Ani letos se na mistrovství světa v letním biatlonu nesešla taková konkurence, jaká by odpovídala názvu akce. I tak nám ale závody v Osrblí přinesly několik zajímavých poznatků.
Ženy
- Tuuli Tomingasová vybojovala zlato ve sprintu a k němu přidala dvě stříbra. Náhoda? Spíš potvrzení vzestupu. Estonka jezdila skvěle už na konci zimy. Na mistrovství světa v Oberhofu skončila šestá ve vytrvalostním závodě a v Östersundu pak dvanáctá v hromadném startu.
- Tomingasová patřila v Osrblí k nejrychlejším běžkyním spolu s Lucií Charvátovou a Markétou Davidovou. Velmi dobře střílela. V kvalifikaci supersprintu zapsala nulu, což se jí nepovedlo za celou sezónu 2022/23.
- Velký vzestup ukázala i Lucie Charvátová. Loni se jí na letním MS běžecky vůbec nedařilo, teď zaznamenala ve sprintu nejrychlejší čas. Odvezla si dvě šestá místa a dobrý pocit z čisté závěrečné stojky.
- Dva závody se Markéta Davidová střelecky trápila, ale v tom třetím už ukázala své schopnosti. Střelba 1+0+0+0 znamenala nejen zisk zlaté medaile (třetí individuální z letních MS), ale hlavně psychickou vzpruhu před další fází přípravy.
- Skvělou zprávou pro českou štafetu byl bronz bezchybné Terezy Vinklárkové ve sprintu. Šlo o její první individuální medaili v závodech IBU, ale podstatnější je běžecký posun. Loni v Ruhpoldingu ztratila na nejrychlejší běžkyni dvě minuty a 11 sekund, teď to bylo pouze 52 sekund.

Muži
- Podle umístění ve Světovém poháru byl Tomáš Mikyska v Osrblí číslem deset. Na trati ale byl číslem jedna. Běžecky ovládl oba intervalové starty, kvalifikaci supersprintu o 18 sekund (před Jakubem Štvrteckým) a sprint o 12 sekund.
- V supersprintu Mikyska po nepřesném posledním výstřelu nestačil na Lotyše Andrejse Rastorgujevse, sprint se mu střelecky nepovedl. Z hromadného startu musel bohužel odstoupit už v prvním kole kvůli obnovenému zranění kolene, které mu může zkomplikovat přípravu.
- Nejprestižnější zlato z hromadného startu získal bezchybný Taras Lesjuk. V běhu ovšem ukrajinští biatlonisté výrazně ztráceli.

Juniorky
- Všechny tři zlaté medaile mezi juniorkami posbírala Bulharka Lora Hristovová. Trenéři podél trati obdivovali její běžecký projev, kterým deklasovala své soupeřky. Ve sprintu nadělila druhé nejrychlejší Slovence Emě Kapustové 23,5 sekundy.
- Díky Hristovové vyhrálo Bulharsko poprvé v historii letních šampionátů medailové pořadí. Na předních příčkách se navíc pohybovaly i Valentina Dimitrovová a Stefani Jolovová, se kterými Hristovová vybojovala na dorosteneckém MS v roce 2022 štafetový bronz.
- Mladé české juniorky za nejrychlejšími Bulharkami nebo Polkami zatím běžecky zaostávaly. Do budoucna je ale velkým příslibem teprve šestnáctiletá Ilona Plecháčová. Běžeckými časy se řadila mezi 10 nejlepších, ale nedokázala je podpořit dobrou střelbou.

Junioři
- Jakov Fak by mohl mít v Chorvatsku následovníka. Teprve 17letý Matija Legović, který už byl letos 48. ve sprintu na MS v Oberhofu, diktoval tempo juniorům. Ve stíhacím závodě k tomu přidal kvalitní střelbu a v Osrblí se hrála chorvatská hymna.
- České trenéry může těšit, že druhým nejrychlejším juniorem v Osrblí byl Luděk Abrahám. A to na startu byli i silní Poláci nebo Ukrajinci. Jenže ve čtyřpoložkových závodech střílel odchovanec Letohradu jen s 50% úspěšností a jeho nejlepším výsledkem bylo 6. místo ve sprintu, kde střílel za tři.
- Mezi 10 nejrychlejších juniorů patřil i 17letý Španěl Rodrigo Azabal Estaun. Ten ale zatím nikdy ve své krátké kariéře nestřílel s vyšší než 50% úspěšností.
- A zmiňme ještě jedno exotické jméno. Mezi juniory se začíná prosazovat Mongol Enchsajchan Enchbat. Nebýt půlminutové penalizace za předčasný start, tak se v neděli podíval na malé pódium.

Výsledky všech závodů najdete tady