Sebastian Samuelsson

Sebastian Samuelsson

Datum narození: 28. 3. 1997
Místo narození: Katrineholm
Země: Švédsko
Lyže: Salomon
Debut ve SP: Östersund 2016
Nejlépe celkově ve SP: 6. (2020/21)
Nejlépe ve SP: 1. (3×)
Web:
Sociální sítě: Instagram, Twitter

Příběh

Ať už biatlonovým světem hýbe jakákoliv kauza, jedno je vždy jisté. Svůj názor k danému tématu určitě vysloví Sebastian Samuelsson. Čtyřiadvacetiletý Švéd je známý nejen jako úspěšný biatlonista, ale i jako bojovník proti dopingu a velký fanoušek Harryho Pottera.

Jak už bývá u mnohých biatlonistů zvykem, i Seb Samuelsson začínal jako běžkař. Biatlon poprvé okusil v roce 2011 ve 14 letech. V mládežnických kategoriích sice výrazně nevyčníval, přesto si již v 19 letech odbyl úspěšný debut ve Světovém poháru. 

Při svém prvním startu mezi elitou se blýskl 19. místem, a to navíc před domácím publikem. Body pak pravidelně připisoval po celou sezónu, není tedy divu, že v březnu 2017 převzal cenu Rookie of the Year pro nejlepšího debutujícího biatlonistu.

I přes nadějný vstup mezi světovou elitu by si asi nikdo netipoval, že na olympiádě v Pchjongčchangu 2018 tehdy 20letý Samuelsson vypálí rybník velkým favoritům. Ve stíhačce se vypořádal s náročnými podmínkami a vybojoval stříbro. Na závěr olympiády si na krk ještě pověsil zlato za mužskou štafetu.

Cenné kovy již Samuelsson posbíral i na světových šampionátech. V domácím Östersundu si v roce 2019 dojel pro bronz ve smíšené dvojici s Hannou Öbergovou. Medailově bohaté pro něj bylo Mistrovství světa v Pokljuce 2021, stříbro vybojoval ve stíhačce a s mužskou štafetou, obě smíšené disciplíny pak pro něj znamenaly bronzovou radost.

Do první desítky Světového poháru Samuelsson poprvé nakoukl v sezóně 2020/21, kdy si na úvod dojel pro první individuální výhru, posbíral čtyři druhá místa a v celkovém hodnocení skončil šestý.

Za velký posun pořadím v sezóně 2020/21 stojí především značné zlepšení na střelnici. Na ležce si polepšil o 5 %, vypiloval i stojku, kde měl úspěšnost vyšší dokonce o 8 %. Celkově střílel s 87% úspěšností, což je oproti 80 % z předcházející sezóny velký krok vpřed. Samuelsson navíc zrychlil i běh, stal se z něj tak postrach pro všechny ostatní soupeře.

Na příkladu Sebastiana Samuelssona je vidět, že se Švédům vyplatila strategie Wolfganga Pichlera, který se již v roce 2015 s ohledem nejen na olympijské hry, ale i domácí šampionát v Östersundu výrazně věnoval mládí a vypěstoval tak švédskému biatlonu takové diamanty, jako nyní jsou Sebastian Samuelsson nebo Hanna Öbergová.

Text: Tereza Papoušková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021