Závody žen slibují na Mistrovství světa ve slovinské Pokljuce napínavou podívanou. Kromě již tradičních favoritek, jako jsou krajanky Tiril Eckhoffová a Marte Olsbuová Røiselandová nebo Švédka Hanna Öbergová, se o cenné kovy budou ucházet i biatlonistky z dalších zemí. Mimořádnou zápletku jistě nabídne také ženská štafeta. Letos jsme zažili čtyři různé vítězné země, zlato postupně braly závodnice Švédska, Norska, Německa a Ruska.
Kdo bude obhajovat medailové příčky?
Na loňském šampionátu kralovala Marte Olsbuová Røiselandová, jež vybojovala medaili v každé disciplíně. Z individuálních závodů si zlaté kovy odvezla dva, shodně jako Dorothea Wiererová. Italku jsme však letos z patnácti závodů viděli na stupních vítězů pouze třikrát. Zvítězit navíc dokázala jenom v úvodním vytrvalostním závodě
Třetí žena Světového poháru Hanna Öbergová brala minulý rok bronz v závodě s hromadným startem. Dvakrát se však umístila těsně pod stupni vítězů a letos bude určitě pomýšlet na víc. Přes léto navíc zapracovala na střelbě a v položce vestoje se ze 79% úspěšnosti dostala na 90 %.
Stříbrný kov si v Antholzi potěžkaly Susan Dunkleeová, Denise Herrmannová a Vanessa Hinzová. Letošní výsledky všech závodnic jsou však spíše mdlé. Čtyřiatřicetiletá Američanka se v celkovém hodnocení nachází až na 54. příčce, rychlá běžkyně Herrmannová za svými loňskými výsledky také zaostává. A to i přes to, že se nepatrně zlepšila ve střelbě.
Z českých reprezentantek dosáhla na bronz ve sprintu Lucie Charvátová. Její letošní maximum v této disciplíně je 24. místo. Celkově v sezóně 2020/2021 dosáhla na body zatím jenom třikrát.
Adeptek na stupně vítězů je mnoho
Ačkoliv vedoucí ženou Světového poháru je Marte Olsbuová Røiselandová, letos si připsala pouze dvě prvenství a loňská dominance na šampionátu se jí bude těžce obhajovat. Největší ambice na titul mistryně světa má její reprezentační kolegyně Tiril Eckhoffová. Ta se na nejvyšším stupínku představila letos již šestkrát, z toho ovládla tři sprinty a tři stíhačky. Zajímavé bude také sledovat souboj o žlutý trikot. Eckhoffová na Olsbuovou Røiselandovou ztrácí 8 bodů, jen o bod zpět je však Hanna Öbergová.
Pětadvacetileté Švédce navíc slovinský biatlonový areál nedaleko jezera Bled svědčí. Minulou sezónu se v Pokljuce jely dva individuální závody – vytrvalostní závod a závod s hromadným startem, ve kterých brala stříbro a zlato. Kromě ní se dvakrát na stupních vítězů představila také Anaïs Bescondová. Dále braly medaile ještě Denise Herrmannová a Lisa Vittozziová.
O postavení na nejvyšších příčkách budou chtít zabojovat také biatlonistky, které se přetahují o modrý trikot pro nejlepší závodnice do pětadvaceti let. Dzinara Alimbekavová a Elvira Öbergová se letos shodně na stupních vítězů umístily dvakrát, z toho Běloruska dokonce ovládla sprint v Hochfilzenu. Pro Alimbekavovou už navíc půjde o třetí světový šampionát, mladší ze švédských sester se na vrcholné akci sezóny představí podruhé.
Fazóna Hauserové, Simonová jako favoritka masáku
Ve své životní formě se nachází Lisa Hauserová. Z posledních šesti individuálních závodů se pětkrát umístila na stupních vítězů. Zlato brala ve vytrvalostním závodu v Antholzi. V závodu s hromadným startem bude zase na zlato pomýšlet Julia Simonová. Tato disciplína se jela zatím třikrát a čtyřiadvacetiletá Francouzka dvakrát zvítězila.
Německá jednička Franzisca Preussová brala na Mistrovství světa medaili pouze jednou. Před šesti lety se v Kontiolahti umístila na stříbrné příčce v závodu s hromadným startem. Na stejném místě i v téže disciplíně se umístila také letos v Oberhofu a je zatím šestou ženou celkového hodnocení.
Z domácích slovinských biatlonistek se na bodových pozicích umístila pouze jednou třiadvacetiletá Polona Klemenčičová.
V kurzu může být i Rusko a Polsko
Pro poslední individuální medaili si dojela biatlonistka z Ruska 13. prosince 2019. Konkrétně Světlana Mironovová tehdy vybojovala bronz ve stíhačce v Hochfilzenu. Reprezentantky Ruské federace tak budou chtít stylově prolomit už více jak rok trvající individuální medailový půst právě na mistrovství světa, a to i přes to, že budou startovat pod zkratkou RBU a bez státních symbolů na kombinéze. Nejblíže k cennému kovu měla letos již zmiňovaná Světlana Mironovová, jež se musela ve stíhačce v Oberhofu spokojit s nepopulární 4. příčkou.
O slovo by se mohla přihlásit také Monika Hojniszová-Staręgová. Ta na konci ledna ovládla vytrvalostní závod na mistrovství Evropy. A že se umí na vrcholné akce připravit, dokázala i minulý rok, když se v masáku umístila na 4. místě.
Česko bude reprezentovat stálé kvarteto
Markétě Davidové se letos nejvíce daří ve sprintu a závodu s hromadným startem. V první zmiňované disciplíně nechyběla na květinové ceremoniálu dvakrát (5.,6.), v Hochfilzenu jí v masáku jen o 6,1 sekundy unikl bronz a obsadila čtvrtou příčku. Letošní maximum Jessicy Jislové je 24. pozice ve sprintu. Úspěšnost této šestadvacetileté biatlonistky ve střelbě vleže letos klesla z 86 % na 81 %. Také Eva Puskarčíková se v této sezóně zatím nejlépe předvedla ve sprintu. V Hochfilzenu se umístila na 22. místě.
Maximum české ženské štafety je letos šesté místo, na kterém se umístila v Oberhofu. Generálka před šampionátem v Antholzi byla jediným závodem, ve kterém nemusela finišmanka Lucie Charvátová na trestné kolo. Fanoušci tak doufají, že podobný výkon dokáže zopakovat i v Pokljuce. Loni českému kvartetu k medaili chybělo málo, české reprezentantky se umístily těsně pod stupni vítězů.
Pozici české náhradnice si vyjela dvacetiletá Tereza Voborníková, která dokázala letos bodovat v šesti ze sedmi závodů IBU Cupu. Na mistrovství Evropy skončila nejlépe 30. ve vytrvalostním závodě.