Tarjei Bø

Datum narození: 29. 7. 1989
Místo narození: Stryn
Země: Norsko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Chanty-Mansijsk 2009
Nejlépe celkově ve SP: 1. (2010/11)
Nejlépe ve SP: 1. (12×)
Web: tarjeiboe.com
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

V posledních letech je Tarjei Bø ve stínu mladšího bratra Johannese, ale také on má doma velký křišťálový glóbus.

Tarjei začínal s během na lyžích a v osmi letech se dokonce představil na mistrovství Norska. Poté si však potěžkal i malorážku, a bylo rozhodnuto. Stane se biatlonistou.

A taky velkým vzorem pro svého mladšího bratra. To v té době ale ještě netušil.

V roce 2004 se odstěhoval do Lillehammeru, kde měl k trénování lepší podmínky. Jen o dva roky později se po úspěšném juniorském šampionátu poprvé představil v IBU Cupu a od sezóny 2009/10 ho pravidelně vídáme mezi elitou ve Světovém poháru.

V témže ročníku odcestoval s norským reprezentačním týmem na Zimní olympijské hry ve Vancouveru, kde si ve 21 letech pověsil na krk zlatou medaili pro vítěze mužské štafety. Od té doby se pod pěti kruhy představil ještě dvakrát a v Pchjongčchangu přidal do své sbírky stříbro ze stejné disciplíny.

Na individuální úspěch na olympiádě Tarjei Bø sice stále čeká, ale v sezóně 2010/11 ovládl celkové hodnocení Světového poháru. A co mistrovství světa? Jediný šampionát, na kterém ani jednou nevystoupal na stupně vítězů, byl ten v Hochfilzenu v roce 2017.

Celá sezóna 2016/17 nebyla pro Nora vůbec jednoduchá. Bojoval s únavovým syndromem a podstatnou část Světového poháru úplně vynechal. Ale stejně jako udatní norští vikingové překonávali překážky, také Tarjei toto období zvládl.

A vrátil se ještě silnější.

Pod vedením trenéra Siegfrieda Mazeta se zlepšil ve střelbě, na ležce dosahuje 94% úspěšnosti. Na lyžích také nepatrně přidal. Ambice zaútočit na velké výsledky tak jistě ještě má, zároveň z něj ale srší bezmezná podpora bratra Johannese.

Text: Vendula Holková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021