Quentin Fillon Maillet

Datum narození: 16. 8. 1992
Místo narození: Champagnole
Země: Francie
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Le Grand-Bornand 2013
Nejlépe celkově ve SP: 3. (3×)
Nejlépe ve SP: 1. (8×)
Web: quentinfillonmaillet.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter, YouTube

Asi každý biatlonový fanoušek ví, co znamená zkratka QFM. Usměvavý Francouz Quentin Fillon Maillet se v posledních letech zařadil mezi největší biatlonisty světa.

Narodil se v Champagnole u švýcarských hranic do sportovní rodiny. Otec ho ve čtyřech letech poprvé postavil na lyže a byl také jeho prvním trenérem. Začínal na sjezdových lyžích, ale v devíti letech okusil po vzoru svého bratrance Jasona biatlon. A už u něj zůstal.

Ve Francii patřil mezi nejlepší dorostence a juniory. První šanci ve Světovém poháru dostal v sezóně 2013/14, kdy mu bylo 21 let. V následujícím ročníku se premiérově prosadil na stupně vítězů a od té doby je nedílnou součástí francouzského týmu.

Před olympijskou sezónou 2017/18 onemocněla Quentinova přítelkyně Lydie rakovinou. To zanechalo stopu i na jeho výkonech. Olympiádu v Pchjongčchangu označil za své největší sportovní zklamání.

Lydie svůj boj po osmi měsících vyhrála. Fillona Mailleta těžká životní zkušenost mentálně posunula. Tři následující ročníky Světového poháru zakončil na třetím místě.

Nejvíc úspěchů posbíral v kontaktních závodech. Má skvělý závěr. I díky tomu převzal po Martinu Fourcadovi pozici finišmana francouzské štafety a po dlouhých 19 letech ji v Antholzi dovezl k mistrovskému titulu.

Vzhledem k výsledkům z posledních dvou let je cíl Quentina Fillona Mailleta jasný: Přivézt velký křišťálový glóbus zpět do Francie.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021