznější se tak zasloužil o to, že Švýcaři v poháru národů udrželi devátou příčku.
Stejná pozice patří i ženám, pro které je to však nejlepší výsledek za poslední roky. Týmovou jedničkou opět byla Selina Gasparinová, i když s celkovým 25. místem úplně spokojená nebyla. Větší radost jí udělaly štafetové úspěchy, dvě páté příčky v SP a šestá pozice na ZOH.
Foto: Elisa Gasparinová (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)
Co se událo před novou sezónou?
Zhruba před měsícem přišla ze Švýcarska radostná novinka. Selina Gasparinová přivedla na svět svou druhou dceru. Což také znamená, že nestihne úvod sezóny. K závodění se chce vrátit v Antholzi.
Jisté je to, že už se nepotká s trenérem Arminem Auchentallerem, který přešel k Američankám. Místo něj dostala důvěru švýcarského svazu Sandra Flungerová. Jde o sestřenici Simona Edera, která se učila trenérskému řemeslu u renomovaného Alfreda Edera. Trenérem mužů zůstává nadále Jörn Wollschläger
Foto: Selina Gasparinová (Autor: Petr Zbranek)
Klíčové otázky
Kam až může dojít Weger?
Už osm let patří Benjamin Weger do širší světové špičky. Nebo už můžeme mluvit o užší špičce? Minulá sezóna totiž 29letému borci vyšla skvěle. Sice nerozšířil svou sbírku čtyř pódiových umístění ve Světovém poháru, ale zase se šestkrát vešel do elitní desítky. A to nepočítáme dvě šestá místa z Pchjongčchangu.
Základ úspěchu je celkem zřejmý. Weger se s 84,6% úspěšností střelby přiblížil na půl procenta ke svému maximu. Ani běžecká forma neměla daleko k té životní. K útoku na premiérové vítězství nemusí scházet tolik.
Jak zvládne S. Gasparinová návrat po mateřské pauze?
V posledních letech patří Selina Gasparinová k hlavním oporám švýcarského týmu, a tak bude v úvodu sezóny citelně chybět. Důležité pak bude, jak dobře zvládne návrat po mateřské pauze.
Čtyřiatřicetiletá biatlonistka už s tím má zkušenosti. V sezóně 2015/16 se jí jako novopečené mamince celkem dařilo, dojela si pro jedno druhé místo. Inspirací jí může být Marie Dorinová Habertová, která dosáhla největších úspěchů až po narození dcery.
Úspěšný návrat má za sebou i Darja Domračevová, byť té nějakou dobu trvalo, než se dostala do své obvyklé běžecké formy. Gasparinové ale nahrává to, že Mistrovství světa se koná až v březnu.
Udrží Häckiová a Cadurischová stabilní výkonnost?
Ve 23 letech je Lena Häckiová asi největší nadějí současné švýcarské reprezentace. Robustní biatlonistka se vyznačuje velmi dobrou běžeckou výkonností, kterou však v minulé sezóně podpořila jen 74,8% úspěšností střelby. Když už se jí ale na střelnici zadařilo, tak to stálo za to. Jako třeba v olympijské stíhačce, kde poskočila z 26. příčky až na 8.
Trochu jiný příběh píše Irene Cadurischová. Mezi dospělými se výrazněji prosadila až letos, když si z Pchjongčchangu odvezla 8. a 16. místo. A pak měla problém bodovat ve Světovém poháru. Také ji totiž trápí slabší střelba.
Na nové trenérce Sandře Flungerové bude, aby vybrousila tyto dva diamanty. Jak Häckiová, tak Cadurischová totiž mají potenciál dojíždět minimálně v elitní desítce.
Nepřehlédněte: Přehled všech preview před sezónou 2018/19
Hlavní foto: Benjamin Weger (Autor: Petr Zbranek)