Home > Závody > SP Hochfilzen: Větrnou štafetu suverénně ovládlo Norsko. Češi až 18.

SP Hochfilzen: Větrnou štafetu suverénně ovládlo Norsko. Češi až 18.

Erlend Bjøntegaard

Trestná kola, kam se podíváte. Štafetu mužů v Hochfilzenu provázel silný vítr, se kterým se ale výborně popasovali Norové. I přes béčkové složení suverénně vyhráli. Češi sice nasadili to nejlepší, ale nestačilo to na lepší než 18. místo.

Norsko dnes nechalo odpočívat své hvězdy, ale jen se ukázalo, jak nabitý kádr má. Kvarteto Ole Einar Bjørndalen, Henrik L’Abée-Lund, Erlend Bjøntegaard a Lars Birkeland suverénně nejlíp střílelo, použilo jen devět náhradních nábojů.

Na trestné kolo už pak nemuselo jen Německo, které však 17krát dobíjelo a v cíli ztrácelo skoro dvě minuty. Třetí skončila Francie i bez Martina Fourcada. Spokojení mohli být čtvrtí Švédové, pátí Italové, šestí Ukrajinci či sedmí Švýcaři.

Katastrofálně dopadl závod pro českou štafetu. Pět trestných kol a dvacet dobíjení, to bylo i na dnešní podmínky příliš. Metry navíc nemusel přidávat jen Ondřej Moravec, Adam Václavík zase potěšil běžecky. Celkově to ale dalo jen na 18. příčku. Další týmy už závod nedojely. Hůře na tom byli Češi naposledy před 20 lety, kdy skončili 19. shodou okolností právě v Hochfilzenu.

Průběh závodu

Šlesingr odstartoval trestným kolem

Podmínky na střelnici se na začátku štafety nezdály být nijak dobré. Většina si s nimi ale poradila, nejlépe Erik Lesser. Pět štafet muselo na trestné kolo, včetně té české. Michal Šlesingr svou úlohu nezvládl.

Favorité na trestných kolech

Stojka pořádně prosela pořadí na prvním úseku. Vedoucí duo po ní utvořili Ole Einar Bjørndalen a Michael Rösch. Naopak Maxim Cvetkov musel na tři trestná kola, Jean-Guillaume Béatrix s Danielem Mesotitschem na dvě a Michal Šlesingr opět na jedno.

Belgická chvilka slávy

Belgická štafeta v čele? Proč ne, když ji rozjíždí zkušený Rösch. V závěru ještě přespurtoval Bjørndalena. Oba vybojovali pro své kolegy více než 20sekundový náskok na USA, Německo a Itálii. Další štafety už ztrácely přes minutu, 18. Češi dokonce dvě a půl minuty.

Michael RöschFoto: Michael Rösch (Autor: Petr Zbranek)

Už jen tři štafety do minuty

Náročné podmínky zapříčinily na třetí položce ještě větší rozestupy. Henrik L’Abée-Lund a Florent Claude totiž odstříleli čistě. Nor byl trochu rychlejší, a tak si vypracoval náskok pěti sekund, který na trati rozšiřoval. Relativně v kontaktu, s odstupem 24 sekund, se držel ještě Benedikt Doll. Čtvrtý Benjamin Weger už ztrácel přes minutu.

Norsko udává tempo

Nor L’Abée-Lund na stojce zvládl trojí dobíjení a ještě zvýraznil náskok. Ten na předávce činil skoro půl minuty na stále skvěle jedoucí Belgii. Na něco málo přes 40 sekund se naopak přiblížili Švýcar Weger a Němec Doll. Pochvalu zasloužil i Ondřej Moravec. V těžkých podmínkách potřeboval jen dva náhradní náboje a předával jako jedenáctý s více než tříminutovým mankem.

Čelo se vyrovnává

Erlend Bjøntegaard si na úvod třetího úseku neodpustil dvě dobíjení. Proto se k němu přiblížil na 24 sekund Jeremy Finello. Arnd Peiffer se i díky dobrému běhu blížil k půlminutové ztrátě. Do minuty se stále vešli Tom Lahaye-Goffart a Emilien Jacquelin.

Další várka trestných kol

Šestá položka opět zamíchala pořadím. S jedním dobíjením ji zvládl Bjøntegaard, který tak už vedl skoro o minutu před Peifferem. Ten se zachraňoval na tři dobíjení. Na čtyři trestná kola musel Finello, na tři Lahaye-Goffart, na jedno Windisch, Burke či Václavík.

Velký náskok Norska

Lars Birkeland dostal do posledního úseku od Erlenda Bjøntegaarda luxusní náskok 58,5 sekundy. Na druhou stranu i druhé Německo mělo k dobru příjemných 36,6 sekundy na třetí Francii, za kterou odvedl dobrou práci mladík Emilien Jacquelin. Přes dvě minuty ztráceli Švédové a Italové, k pěti minutám se blížila ztráta 11. České republiky. Václavík potěšil šestým běžeckým časem.

Arnd PeifferFoto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Zbranek)

Dramatizuje se boj o druhé místo

Čistá střelba Larse Birkelanda vleže ještě rozšířila rozestup mezi Norskem a Německem. Činil už minutu a půl. Naopak Simon Schempp třikrát dobíjel a Quentin Fillon Maillet se mu přiblížil na 16 sekund. Dalších 26 sekund ztrácel Fredrik Lindström.

Birkeland nedopustil komplikace

S jedním dobíjením zvládl Birkeland poslední střelbu a dal razítko na norské vítězství. Schempp s Fillonem Mailletem třikrát dobíjeli, ale svou pozici ustáli. Lindström totiž musel na trestné kolo. Dokonce dvakrát kroužil Michal Krčmář, který dovezl českou štafetu až na 18. příčce se ztrátou sedmi minut.

Lars BirkelandFoto: Lars Birkeland (Autor: Petr Zbranek)

Češi v akci
Střelba Čas střelby Běh
18. Michal Šlesingr 2+6 2:39,0 25. +22,7 9.
11. Ondřej Moravec 0+2 1:55,0 13. +1:05,9 14.
15. Adam Václavík 1+6 2:46,0 24. +20,7 6.
17. Michal Krčmář 2+6 1:55,0 13. +46,1 14.

Výsledkový servis


Hlavní foto: Erlend Bjøntegaard (Autor: Petr Zbranek)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *