Tradiční předsezónní závody v norském Sjusjøenu a švédském Idre jsou minulostí a leccos nám směrem k nové sezóně napověděly. Kdo zůstal za očekáváním? Kdo dal naopak vzpomenout na své lepší časy? Bude v budoucnu biatlon vypadat jinak?
1) Johannes Bø opět favoritem číslo 1? Loňská sezóna (s výjimkou olympijských her) byla na poměry norského velikána neúspěšná. Však si také na jaře dopřál od biatlonu delší odpočinek, který mu jak se zdá, prospěl. Johannes Bø byl v obou sprintech na trati nejrychlejší, nedělní závod po bezchybné střelbě suverénně ovládl, druhý Sturla Lægreid za ním zaostal o téměř půl minuty. Trojnásobný vítěz Světového poháru se nijak netají tím, že jeho hlavním cílem pro tento ročník je opět opanovat celkové hodnocení, svým představením v Sjusjøenu určitě vzbudil respekt. To potvrdil i jeho starší bratr Tarjei, když po závodě prohlásil, že momentálně neexistuje žádný biatlonista, který by ho v jeho nejlepší den dokázal porazit. Zahraniční soupeři by se neměli obávat jen Johannese Bøho. Vetle Christiasen a Sturla Lægreid svými pódiovými umístěními ukázali, že i oni to s útokem na velký křišťálový glóbus myslí vážně. Zpět do hry se navíc dostává Johannes Dale a v záloze čeká několik dalších talentovaných Norů.
2) Nad norským ženským týmem visí otazník. Těsně před startem Světového poháru se norští trenéři potýkají s nepříjemným problémem. Tři nejlepší biatlonistky týmu totiž nejsou v takovém stavu, který by jim dovoloval závodit. Situaci a alespoň nějakou diváckou atraktivitu zachránila Karoline Knottenová, která bez účasti domácích i zahraničních hvězd opanovala oba sprinty. O pozornost si řekla teprve 19letá Maren Hjelmeset Kirkeeideová, která měla v obou případech nejrychlejší běžecký čas a brala umístění v první pětce. Výsledky však naznačily, že v seniorské kategorii není žádná biatlonistka, která je v případě potřeby připravena za Tandrevoldovou, Eckhoffovou a Olsbuovou-Røiselandovou zaskočit.
3) Tarjei Bø bere biatlon po narození syna s nadhledem. V Norsku se vedou dlouhé debaty o tom, kdo z trojice Johannes Bø, Vetle Christiansen a Sturla Lægreid vyhraje Světový pohár. Tarjei Bø připomněl, že i s ním se musí v boji o nejvyšší pozice stále ještě počítat. V nedělním sprintu si šanci na lepší výsledek odstřelil na stojce, sobotní sprint po bezchybném výkonu vyhrál a nechal za sebou všechny své mladší konkurenty. Sobotní výhra je pro něj speciální. Na stadiónu byl totiž přítomný i jeho dvouměsíční syn Aron. T. Bø se tak může pochlubit, že první závod, který jeho syn viděl, dokázal vyhrát. Sám přiznal, že v sobě našel po narození syna vnitřní klid a získal na biatlon nový pohled.
4) Má Švédsko novou biatlonovou hvězdu? V minulé sezóně se Tilda Johanssonová zcela vytratila z mezinárodní biatlonové scény, v Idre však všechny šokovala. Třiadvacetiletá Švédka se v žádném z víkendových závodů na střelnici nemýlila. Ve zkráceném individuálu jí to vyneslo vítězství, ve sprintu skončila v konkurenci těch nejlepších Švédek a Francouzek čtvrtá. Johanssonová si tak rozhodně řekla o pozornost trenérů a mohla by se dočkat svého druhého startu ve Světovém poháru.
5) Fillon Maillet zůstal ve stínu svých krajanů. Oba dva závody ve Švédsku opanovali Francouzi, ani jednou se však neradoval obhájce celkového prvenství Quentin Fillon Maillet. V sobotu zvítězil Fabien Claude, v neděli Émilien Jacquelin, kteří se o víkendu ukázali v dobré běžecké formě. Fillon Maillet za nimi zaostával. Výrazný rozdíl byl vidět především v nedělním sprintu, v němž byl Jacquelin při stejném počtu chyb o 50 vteřin lepší. A i když je pověstný svou rychlopalbou, tak většinu náskoku (43 vteřin) získal na trati. Fillona Mailleta porazil i Fabien Claude, který musel kroužit o jedno kolo víc. Běžecky byl lepší také Éric Perrot. Francouzská jednička má tak dva týdny před startem sezóny na čem zapracovat.
6) Silné Francouzky. Francouzský tým se musí obejít bez Anaïs Bescondové, která ukončila kariéru, na start se kvůli mateřské pauze v tomto ročníku nepostaví ani Justine Braisazová-Bouchetová. I tak ale Francouzky ukázaly, že se s nimi musí počítat. Ve zkráceném individuálu v Idre se za vítěznou Johanssonovou seřadily od druhého až do šestého místa a týmový souboj se Švédkami tak vyšel v jejich prospěch. Ve sprintu se do první desítky podívaly ve čtyřech, bonusem pak bylo vítězství Anaïs Chevalierové-Bouchetové, která první příčku těsně uhájila před Elvirou Öbergovou.
7) Švédové jsou běžecky dobře připraveni, se střelbou už je to horší. Švédské trenéry může těšit běžecká forma jejich svěřenců a svěřenkyň, střelecky to však taková sláva nebyla. Na trati Martin Ponsiluoma a sestry Öbergovy dominovali, skvělým běžákem se blýskli i Johanna Skottheimová a Jesper Nelin. V sobotním individuálu ale domácí Švédové předvedli střelecké fiasko. Ponsiluoma minul hned deset terčů Hanna Öbergová šest a Elvira Öbergová čtyři. To nejsou výkony, na které bychom byli u švédských hvězd zvyklí. V nedělním sprintu si všichni tři spravili chuť, když skončili na bedně. S takovou střeleckou nevyrovnaností by ale zcela jistě v boji o křišťálové glóby neuspěli. V případě Sebastiana Samuelssona je tomu jinak. Ten si z hvězdných Švédů vedl v Idre střelecky nejlépe a jako jediný skončil na pódiu v obou závodech. Oproti loňskému podzimu je ale pro změnu pozadu v běhu, letos to tak na Samuelssonův raketový vstup do sezóny nevypadá.
8) Češi se v konkurenci Švédů a Francouzů neztratili. Sobotní zkrácený individuál v Idre absolvovali i čeští reprezentanti a rozhodně se neztratili. Jakub Štvrtecký bral čtvrté, Michal Krčmář páté místo. Oba se dopustili třech omylů, stejně jako třetí Samuelsson. Za Švédem česká dvojice moc nezaostala, běžecky na tom byl Krčmář dokonce lépe než Samuelsson. Mezi ženami zase potěšila Markéta Davidová svou rychlopalbou. Na střelnici měla třetí nejrychlejší čas, vadou na kráse zůstávají čtyři nepřesnosti, které ji usadily na deváté příčce.
9) Jak to bude s biatlonem dál? Manévry okolo nedostatku sněhu v norském Sjusjøenu opět probudily diskuze o udržitelnosti zimních sportů. Norští biatlonisté se obávají pozdějších sezónních startů, což by vedlo ke zkrácení sezón. S radikálním návrhem přišel sportovní ředitel Blinkfestivalu Arne Idland, podle kterého by biatlonový Světový pohár v budoucnu měl zahrnovat i závody na kolečkových lyžích, jestliže sportovci nechtějí sezónu zkrátit. S tím však u norských biatlonistů narazil. Jediný, kdo by si tuto alternativu dokázal představit, je Vetle Christiansen. Karoline Knottenová připouští, že pozdější start sezóny je v budoucnu nevyhnutelný, raději by si však závody na sněhu protáhla do dubna, než aby závodila na podzim na kolečkových lyžích.
Zdroj: nrk.no