Home > Doporučujeme > PREVIEW: Ve štafetách sbírají švýcarské biatlonistky medaile. Přijdou i v individuálních závodech?

PREVIEW: Ve štafetách sbírají švýcarské biatlonistky medaile. Přijdou i v individuálních závodech?

Sezóna 2019/20 byla pro švýcarské biatlonistky možná nejlepší v historii. Zářily hlavně ve štafetových závodech. Muži jsou naopak trochu na ústupu, ale to by mohl změnit příchod mladých talentů.

BiatlonMag se před startem sezóny 2020/2021 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes jsou to Švýcarsko.

Švýcarsko v minulé sezóně

 • Pořadí SP mužů: 30. Benjamin Weger, 68. Mario Dolder, 75. Jeremy Finello, 79. Serafin Wiestner, 90. Joscha Burkhalter
 • Pohár národů mužů: 12. místo (kvóta: 4)
 • Pořadí SP žen: 22. Lena Häckiová, 31. Aita Gasparinová, 40. Selina Gasparinová, 55. Elisa Gasparinová, 83. Susanna Meinenová
 • Pohár národů žen: 7. místo (kvóta: 5)

Stalo se před sezónou

 • Kariéru ukončil druhý nejlepší Švýcar v celkovém hodnocení Světového poháru Mario Dolder.
 • Novým trenérem švýcarských mužů se stal bývalý německý biatlonista Alexander Wolf. Ve funkci vystřídal svého krajana Jörna Wollschlägera.
 • Wolfovi asistuje bývalý italský běžec na lyžích Daniel Hackhofer. Další Ital Harald Egger nově zastává pozici střeleckého trenéra juniorů.
 • Trenérkou žen je nadále Sandra Flungerová, která má k ruce asistenta Andrease Kuppelwiesera.
 • Do A týmu povýšila Aita Gasparinová, připojila se tak k sestře Elise. V národním týmu figuruje stejně jako loni trojice Selina Gasparinová, Lena Häckiová a Benjamin Weger.
 • Sérii tří závodů Nordic Weekend, která byla vrcholem švýcarského léta, ovládli Aita Gasparinová a Sebastian Stalder.
Foto: Alexander Wolf (© Swiss-Ski)

Čtyři položky

1) Sestry Gasparinovy + Häckiová = úspěch. V sezóně 2018/19 byly Švýcarky v hodnocení štafet desáté, o rok později druhé. Co stálo za takovým posunem? Trenérka Sandra Flungerová nominovala do všech závodu stejnou čtveřici, neměnila ani rozdělení úseků. Její svěřenky se jí za důvěru odvděčily stříbrem a dvěma bronzy. Tyto úspěchy bude těžké zopakovat. Švýcarkám se totiž v minulé sezóně povedlo, na co sáhly. V šesti závodech se jen třikrát stalo, že by jedna z členek štafety byla na svém úseku mimo první desítku. A výš to přes suverénní Norky asi nepůjde.

Selina Gasparinová
Foto: Selina Gasparinová (Autor: Petr Zbranek)

2) Přijdou i individuální úspěchy? Švýcarské biatlonistky podávaly ve štafetách lepší výkony než v individuálních závodech. V celkovém pořadí se dostala nejvýš 22. Lena Häckiová, která si o tři příčky vylepšila své maximum. Také se poprvé podívala na stupně vítězů, když dojela třetí ve stíhačce v Le Grand-Bornand. Pětadvacetiletá biatlonistka by měla být největší švýcarskou nadějí i v nadcházející sezóně, ale potřebuje nutně vylepšit svou 73% úspěšnost střelby.

3) Třicátníci neřekli poslední slovo. Vedle Häckiová se v uplynulém ročníku prosadila na stupně vítězů i Selina Gasparinová. Už šestatřicetiletá biatlonistka uzavřela zimu druhým místem ve stíhačce v Kontiolahti. Rozhodně nezpomaluje, v několika závodech se dostala se svým běžeckým časem mezi desítku nejlepších. Jednatřicetiletý Benjamin Weger tak úspěšný nebyl, což souvisí s propadem jeho střelecké úspěšnosti z 85 na 80 %. Ale třeba pátým místem ve vytrvalostním závodě na Mistrovství světa v Antholzi prokázal, že stále může bojovat o nejvyšší příčky.

Benjamin Weger
Foto: Benjamin Weger (Autor: Petr Zbranek)

4) Omlazení mužského týmu. Benjamin Weger zakončil minulý ročník Světového poháru jako nejlepší švýcarský muž na 30. místo. Druhý nejlepší muž Mario Dolder byl až 68. a navíc ukončil kariéru. Přestavba týmu se zdá být nevyhnutelná. „Švýcarský tým patří k těm nejsnaživějším. Má dobrý mix dravých mladíků a velmi zkušených sportovců. Jsem přesvědčený, že společně dokážeme posunout všechny závodníky,“ říkal po příchodu k týmu kouč Alexander Wolf. Pravdou je, že má kde brát. Teprve dvacetiletý Niklas Hartweg letos vyhrál IBU Junior Cup a už klepal na první desítku mezi dospělými v IBU Cupu. V sezóně 2018/19 byl zase v juniorském seriálu druhý Sebastian Stalder. Švýcarům celkově roste silná generace, vždyť juniorkám v minulé sezóně vládla Amy Basergaová.

Očekávané složení štafet

Muži

 1. Jeremy Finello
 2. Benjamin Weger
 3. Niklas Hartweg
 4. Serafin Wiestner

Ženy

 1. Elisa Gasparinová
 2. Selina Gasparinová
 3. Aita Gasparinová
 4. Lena Häckiová

Cílová rovinka

Švýcarští fanoušci můžou být před startem sezóny naplněni optimismem. U stále velmi mladé Leny Häckiové se dá čekat další, zejména střelecký progres. Díky dobrým výkonům v minulé sezóně budou Švýcarky nyní jezdit v pěti, díky čemuž by mohla Amy Basergaová dostat premiérovou šanci ve Světovém poháru. Příležitost by měli dostat i další junioři.

Podívejte se i na preview dalších týmů

Hlavní foto: Aita Gasparinová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *