Dopolední štafety žen Světového poháru v Hochfilzenu nemají podle individuálních výsledků jasné favoritky. S jedničkou vyběhnou ve sprintu chybující Švédky, Češky odstartují v obvyklé sestavě s 11 na hrudi.
Jejich mužské protějšky čeká stíhací závod, norské překvapení sprintu Johannese Daleho bude nahánět dvojice Francouzů. Na startu budou také tři Češi.
11:45 Štafeta žen
- Švédky v červeném nemají na loňský Hochfilzen nejlepší vzpomínky. Po dvou trestných kolech Elviry Öbergové skončily 10. Elvira tentokrát nahradí starší Hannu v roli finišmanky, ve sprintu se jí dařilo lépe. V uplynulé dekádě se v Hochfilzenu mezi deset nejlepších téměř nepodívaly, výjimkou je rok 2018, kdy získaly stříbro.
- Ještě hůře loni dopadly Němky. Na tři trestná kola musela Denise Hermannová, 12. místo se stalo nejhorším historickým výsledkem této štafetové velmoci. Sedmé skončily po trestných kolech v roce 2018. V minulé dekádě tu dokázaly čtyřikrát vyhrát. Odstartují s trojkou, obvyklou oporu Vanessu Hinzovou nahradí ve sprintu 12. Janina Hettichová.
- Trestnému kolu se minulou sezónu v Tyrolsku nevyhnuly ani po úvodní štafetě sezóny druhé Francouzky. Skončily sedmé, v roce 2018 bronzové.
- Na výsluní se budou chtít vrátit loňské fenoménky z Norska. Když zde štafetu před rokem ovládly, bylo to po šesti letech medailového půstu. V roce 2017 skončily po 8 trestných kolech na nejhorší pozici v norské štafetové historii, 13. místě. Sestavu z Kontiolahti trenéři nezměnili.
- Loni stupně vítězů se seveřankami obsadily Rusky a Švýcarky, které odstartují se čtyřkou, resp. desítkou na hrudi.
- Dvakrát byly ve středisku v minulém desetiletí zlaté Italky, šesté ženy úvodní štafety. Loni byli 11.
- Češky mají po Kontiolahti co napravovat. Před rokem v Tyrolsku s trestným kolem skončily šesté, jediná týmová medaile je z roku 2014. Bronzovou štafetu tehdy rozbíhala Eva Puskarčíková, která se v sobotu představí na třetím úseku. Po sedmi letech se finišmankou stane Lucie Charvátová. Markéta Davidová převezme pomyslný kolík od rozbíhající Jessicy Jislové.
14:45 Stíhací závod mužů
- Nebude neobvyklé, že startovní pole bude stíhat Johannese. Poprvé to ale bude jiný Johannes než Bø. Překvapivý vítěz sprintu Johannes Dale odstartuje 17 sekund před Quentinem Fillonem Mailletem.
- Zajímavá trojice se s minimálními rozestupy vydá do závodu s přibližně 40sekundovým mankem. Ve žlutém ze čtvrté pozice odstartuje Johannes Thingnes Bø, z páté v červeném Sebastian Samuelsson a ze šesté obhájce malého křišťálového glóbu Émilien Jacquelin.
- Francouz zde loni poprvé v kariéře vystoupal na pódium (bronz), stejně jako Vetle Christiansen o rok dříve. Ten vystartuje z pozice sedmé.
- Zlaté stíhačky si v Hochfilzenu v uplynulé dekádě předplatil Martin Fourcade. Na nejvyšším stupínku stál pětkrát, nikdy to ale nebylo po vítězném sprintu. Johannes Thingnes Bø ovládl stíhačku dvakrát, vždy startoval z první pozice.
- Jak chutná vítězství, ví také na startu 11. Tarjei Bø (2010) a 28. Jakov Fak (2011). Slovinec medailovou sbírku rozšířil před šesti lety o bronz a před třemi roky o stříbro.
- Na stíhačkové pódium zde vystoupal loni stříbrný Alexandr Loginov (odstartuje s 20), v roce 2010 druhý Simon Eder (13) a bronz ze sprintu zopakoval před devíti lety Benjamin Weger (26.).
- Stejně jako loni se do stíhacího závodu dostali tři Češi, body získal pouze Michal Krčmář, který vystartuje s číslem 31. Nejlépe tady byl ve stíhačce 24.
- Přibližně dvě minuty za Dalem se na trať vydají 38. Ondřej Moravec a ze 41. pozice Jakub Štvrtecký.
- Ondřej Moravec poprvé stíhačku v Tyrolsku zakusil před 14 roky a dosáhl na body. Nejlepší výsledek má z roku 2017, na šampionátu byl pátý. Jakub Štvrtecký skončil v loňské premiéře 45.
Startovní listina stíhacího závodu mužů
Foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)