Home > Závody > SP Oslo: Šipulin podruhé v sezóně zvítězil. Moravec skončil 8.

SP Oslo: Šipulin podruhé v sezóně zvítězil. Moravec skončil 8.

Anton Šipulin

Anton Šipulin je mistr stíhacích závodů. Dnes to potvrdil v norském Oslu, kde zapsal své druhé vítězství v letošní sezóně. Ondřej Moravec si dojel pro 8. místo.

V čele Šipulin

Bez pokrývky hlavy se vydal do stíhacího závodu vítěz sprintu Johannes Thingnes Bø. Příjemné slunečné počasí v Oslu trošku kazil vítr, s kterým se Nor na první položce trochu rval. Střílel pomalu a navíc minul poslední terč. Norské fanynky tak alespoň mohly déle obdivovat jeho zrzavou hřívu.

Na trestné kolo Bøho následoval i Martin Fourcade. Vedení tak převzal ten třetí – Anton Šipulin. A po tom, co Rus zastřílel čistě i druhou ležku, měl už náskok 21 sekund právě na Bøho a Fourcada, kteří nyní nechybovali. Spolu s nimi se držel další z Rusů Jevgenij Garaničev.

Ondřej Moravec minul jeden terč na úvodní ležce, ale na té druhé už byl přesný. Figuroval díky tomu v další stíhací skupině, která bojovala o páté místo. Po dvou chybách ztrácel Michal Šlesingr, naopak jeho jmenovec Krčmář se posunoval díky nulám vzhůru.

Bitvu tří mužů ovládl Šipulin

Samostatnou jízdu Šipulina na čele ukončila první stojka. Rus ji neodstartoval vůbec dobře, když minul úvodní terč a navíc si dával hodně na čas. Díky tomu před něj šli opět čistí Bø a Fourcade. Společně vytvořili vedoucí tříčlennou skupinku. Rozhodnout tedy měla poslední střelba, na kterou mířil ze čtvrtého místa podruhé v závodě čistý Ondřej Moravec. Na trio nejlepších ovšem ztrácel půl minuty.

To, co Anton Šipulin ztratil na třetí střelbě, to si vzal zpět na té poslední. Sice začal střílet jako poslední, ale jako jediný neminul. Martin Fourcade a Johannes Bø si před závěrečným okruhem dali 150 metrů navíc. Stejně na tom byl i Ondřej Moravec. Zamrzelo, že chyba přišla až při poslední ráně. Dát ji, tak si český reprezentant dojel pro čtvrté místo.

Poslední kolo už bylo pro Šipulina jen o hlídání si svého náskoku. Ten mu v cílové rovince dovolil vzít do rukou ruskou vlajku a oslavit jubilejní 10. triumf ve Světovém poháru. Na druhém místě skončil nakonec Fourcade, který v jednom z posledních stoupání odskočil Bøovi.

Jediný bezchybný biatlonista

Na trať dnešního stíhacího závodu se vydalo 57 biatlonistů, z nichž jen jeden zastřílel čistě. Byl to Fredrik Lindström, který se díky tomu posunul z 15. místa až na 4. Ještě větší posun zaznamenal Lukas Hofer. Ital byl vůbec nejrychlejším mužem na trati a z 21. příčky poskočil až na 5.

O 5. místo bojoval i Ondřej Moravec, ale krom Hofera nakonec nestačil ani na Rakušany Juliana Eberharda a Simona Edera. Skončil tak 8., když za sebou nechal Jevgenije Garaničeva a Andrejse Rastorgujevse.

Jedinou chybu dnes udělal Michal Krčmář. Odměněn byl pěkným posunem z 28. pozice až na 13. Propad naopak potkal Michala Šlesingra. Tři chyby by nebyly tak tragické, ale na to se nabalily horší běh, pád a také pomalá střelba. Výsledkem bylo 34. místo. Pozitivní je alespoň fakt, že se Šlesingr kvalifikoval do zítřejšího hromadného startu.

Tam už se nepředstaví Jaroslav Soukup a Adam Václavík. Sezónu však ukončili poměrně důstojně, když se posunuli z šesté desítky do té páté. Soukup dojel 44. a Václavík 45.

Střelecké časy
1. Alexej Volkov 1:30,0
2. Timofej Lapšin +1,0
2. Matej Kazár +1,0
6. Jaroslav Soukup +11,0
21. Adam Václavík +21,0
27. Michal Krčmář +24,0
34. Ondřej Moravec +27,0
55. Michal Šlesingr +1:00,0
Běžecké časy
1. Lukas Hofer 27:21,4
2. Andrejs Rastorgujevs +18,6
3. Henrik L’Abée-Lund +25,1
18. Ondřej Moravec +48,8
29. Michal Krčmář +1:05,3
37. Adam Václavík +1:22,3
42. Michal Šlesingr +1:30,4
47. Jaroslav Soukup +1:52,2

Foto: Anton Šipulin (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *