V loňské sezóně byl boj o vítězku Světového poháru velmi zajímavý a hlavně dramatický až do úplného závěru. Bude se něco podobného opakovat i letos?
Největší souboj se odehrával mezi Kaisou Mäkäräinenovou, Anastasií Kuzminovou a Darjou Domračevovou. Ze souboje o výhru již dříve vypadla, hlavně kvůli zdravotním problémům, očekávaná kandidátka Laura Dahlmaierová a do loňské sezóny vůbec nenastoupila Gabriela Koukalová. Rozhodnuto nebylo ještě ani před posledním závodem a dokonce ani po poslední střelbě! V závodě s hromadným startem v Ťumeni, který vyhrála Darja Domračevová a ještě tím tak zaútočila na možný triumf, nakonec Kaisa Mäkäräinenová díky šestému místu porazila s dostatečným bodovým náskokem Kuzminovou, odrazila nápor Domračevové a o pouhé tři body získala velký křišťálový glóbus před druhou Kuzminovou a o 18 bodů před třetí Domračevovou. Doufejme tedy, že také nová sezóna světového poháru přinese co nejvíce napínavých závodů, a že se o celkové vítězce světového poháru bude rozhodovat opět až v samotném závěru.
A které závodnice mohou patřit v nadcházející sezóně mezi největší kandidátky na celkovou výhru ve světovém poháru? V následujícím preview jsme vybrali 10 největších kandidátek na vítězství, ale jelikož je biatlon často velmi nepředvídatelný a zdravotní problémy mohou během sezóny postupně vyřadit z bojů o nejvyšší příčky nejednu favoritku, tak přidáváme i skupinu dalších vynikajících závodnic, které mohou za ideální konstelace zasáhnout do bojů o pozice nejvyšší.
10 největších favoritek
Ve skupině největších favoritek určitě nemůže chybět obhájkyně vítězství Kaisa Mäkäräinenová. Finka se nakonec rozhodla pokračovat v kariéře, a jelikož každoročně patří k nejrychlejším běžkyním a nemívá na rozdíl třeba od Laury Dahlmeirové tak časté zdravotní problémy, tak s ní musíme určitě počítat znovu na příčky nejvyšší.
Otázkou tedy jen bude, jestli jako první žena od sezóny 2001/2002 a Magdaleny Forsbergové, obhájí výhru v SP? Během loňské sezóny vylepšila střelbu až téměř k 85 %, pokud se ji podaří tuto úspěšnost zopakovat a udrží rychlost běhu, tak by to nemuselo být nereálné.
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)
Anastasia Kuzminová v loňské sezóně ještě více zrychlila svůj běh a patřila mezi nejrychlejší běžkyně Světového poháru, střelba však byla často nevyrovnaná (81 %) a po skvělém závodě někdy následoval závod méně povedený. Pokud udrží rychlost běhu a střelbu stabilizuje a posune průměr k 85 %, tak bude těžko k poražení. Pomoci by ji k tomu měla i spolupráce s novým trenérem Tomášem Kosem.
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)
Dorothea Wiererová dlouhodobě patří k velmi přesným střelkyním (loni 86 %) a jelikož její střelba bývá navíc velmi rychlá, kompenzuje tím o něco pomalejší běh, než mají nejrychlejší ženy ze světové špičky. Její cíl pro letošní sezonu je opět minimálně umístění v top 5 celkového počadí SP a pokud vydrží zdravá a zlepší běžeckou formu, může atakovat i stupně vítězů. Zkušeností už posbírala dost a nejvyšší pozice budou letos k mání, po konci několika vynikajících závodnic v posledních letech.
Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Jiří Zaňát)
Její reprezentační kolegyně Lisa Vittozziová patřila ke kometám loňské sezóny. Ve svých teprve 22 letech podávala stabilní výkony a k výborné (86 %) a celkem rychlé střelbě přidávala i na její věk velmi slušný běh. Třikrát se dostala ve Světovém poháru na stupně vítězů a celkově obsadila vynikající 6. místo. Zopakuje, případně dokonce vylepší, loňskou skvělou sezónu, nebo bude letos stagnovat, jak už to tak někdy po první extrémně vydařené sezóně bývá?
Foto: Lisa Vittozziová (Autor: Petr Zbranek)
Anais Bescondová loni jednoznačně držela prapor Francouzek ve Světovém poháru a obsadila celkové 7. místo. Přestože nevyčnívala v rychlosti běhu, ani v přesnosti střelby (83 %), tak díky své vyrovnanosti bodovala ve všech závodech a podávala velmi spolehlivé výkony. Letos by si určitě ráda vyrovnanost výkonů zopakovala a posunula výkonnost ještě trochu výše, a to směrem k častějším stupňům vítězů, na které loni ve Světovém poháru vyskočila pouze jednou (2. místo v Ťumeni).
Foto: Anaïs Bescondová (Autor: Petr Slavík)
Její reprezentační kolegyně Justine Braisazová začátkem loňské sezóny navazovala na velmi vydařený ročník 2016/2017 a ihned v Östersundu vystoupila dvakrát na stupně vítězů a před Vánoci doma v Annecy – Le Grand Bornand vyhrála svůj první závod Světového poháru v závodě s hromadným startem. Po novém roce se ale dostavily zdravotní problémy, a tak už se pouze stihla v rámci možností připravit na olympijské hry a po nich své působení ve Světovém poháru zakončila nepovedeným závodem v Kontiolahti.
Dle přípravných závodů to vypadá, že se zdravotních problémů zbavila a pokud udrží loňskou běžeckou formu a vylepší přesnost střelby (loni pouze 78 %), tak bude moci pomýšlet na umístění nejvyšší.
Foto: Justine Braisazová (Autor: Petr Slavík)
Když je Veronika Vítková zdravá, tak patří každoročně ke kandidátkám na umístění v nejlepší desítce. V posledních letech jí však vždy k nejlepším umístěním něco chybělo. Buď nesloužilo právě to zdraví, nebo skvěle běhala, ale bojovala s přesností střelby, a to v jejím případě zejména při položce vleže.
V loňské sezóně v rychlosti běhu trochu ubrala, zato přesnost střelby zlepšila na 84 %. V letním období se jí také dařilo, a přestože měla na podzim problémy s kotníkem, měla by být na sezónu dobře připravena. Pokud se Veronice podaří udržet úspěšnost střelby okolo 85 % a oproti loňské sezóně trochu zlepší běh, k čemuž by měl pomoci i nový trenér Egil Gjelland, měla by častěji atakovat stupně vítězů a třeba promluvit do top 5 v celkovém pořadí SP, ve kterém se loni, i přes neúčast v Ťumeni, umístila na pěkné 8. pozici.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Tiril Eckhoffová má v každém případě velký potenciál, ale v posledních letech předvádí velmi nevyrovnané výkony. V jejím případě člověk nikdy neví, jestli bude v daném závodě atakovat nejvyšší pozice, nebo ani nepostoupí ze sprintu do stíhacího závodu.
Na co se ale u Tiril spolehnout můžeme, to je její skvělá běžecká forma. Také v loňské sezóně patřila mezi pět nejlepších běžkyň ve světovém poháru a dle přípravných závodů na sezónu letošní to vypadá, že se na tom nebude nic měnit. Navíc když Tiril ví, že běží o skvělý výsledek, dokáže často v posledním kole letět podobným způsobem jako Kaisa nebo Laura.
Vše tedy bude v letošním ročníku záležet na tom, jestli se jí podaří konečně stabilizovat střelba. V loňské sezóně měla průměrnou úspěšnost pouze 75 %, a tak potřebuje, aby se dostala dlouhodobě alespoň na 80 %. Během posledního přípravného víkendu v Sjusjøenu se jí to, možná i díky novému střeleckému trenérovi Patrickovi Obereggerovi, podařilo.
Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)
Laura Dahlmeierová patří už několik let k nejlepším biatlonistkám na světě. Dlouhodobě předvádí velmi kvalitní a stabilní střelbu (loni v průměru 90 %) a pokud je zdravá, tak patří i mezi nejrychlejší běžkyně. Ale právě to zdraví je u ní v posledních letech největší problém. Delší dobu má problémy s oslabenou imunitou, a tak se jí potíže nevyhnuly ani v loňském roce a ani v přípravě na letošní sezónu. I přes tyto problémy loni dokončila Světový pohár na 4. místě a patřila mezi nejúspěšnější biatlonisty na olympijských hrách.
Přestože zatím nevíme, kdy přesně se po podzimních zdravotních problémech v SP objeví, můžeme si být jisti, že se bude velmi rychle zlepšovat a pokusí se výborně připravit na Mistrovství světa v Östersundu a na závěr sezóny.
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)
Mezi výčet největších favoritek se nám vešla také Denise Herrmannová. Tato bývalá skvělá běžkyně specialistka na kratší tratě vstoupila do Světového poháru v sezóně 2016/2017 a loňská sezóna byla první, kterou absolvovala kompletní. A začala ji fantasticky, když se jí dařilo jak v přípravných závodech, tak hned v prvním kole v Östersundu, kde vyhrála sprint a překvapivě udržela svou pozici i v následujícím stíhacím závodě. V dalším průběhu sezóny již podávala výkony jako na houpačce, na stupně vítězů se už nepodívala a postupně vypadla i z první desítky celkového pořadí.
V letošní sezóně se u ní budeme moci určitě opět spolehnout na vynikající běh, a pokud se jí povede zlepšit úspěšnost střelby nad loňských 80 % (zejména se stojkou ještě měla problémy), tak se velmi pravděpodobně minimálně v nejlepší desítce SP umístí.
Foto: Denise Herrmannová (Autor: Petr Slavík)
Další favoritky
Kromě zmíněné desítky žen jsou tu další závodnice, který mají potenciál zapojit se o nejvyšší příčky v celkovém hodnocení Světového poháru.
Z německého týmu to může být prakticky každá závodnice. Již v loňské sezóně se to podařilo Franzisce Hildebrandové a Vanesse Hinzové a letos to klidně může být i Maren Hammerschmidtová nebo Karoline Horchlerová. Franziska Preußová má velmi často zdravotní problémy, a tak u ní by to bylo jisté překvapení, pokud by vydržela po celou sezónu zdravá.
Foto: Vanessa Hinzová (Autor: Petr Slavík)
Z týmu Francie může mít po loňských problémech vynikající sezónu opět Anaïs Chevalierová, Célia Aymonierová, která by však musela výrazně vylepšit střelbu a zvědavi budeme určitě na Enoru Latuillièreovou, které se poměrně dařilo v přípravných závodech.
Foto: Enora Latuillièreová (Autor: Jiří Zaňát)
V italském týmu mohou kromě dvou stálic jistě zazářit Gontierová, Sanfilippová či Runggaldierová, ale zatím jim vždy chyběla konzistence.
Velkou neznámou jsou před startem světového poháru Rusky, které loni držela ve špičce pouze Jekatěrina Jurlovová-Perchtová a letos bude jistě chtít své pořadí na začátku druhé desítky ještě vylepšit. Do nominace se dostala také dřívější dopingová hříšnice Iryna Starychová a velmi dobře se poslední dobou jeví Uľjana Kajševová.
Z norského týmu bude kromě Tiril Eckhoffové určitě vyčnívat Marte Olsbuová Røiselandová, která podává v posledních letech lepší výkony, ale také ji ještě chyběla vyrovnanost. Rozhodně nesmíme zapomenout na mladou Ingrid Tandrevoldovou, která by letos mohla zažít průlomovou sezónu.
Foto: Marte Olsbuová (Autor: Petr Slavík)
Záměrně jsem mezi desítku největších aspirantek nezařadil žádnou závodnici z týmů Ukrajiny a Švédska. V týmu Ukrajiny není totiž v posledních letech úplně vše v pořádku. Před letošním ročníkem odešla jejich nejlepší loňská závodnice (11. místo v SP) Julija Džimová trénovat za svým trenérem Velepcem do Slovinska a Valj a Vita Semerenkovy často dokážou zazářit spíše v jednotlivých závodech než v celkovém hodnocení SP.
Foto: Julija Džimová (Autor: Petr Zbranek)
To u Švédek je naopak předpoklad, že bude i po letošní sezóně panovat velká spokojenost, a to zejména z toho důvodu, že u týmu zůstává Wolfgang Pichler, který je loni dokonale připravil na olympijské hry.
No a v tom je právě ten háček, protože letos se v Östersundu bude konat Mistrovství světa, a tak se dá očekávat, že Švédové zvolí podobný model přípravy z loňského roku a vše budou směřovat k úspěchu na domácím MS. Zároveň již nyní avizovali, že na zámořské štace SP se letos vydávat nebudou, což samozřejmě sníží jejich šance v celkovém hodnocení. Zejména Hanna Öbergová může určitě atakovat velmi často nejvyšší příčky, ale zlepšují se všechny Švédky.
Z ostatních týmů může v nadcházející sezóně jistě zazářit Běloruska Kryukovová, Švýcarka Häckiová, Polka Hojnizsová, Finka Ederová, Kanaďanka Crawfordová, Rakušanka Hauserová, Japonka Tačizakiová, Američanka Dunkleeová či Frolinová, která reprezentuje Jižní Koreu. Velmi dobré by měly být také Slovenky Paulína a Ivona Fialková, u kterých však zatím stále není jisté, kdy do sezóny po neshodách v týmu naskočí.
Foto: Fujuko Tačizakiová (Autor: Petr Slavík)
Věřme také tomu, že se po loňských problémech začne znovu dařit Evě Puskarčíkové a další pokroky udělá Jessica Jislová a zejména velmi nadějná Markéta Davidová.
Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)