Sjusjøen

Název střediska: Sjusjøen Skistadion Natrudstilen
Nadmořská výška: 720 m
Otevření: rekonstrukce 2014

Kapacita stadionu: 4000 diváků
První SP: x
Uspořádaná MS: x

Jestli existuje ráj běžkařů, tak je to právě norský Sjusjøen. Vedle obrovské sítě běžeckých tratí nabízí i střelnici, a tak je vyhledávaným tréninkovým střediskem biatlonistů.

Sjusjøen

Lyžařský resort Sjusjøen je součástí samosprávné obce Ringsaker. Nachází se asi 20 kilometrů severovýchodně od Lillehammeru. V těsné blízkosti se tak leží dvě špičková centra pro přípravu běžců na lyžích či biatlonistů, ale i pro veřejnost.

Sjusjøenu dominují lesy a také stejnojmenné jezero, které se rozkládá na 125 hektarech.

Stadion

Sjusjøen nabízí lyžařům obrovskou síť 300 kilometrů upravených tratí, čímž se řadí na úplnou špičku nejen v Norsku, ale i celosvětově. Lyžařská sezóna tu začíná už na začátku října a trvá až do konce května. Ideální podmínky pro biatlonisty dotváří střelnice se 40 terči značky Kurvinen.

Skvělé zázemí mají ve Sjusjøenu také sjezdaři. V létě zase středisko ožívá díky bikerům.

Závody

Světový pohár v biatlonu se ve Sjusjøenu zatím nejel, ale zato se tu proháněli elitní běžci na lyžích a sdruženáři. A vlastně i biatlonisté.

Od roku 2013 totiž biatlonová sezóna pravidelně začíná exhibičními závody právě ve Sjusjøenu. Výkonnost tu před ostrým startem zimy testují i ty největší hvězdy v čele s Martinem Fourcadem. Jinak norské středisko pravidelně hostí závody nižších sérií.

Text: Karel Halberštádt
Foto: sjusjoen-skisenter.no
Poslední aktualizace: 26. 12. 2020