Hlavními postavami posledního dílu Světového poháru se na slavném Holmenkollenu stali dominující a historii přepisující Johannes Thingnes Bø, loučící se a dvakrát vítězná Anastasia Kuzminová a poprvé ve Světovém poháru zlatá Hanna Öbergová. Na nejvyšších příčkách sice chyběla Dorothea Wiererová, ale i tak mohla na konci zvednout nad hlavu premiérový velký křišťálový glóbus. Čeští biatlonisté v závěrečných závodech na přední příčky nedosáhli.
Johannes Thingnes Bø a ti další
Sezónní nadvládu korunoval Johannes Thingnes Bø vítězstvím ve všech startech na Holmenkollenu. Získal tak všechny biatlonové glóby včetně obou týmových. Čtyři nuly v závodě s hromadným startem znamenaly 16. vítězství v sezóně a 18. medaili. V Norsku nezávodící Martin Fourcade jich před dvěma lety měl celkem 22, ale jen 14 zlatých.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Mužská pódia se v závěrečném kole Světového poháru týkala pouze mužů z elitní desítky. Sbírku medailí z norské metropole si rozšířil ve formě závodící Arnd Peiffer. Ke dvěma letitým zlatům a stříbru přidal bronz ze stíhačky a stříbro v hromadném startu. Je nejlepším Němcem, celkově pátým mužem SP. Ve stíhačce stříbrný Tarjei Bø přidal cenný kov ke zlatu z roku 2013 a dvěma druhým místům, v hodnocení je šestý. Ital Lukas Hofer zopakoval loňské stříbro a uzavírá elitní desítku.
Foto: Johannes Thingnes Bø a Tarjei Bø (Autor: Petr Slavík)
V mlžném sprintu třetí Quentin Fillon Maillet získal v Oslu první medaili. Útok na malý glóbus za masák, kde měl na startu s vítězným Norem stejný počet bodů, mu nevyšel. Navíc ho až 23. místo připravilo o možnost přeskočit Rusa Loginova v celkovém hodnocení. I tak je třetí místo životním úspěchem letošní francouzské jedničky. První norský bronz pomohl Benediktu Dollovi k posunu na 7. místo ve SP, nejlépe v kariéře. Navíc jej slavil v den svých 29. narozenin.
Rus Alexandr Loginov již z Holmenkollenu medaili má (bronz 2013), letos se mu tam nevedlo (9., 13., 18.), přesto uhájil ve své první kompletní sezóně po nucené dopingové pauze druhé místo o 11 bodů před Fillonem Mailletem a o 23 bodů před čtvrtým Simonem Desthieuxem. Ten si, ač bolestivě pohmožděn po pádu v posledních metrech 25. závodu sezóny, odváží nejen dvakrát sedmé a jednou osmé místo, ale i své nejlepší postavení ve SP.
Dvě brambory (a 16. místo ve stíhačce) dostaly do elitní desítky SP Rakušana Juliana Eberharda, o jediný bod předstihl desátého Hofera. Mezi nejlepšími je ve své více než 10leté kariéře podruhé. Jeho reprezentační kolega Simon Eder se od Mistrovství světa po prodělané nemoci propadal pořadím, nakonec skončil osmý. Ačkoliv se mu v Oslu poměrně daří (zlato a dva bronzy), tentokrát to rakouskému veteránovi nevyšlo. Ve sprintu zůstal poprvé v sezóně při dojetí závodu bez bodů, ve stíhačce byl 29., v masáku 14. Ve skončené sezóně byl s 91 % nejlépe střílejícím mužem (z těch, co obsolvovali všechna kola SP).
Martin Fourcade, jehož bratr Simon ukončil na Holmenkollenu svou kariéru, obsadil v celkovém hodnocení 12. místo i přes dvě vynechané zastávky. Hůře (24.) skončil jen při své první sezóně ve SP před deseti lety. Až nezdařená norská zastávka (14., 20., 29.) dostala z desítky i Francouze Antonina Guigonnata, vicemistra z Östersundu, skončil 11.
Svá maxima si v Oslu zajeli závodníci z nižšího poháru – v masáku 9. Philipp Nawrath a 13. Lucas Fratzscher z Německa a 12. Francouz Fabien Claude. Naopak ohlašovaný domácí talent Johannes Dale a vítěz IBU cupu Anton Babikov ani nepostoupili do stíhačky.
Foto: Loučení Simona Fourcada (Autor: Petr Slavík)
Historický glóbus pro Italku aloučení Kuzminové
Boj o velký křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku sezóny nakonec nebyl tak dramatický, jak se dalo čekat. Obvykle přesná Lisa Vittozziová, která celou sezónu neskončila hůře než 27., trefila ve sprintu pouze polovinu terčů a rázem se její šance výrazně snížily.
Hlavní hrdinkou se v Oslu stala Anastasia Kuzminová, která vyhrála sprint (a tím pádem malý glóbus) i stíhací závod. Předposlední čtyřpoložkový závod své třináctileté kariéry zastřílela poprvé absolutně přesně a celé startovní pole porazila o parník. Šestým zlatem se navíc stala první ženou Holmenkollenu. A v pohárovém hodnocení přeskočila čtvrtou Marte Olsbuovou Røiselandovou, které se na domácí půdě dařilo velmi obstojně (6.,4.,9.), ale zůstala bez cenného kovu. A podruhé (a zřejmě naposledy) se sešla na pódiu se slovenskou kolegyní Paulínu Fialkovou. Rozdělila je jen Franziska Preußová, devátá žena Světového poháru.
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)
Při neúčasti Lisy Vittoziové stačilo k zisku prvního malého glóbu za stíhací závody Italce Wiererové i 12. místo. Rychlé nohy Němce Denise Herrmannové zase k prvnímu kariérnímu stříbru a čtvrté medaili v sezóně, posunu mezi deset nejlepších biatlonových dam (8.) a po zdravotních trablech Laury Dahlmeierové (v Oslu 27., 20., 16., ve SP po pěti letech mimo desítku) i k postu německé jedničky.
Místem zaslíbeným se Oslo stalo pro Hannu Öbergovou. Nejdříve si vyzkoušela, jaké je stát na bedně ve stíhacím závodě, aby o den později poprvé ve Světovém poháru (statisticky podruhé, protože MS se započítává do SP) stanula na stupni nejvyšším, převzala glóbus za hromadné závody a stala se pátou ženou celkového hodnocení. Vítězství věnovala svému trenérovi Wolfgangovi Pichlerovi, který tak svou úspěšnou čtvrtstoletí trvající kariéru zakončil nejlépe, jak mohl. Švédský tým bude postrádat i olympijského vítěze Fredrika Lindströma, pro kterého byly závody v biatlonové mekce závody posledními.
Foto: Hanna Öbergová s malým křišťálovým glóbem (Autor: Petr Slavík)
Čiré nadšení tryskalo také z Američanky Clare Eganové, která ve svých 31 letech poprvé dosáhla na cenný, bronzový, kov. Úsměvy v cíli nešetřily ani Italky. Jedenáctá Vittozziová (držitelka glóbu za vytrvalostní závody) i dvanáctá Wiererová již věděly, že devátou národností vítězky křišťálového glóbu bude ta italská. Dorothea Wiererová skončila sezónu tak, jak ji začala. Jako jednička. Z 25 individuálních závodů zvítězila třikrát (včetně MS), třikrát brala stříbro a jednou bronz. Nejhůře skončila ve sprintu v Oberhofu – 24.
Foto: Dorothea Wiererová s velkým křišťálovým glóbem
Slzy naopak tekly po tváři Slovenky Paulíny Fialkové, které vidinu malého glóbu odnesl vítr na poslední položce. I přes horší výsledky po Novém roce se pro ni jedná o velmi úspěšnou sezónu, skončila nakonec šestá po loňském 32. místě.
Češi na Holmenkollenu mimo elitu
Poslední biatlonová zastávka byla pro český tým plná pádů. Drahocenné vteřiny ztratil Michal Krčmář a Eva Puskarčíková. Markéta Davidová si vedle bolavého těla navíc pohmoždila palec, což jí limitovalo při střelbě v hromadném závodě.
Nejlepším umístěním bylo 13. místo Veroniky Vítkové ve stíhačce, které jí pomohlo k druhému startu v hromadném závodě. Tam se jí ale na lyžích nedařilo a doběhla poslední. Celkově skončila ve SP 30., což je nejhorší pozice od sezóny 2010/11, kdy jí patřila 41. příčka.
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)
Markéta Davidová se se střelnicí v Oslu nesžila, přes stále výborný bodovala jen 14. místem v hromadném závodě. V prvním plném roce mezi dospělými dosáhla na konečné 21. místo, českou čest zachraňovala i medailově – jedním zlatem, dvěma stříbry a bronzem.
Již ve sprintu skončila promaroděná sezóna pro Jessicu Jislovou (v SP 90.) a příliš chybující Lucii Charvátovou (81.) a Michala Šlesingra (71.).
Podařená byla stíhačka Evy Puskarčíkové, kde se posunula o 24 míst na 27. pozici. V konečném hodnocení jí patří 39. místo, což je pohoršení o 4 příčky oproti loňsku.
Druhou stíhací jízdu ve SP zažil nejmladší Čech Jakub Štvrtecký. Protože byla spíše couvací než stíhací, ani z ní nezískal do hodnocení první body. Na vině byla především devítinásobná návštěva trestného kola.
Jediným českým mužem, který se mohl běžecky utkat s elitou, byl Ondřej Moravec, který ale cestou do Osla poztrácel střeleckou mušku. Ve sprintu byl 37., ve stíhačce 20. a do hromadného startu se nekvalifikoval. Ve Světovém poháru po několika vynechaných závodech skončil 30., nejhůře od sezóny 2010/11 (51.). V úspěšnosti střelby (90 %) se i tak zařadil hned za nejlepšího Rakušana Edera.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)
Michal Krčmář bodoval i přes pád ve sprintu 26. místem, ze stíhacího závodu si body neodnesl. Masák mu přinesl body za 22. místo, celkově skončil jako Davidová – 21. O osm pozic si od loňska polepšil, od předloni o 4 pohoršil.
Pro Tomáše Krupčíka znamenal start na Holmenkollenu další bodovou zastávku za umístění ve čtvrté desítce (33., 39.). I přes zdravotní přestávku na začátku sezóny dosáhl na nejlepší celkové umístění ve své kariéře, skončil 41.
Ve středu se za účasti reprezentantů uzavře letošní biatlonová sezóna na Mistrovství republiky v Jablonci. Na porovnání se světovou elitou v ročníku 2019/20 dojde za osm měsíců. Na začátku prosince ve švédském Östersundu.
Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)