Sezóna 2019/20 byla pro švýcarské biatlonistky možná nejlepší v historii. Zářily hlavně ve štafetových závodech. Muži jsou naopak trochu na ústupu, ale to by mohl změnit příchod mladých talentů.
BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes jsou to Švýcarsko.
Švýcarsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 30. Benjamin Weger, 68. Mario Dolder, 75. Jeremy Finello, 79. Serafin Wiestner, 90. Joscha Burkhalter
- Pohár národů mužů: 12. místo (kvóta: 4)
- Pořadí SP žen: 22. Lena Häckiová, 31. Aita Gasparinová, 40. Selina Gasparinová, 55. Elisa Gasparinová, 83. Susanna Meinenová
- Pohár národů žen: 7. místo (kvóta: 5)
Stalo se před sezónou
- Kariéru ukončil druhý nejlepší Švýcar v celkovém hodnocení Světového poháru Mario Dolder.
- Novým trenérem švýcarských mužů se stal bývalý německý biatlonista Alexander Wolf. Ve funkci vystřídal svého krajana Jörna Wollschlägera.
- Wolfovi asistuje bývalý italský běžec na lyžích Daniel Hackhofer. Další Ital Harald Egger nově zastává pozici střeleckého trenéra juniorů.
- Trenérkou žen je nadále Sandra Flungerová, která má k ruce asistenta Andrease Kuppelwiesera.
- Do A týmu povýšila Aita Gasparinová, připojila se tak k sestře Elise. V národním týmu figuruje stejně jako loni trojice Selina Gasparinová, Lena Häckiová a Benjamin Weger.
- Sérii tří závodů Nordic Weekend, která byla vrcholem švýcarského léta, ovládli Aita Gasparinová a Sebastian Stalder.
Čtyři položky
1) Sestry Gasparinovy + Häckiová = úspěch. V sezóně 2018/19 byly Švýcarky v hodnocení štafet desáté, o rok později druhé. Co stálo za takovým posunem? Trenérka Sandra Flungerová nominovala do všech závodu stejnou čtveřici, neměnila ani rozdělení úseků. Její svěřenky se jí za důvěru odvděčily stříbrem a dvěma bronzy. Tyto úspěchy bude těžké zopakovat. Švýcarkám se totiž v minulé sezóně povedlo, na co sáhly. V šesti závodech se jen třikrát stalo, že by jedna z členek štafety byla na svém úseku mimo první desítku. A výš to přes suverénní Norky asi nepůjde.
2) Přijdou i individuální úspěchy? Švýcarské biatlonistky podávaly ve štafetách lepší výkony než v individuálních závodech. V celkovém pořadí se dostala nejvýš 22. Lena Häckiová, která si o tři příčky vylepšila své maximum. Také se poprvé podívala na stupně vítězů, když dojela třetí ve stíhačce v Le Grand-Bornand. Pětadvacetiletá biatlonistka by měla být největší švýcarskou nadějí i v nadcházející sezóně, ale potřebuje nutně vylepšit svou 73% úspěšnost střelby.
3) Třicátníci neřekli poslední slovo. Vedle Häckiová se v uplynulém ročníku prosadila na stupně vítězů i Selina Gasparinová. Už šestatřicetiletá biatlonistka uzavřela zimu druhým místem ve stíhačce v Kontiolahti. Rozhodně nezpomaluje, v několika závodech se dostala se svým běžeckým časem mezi desítku nejlepších. Jednatřicetiletý Benjamin Weger tak úspěšný nebyl, což souvisí s propadem jeho střelecké úspěšnosti z 85 na 80 %. Ale třeba pátým místem ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Antholzi prokázal, že stále může bojovat o nejvyšší příčky.
4) Omlazení mužského týmu. Benjamin Weger zakončil minulý ročník Světového poháru jako nejlepší švýcarský muž na 30. místo. Druhý nejlepší muž Mario Dolder byl až 68. a navíc ukončil kariéru. Přestavba týmu se zdá být nevyhnutelná. „Švýcarský tým patří k těm nejsnaživějším. Má dobrý mix dravých mladíků a velmi zkušených sportovců. Jsem přesvědčený, že společně dokážeme posunout všechny závodníky,“ říkal po příchodu k týmu kouč Alexander Wolf. Pravdou je, že má kde brát. Teprve dvacetiletý Niklas Hartweg letos vyhrál IBU Junior Cup a už klepal na první desítku mezi dospělými v IBU Cupu. V sezóně 2018/19 byl zase v juniorském seriálu druhý Sebastian Stalder. Švýcarům celkově roste silná generace, vždyť juniorkám v minulé sezóně vládla Amy Basergaová.
Očekávané složení štafet
Muži
- Jeremy Finello
- Benjamin Weger
- Niklas Hartweg
- Serafin Wiestner
Ženy
- Elisa Gasparinová
- Selina Gasparinová
- Aita Gasparinová
- Lena Häckiová
Cílová rovinka
Švýcarští fanoušci můžou být před startem sezóny naplněni optimismem. U stále velmi mladé Leny Häckiové se dá čekat další, zejména střelecký progres. Díky dobrým výkonům v minulé sezóně budou Švýcarky nyní jezdit v pěti, díky čemuž by mohla Amy Basergaová dostat premiérovou šanci ve Světovém poháru. Příležitost by měli dostat i další junioři.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Hlavní foto: Aita Gasparinová (Autor: Petr Slavík)