Sturla Lægreid

Datum narození: 20. 2. 1997
Místo narození: Bærum
Země: Norsko
Lyže: Madshus
Debut ve SP: Nové Město 2020
Nejlépe celkově ve SP: 2. (2020/21)
Nejlépe ve SP: 1. (8×)
Web: sturlaholmlaegreid.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Největší překvapení sezóny 2020/21. Sturla Lægreid patří mezi nejtalentovanější mladé biatlonisty a současně také mezi žhavé kandidáty na zisk velkého křišťálového glóbu.

S biatlonem začal v 10 letech a o desetiletí později již sbíral první úspěchy na mezinárodní scéně mezi juniory. Jeho kariéru zbrzdila na několik měsíců mononukleóza, Sturlův návrat byl však velkolepý.

Atmosféru Světového poháru okusil poprvé v sezóně 2019/20 v Novém Městě. Málokdo ho zaznamenal, ale 13. místo při debutu předznamenalo úspěšný vstup mezi elitu. Do konce biatlonového roku přidal ještě další tři starty a neskončil hůře než patnáctý.

Další ročník otevřel Lægreid šokujícím vítězstvím v úvodním sprintu v Kontiolahti. O čtyři měsíce později bojoval s Johannesem Bø o celkové vítězství ve Světovém poháru.  Pohádkovou sezónu nakonec zakončil na druhém místě s pěti vítězstvími a třemi dalšími pódiovými umístěními.

Formu skvěle vyladil také na premiérový světový šampionát mezi dospělými. Z Pokljuky odjížděl se dvěma zlatými medailemi z individuálních disciplín, další dvě získal v rámci štafet.

Největší předností mladého Nora je střelba. V závěru sezóny 2019/20 vystřelil v závodech mezi elitou celkem 60 ran, z toho pouze jedinou mimo terč. Jeho průměrná úspěšnost dosahuje 92 %, čímž se řadí mezi tři nejlepší střelce současnosti.

Od biatlonu si rád odpočine čtením hororových příběhů, meditací nebo hrou na kytaru, kterou s sebou vozí i v průběhu zimy. Přinese mu tato kombinace štěstí i v jeho prémiové olympijské sezóně?

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021