Home > Závody > SP Hochfilzen: Kuzminová po dlouhé době vítězí. Polepšila si 11. Vítková

SP Hochfilzen: Kuzminová po dlouhé době vítězí. Polepšila si 11. Vítková

Anastasija Kuzminová

Tři roky a téměř devět měsíců k tomu čekala Anastasia Kuzminová na vítězství ve Světovém poháru. Dočkala se až dnes, ve stíhacím závodě v Hochfilzenu. Veronika Vítková vylepšila české maximum na druhé štaci, když dojela jedenáctá.

Březen 2014, Oslo, závod s hromadným startem. To bylo poslední vítězství Anastasii Kuzminové. Sedmé výhry ve Světovém poháru se dočkala až dnes. Udělala jednu chybu stejně jako Darja Domračevová, ale na trati byla o více než půl minuty rychlejší.

Domračevová nakonec neudržela ani druhou příčku, překonala ji Kaisa Mäkäräinenová. Finka se tak v pátém závodě sezóny dočkala premiérového pódia a navíc se dostala do čela celkového hodnocení. Nyní má náskok 13 bodů na dnes pátou Marte Olsbuovou.

Vedlo se i čtvrté Dorothey Wiererové, šesté Juliji Džimové, sedmé Taťjaně Akimovové či deváté Iryně Kryukové. Běloruska byla ve stíhačce druhá nejlepší za Mäkäräinenovou, polepšila si o 26 pozic a radovala se z životního výsledku.

Veronika Vítková finišovala na 11. pozici, o kousek za Laurou Dahlmeierovou. Jen škoda tří chyb. Dokonce sedmkrát mířila nepřesně Markéta Davidová. Ani desátý nejrychlejší běh ji nemohl dostat výš než na 50. příčku.

Veronika VítkováFoto: Veronika Vítková (Autor: Jiří Zaňát)

Průběh závodu

Kuzminová rychlejší, ale chybující

Anastasia Kuzminová během prvního kola stahovala sekundy na Darju Domračevovou. Ale co naplat, když na první střelbě jednou chybovala. Běloruska byla naproti tomu čistá a vedla už o 27 sekund. Další biatlonistky už ztrácely přes tři čtvrtě minuty. Odstup jednou nepřesné Veroniky Vítkové byl dvojnásobný.

Praporky se skoro nehýbou

Muže trápilo silné sněžení s bočním větrem, ženy měly přeci jen lepší podmínky. Od začátku sněžilo míň a navíc při druhé ležce ustál vítr. Podle toho vypadaly i střelecké výkony. Čistě zastřílely Domračevová, Kuzminová i Mäkäräinenová. Rozdíly už ale byly menší. Mezi první a druhou ženou 8,8 sekundy, mezi první a třetí rovných 40 sekund.

Druhou chybu bohužel udělala Veronika Vítková, což ji odsunulo na 24. příčku. Nedařilo se Markétě Davidové. Při ležkách měla bilanci 2+2 a byla až 53.

Kuzminová si počkala a dočkala se

Už před třetí střelbou Kuzminová dojela Domračevovou. A po odstřílení dokonce předjela. Darja Domračevová totiž udělala jednu chybu a ztrácela 12,7 sekundy. Mohlo to být ještě víc, kdyby Slovenka dlouho neodkládala poslední ránu. Ale trefila se. Uspěla i Veronika Vítková, první dnešní nula ji posunula na 15. příčku.

Kaisa útočí

Kaisa Mäkäräinenová si dávala na třetí položce hodně záležet. Věděla, že s nulou může zůstat v boji o vítězství. Po sestřelení všech terčů odjížděla do čtvrtého kola se ztrátou 17,5 sekundy na Kuzminovou. Na trati ale překonala pomalejší Bělorusku a Slovenku docvakla na rozdíl 11 sekund.

Střelecké šachy na závěrečné položce

Závěrečná položka byla přímým soubojem tří žen o vítězství. Anastasia Kuzminová se po třech rychlých trefách opět zasekla. Předstihla ji Kaisa Mäkäräinenová, ale jeden terč jí nespadl. Mezitím Slovenka dostřílela za nula. Darja Domračevová ji sice napodobila, ale na mezičase byla o osm sekund pomalejší.

Dramatické poslední kolo

Vzhledem k běžecké formě Kuzminové nemohlo být pochyb o to, kdo zvítězí. Ale Domračevová svůj více než 10sekundový náskok na Mäkäräinenovou neudržela a nakonec jí v cílové rovince i podlehla. Skvělý závěr měla Veronika Vítková, která finišovala jako jedenáctá.

Češky v akci
Střelba Čas střelby Běh
11. Veronika Vítková 1+1+0+1 1:59 9. +51,8 14.
50. Markéta Davidová 2+2+3+0 2:31 49. +46,7 10.

Výsledkový servis


Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Günter Hentschel, pod licencí BY-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *