Home > Téma > Tady se psaly biatlonové dějiny. Lyžařský klub v Ruhpoldingu slaví 100 let

Tady se psaly biatlonové dějiny. Lyžařský klub v Ruhpoldingu slaví 100 let

Mekka biatlonu. Tak se přezdívá Ruhpoldingu, kde se konal vůbec první Světový pohár v tomto sportu. S biatlonem je tak úzce spjatý místní lyžařský klub, který právě slaví 100 let od svého založení.

Lyžařské začátky

Německo se ještě vzpamatovávalo z první světové války, když parta nadšenců 19. 8. 1920 založila v bavorské obci Ruhpolding lyžařský klub. Lyžování bylo v plenkách, věnovali se mu především studenti v Mnichově a Freiburgu pod dohledem norských kolegů.

Velkým hybatelem lyžařského klubu v Ruhpoldingu byl Toni Plenk, který v pouhých 20 letech nastoupil na pozici sportovního ředitele a setrval v ní po čtyři dekády. Už ve 20. letech inicioval výstavbu skokanského můstku, na kterém se po několika úpravách skákalo až 50 metrů.

Plenk byl i u výstavby velkého můstku v roce 1962. Tehdy už na na Zirmbergu, v dnešní Chiemgau Areně.

Biatlonová historie se začala psát v roce 1968. Začínající biatlonista z Ruhpoldingu Theo Merkel se kvalifikoval na Zimní olympijské hry v Grenoblu, kde vybojoval 12. místo ve vytrvalostním závodě. Z toho vzešla myšlenka, že by se i v Ruhpoldingu mohli připravovat biatlonisté.

Vizionář Toni Plenk v roce 1969 načrtl podobu tréninkového centra na Zirmbergu se skokanskými můstky a 150metrovou střelnicí pro velkorážné pušky. Samotná stavba začala v roce 1977.

Už v lednu 1978 se na novém stadionu konaly historicky první závody Světového poháru v biatlonu. O rok později tu zavítalo mistrovství světa.

První Světový pohár v biatlonu v Ruhpoldingu

Hvězdy z Ruhpoldingu

Nový tréninkový areál byl klíčový pro výchovu mladých talentů. Jedním z nejúspěšnějších odchovanců místního oddílu se stal Fritz Fischer, který vyhrál šest závodů Světového poháru a na olympiádě v Albertville v roce 1992 pomohl k triumfu německé štafety.

Na druhém mistrovství světa, které se v Ruhpoldingu odehrálo v roce 1985, obsadili domácí závodníci dokonce tři místa ve štafetě bronzového Západního Německa. Vedle Fischera se z cenného kovu radovali Walter Pichler a Herbert Fritzenwenger junior.

Mistrovství světa v Ruhpoldingu v roce 1985

Fritzenwenger v roce 1992 stanul v čele Ski Clubu Ruhpolding a přišel s myšlenkou exhibice World Team Challenge, která měla přinést peníze pro mládež. Právě v Ruhpoldingu se tak konal první smíšený závod na světě. Později byla WTC přesunuta na fotbalový stadion do Gelsenkirchenu, kde se koná dodnes.

Další velkou postavou biatlonu v Ruhpoldingu je Ricco Groß. Sbírka čtyř zlatých, tří stříbrných a jedné bronzové medaile z něj dělají druhého nejúspěšnějšího německého sportovce na zimních olympijských hrách.

Přeměna v moderní areál

V roce 1994 prošla Chiemgau Arena přestavbou. Přesunul se start a cíl, postavily se nové tribuny a došlo k rozšíření tratí. To proto, aby se zde mohl v roce 1996 konat už třetí světový šampionát.

Ruhpolding se vrcholného podniku opět zhostil skvěle. Šéf lyžařského klubu Fritzenwenger chtěl využít vzrůstající popularitu biatlonu, a tak po vzoru skokanského Turné 4 můstků inicioval vznikl ORA-Trophy. V rámci této série se sčítaly body z Oberhofu, Ruhpoldingu a Antholze.

Právě Oberhof představoval pro Ruhpolding velkou konkurenci, protože tu před Mistrovstvím světa v roce 2004 vznikl moderní areál. Rekonstrukcí musela projít i Chiemgau Arena, aby si vůbec udržela A licenci pro pořádání závodů Světového poháru. Opět se tak rozšiřovaly tratě a také střelnice, která potřebovala 30 stavů.

Nové podoby se v prvním desetiletí 21. století dočkal i skokanský areál. Své první krůčky tu udělal třeba dvojnásobný olympijský vítěz Andreas Wellinger. Ale zpět k biatlonu.

V roce 2008 se v rekonstruovaném areálu uskutečnilo mistrovství světa juniorů, na kterém zářili Magdalena Neunerová, Dorothea Wiererová, Veronika Vítková, Anton Šipulin či Arnd Peiffer. Vůbec poprvé mohli boje juniorů sledovat i televizní diváci.

Úspěšný šampionát pomohl na kongresu v Praze téhož roku k zisku pořadatelství Mistrovství světa v roce 2012. To v paměti českých fanoušků zůstane především díky bronzu Jaroslava Soukupa ve vytrvalostním závodě.

Tento týden měl Ruhpolding hostit mistrovství světa v letním biatlonu, které mělo být zároveň oslavou 100. výročí lyžařského klubu. Kvůli vládním restrikcím ale musel být šampionát zrušen. Nezbývá než doufat, že si to všichni vynahradí v lednu během tradičního Světového poháru.

Zdroj: ski-club-ruhpolding.de
Foto: Areál v Ruhpoldingu (Autor: Petr Slavík)

One thought on “Tady se psaly biatlonové dějiny. Lyžařský klub v Ruhpoldingu slaví 100 let

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *