Důležitější než medaile jsou na letním mistrovství světa výkony, jak opakovaně zdůrazňovali Markéta Davidová i Michal Krčmář. Dobrou zprávou je, že jsme v Ruhpoldingu viděli v českém podání jak kvalitní výkony, tak ty medaile. Co nám nejlépe obsazené letní MS v historii ukázalo?
Švédská dominance
Nejlepší běžeckou formu ukázali v Ruhpoldingu Švédové. Martin Ponsiluoma stejně jako na domácím šampionátu v běhu předčil Sebastiana Samuelssona, ale trápil se na střelnici. Samuelsson našel přemožitele jen v úvodním supersprintu, kde v těsném finiši nestačil na domácího Philippa Horna.
Probuzená Vittozziová
Může Fin Jonne Kähkönen znovu nastartovat Lisu Vittozziovou, která se protrápila minulou sezónou? Teď v Ruhpoldingu to byla jiná Vittozziová. Na trati působila velmi živě, ve sprintu byla o více než 10 sekund rychlejší než Elvira Öbergová, a až na jednu trojku slušně střílela.
Klid pro Wiererovou
V pátek se Dorothea Wiererová necítila dobře a zvažovala, že pojede už v sobotu domů. Nakonec odcestovala až v neděli a v kufru měla dvě zlaté medaile. Pro zkušenou Italku je to ujištění, že příprava s mužským týmem probíhá dobře.
Rychlopalba Davidové
Když se podíváme na střelecké časy Markéty Davidové v minulé sezóně, tak v dvoupoložkových závodech běžně střílela přes minutu, ve čtyřpoložkových závodech přes dvě minuty. Teď v Ruhpoldingu zvládla odstřílet sprint za 53 sekund a stíhačku dokonce jen za minutu a 34 sekund. To ji podle jejích slov potěšilo víc než stříbrná a bronzová medaile.
Povzbuzení i varování pro české muže
S výjimkou Vítězslava Horniga (90% úspěšnost) čeští muži během prvních závodů neprodali to, co zatím v přípravě natrénovali s novým střeleckým trenérem Mattem Emmonsem. Na druhou stranu v běžeckém srovnání se Švédy a Němci obstáli poměrně dobře. Michal Krčmář měl ve sprintu 7. čas, Jakub Štvrtecký 11. V kontaktních závodech se Krčmář i Hornig drželi těch nejlepších a nebáli se udávat tempo.
Nejrychlejší z Němců
Nejrychlejší Němec na letním MS? Možná trochu překvapivě Lucas Fratzscher, který skončil ve všech třech závodech v Top 10. V Německu jsou letní závody klíčové pro nominaci na Světový pohár, a tak by se osmadvacetiletý biatlonista konečně mohl usadit mezi elitou.
Ukrajina je zpátky
U ukrajinského týmu, a zejména u mužů, bylo znát velké tréninkové manko. Nejlepší běžecký čas (25.) měl ve sprintu Anton Dudčenko. Nejdůležitější ovšem bylo, že se ukrajinští biatlonisté mohli znovu zúčastnit mezinárodních závodů. A když si šel junior Vitalij Mandzyn s ukrajinskou vlajkou za zády pro bronz, leskli se jemu i mnoha přítomným fanouškům oči.
Budoucnost Mari Ederové
Mari Ederová ještě neoznámila, zda bude pokračovat v kariéře, ale letní MS v Ruhpoldingu si nemohla nechat ujít. Vždyť to má z Thalgau, kde bydlí se svým manželem a novým servismanem českých biatlonistům Benjeminem Ederem, do německého střediska zhruba hodinu jízdy autem. Kvůli nepřesné střelbě nedosáhla čtyřiatřicetiletá Finka na zářné výsledky, ale běžecké časy na úrovni Markéty Davidové jsou dobrým důvodem, proč si ještě prodloužit kariéru.
Nástupci Wegera
Kdo zalepí díru po Benjaminu Wegerovi? Nový trenér Švýcarů Remo Krug dostal v Ruhpoldingu první odpovědi. Dvaadvacetiletý Niklas Hartweg ukradl v závěru sprintu bronz vyhlášenému finišmanovi Michalu Krčmářovi a velmi dobře se na trati prezentoval i čtyřiadvacetiletý Sebastian Stalder.
Nadvláda českých juniorů
Čeští junioři dělají pod vedením nového trenéra Jana Buriana další kroky vpřed. Jonáš Mareček a Tomáš Mikyska si z Ruhpoldingu odvezli shodně zlato a stříbro, především ale působili na trati i na střelnici velmi suverénně a jistě. Se svými výkony by se prosadili i mezi muži, ve sprintu by Marečkovi patřila třetí příčka a Mikyskovi čtvrtá příčka.
Němečtí junioři ve stínu juniorek
„Německo nemá žádnou biatlonovou mládež,“ napsali ironicky na Instagramu německého týmu k videu s radujícími se juniorkami, které ve sprintu zabraly kompletní pódium. Jednadvacetiletá Selina Marie Kastlová (v Ruhpoldingu 1., 2. a 1.), dvacetiletá Johanna Puffová (4., 3., 2.) a teprve osmnáctiletá Selina Grotianová (8., 1., 4.) skutečně patří mezi velké talenty, ale srovnání juniorů (chlapců) s těmi českými bylo pro Německo až alarmující.
Naděje pro Litvu a Rumunsko
Popularitě biatlonu pomůže, když se budou na čelních příčkách občas objevovat i biatlonisté z menších zemí. Mezi juniory se běžecky velmi dobře ukázali Litevec Maxim Fomin, který se stal mistrem světa v superprintu, a Rumun George Coltea. Ten dojel ve sprintu i se dvěma chybami pátý, když jako jeden z mála dokázal držet krok s českým duem.
Medailový rekord
Na letošním MS v letním biatlonu získalo medaili celkem 12 zemí, což je nejvíc od té doby, co vypadly z programu krosové závody. Nejvíc medailí získalo domácí Německo (4-5-2) a skvěle si vedla i Itálie a Švédsko, tedy země, které obvykle letní šampionáty vynechávaly. I sedm českých medailí (2-3-2) tak má větší váhu než loňských 13, protože v Novém Městě na Moravě nebyla tak silná konkurence. Otázkou ovšem je, zda trend vydrží i v příštím roce, kdy se šampionát přesune do méně atraktivní destinace – slovenského Osrblí.