Tereza Vinklárková

Datum narození: 3. 12. 1998
Místo narození: Brno
Země: Česká republika
Lyže: Rossignol
Debut ve SP: Antholz 2020
Nejlépe celkově ve SP: /
Nejlépe ve SP: 29. (Östersund 2021)
Web:
Sociální sítě: Instagram

Příběh

Říkají jí Vinky, pochází z Brna a dělá biatlon. Tereza Vinklárková je v něm navíc hodně dobrá.

U rodačky z Brna byste asi nečekali, že se vydá na dráhu biatlonistky. První kontakt s tímto sportem proběhl skrz televizi, když se starším bráchou sledovala souboje Oleho Einara Bjørndalena a Raphaëla Poiréeho.

Na základní škole, kterou sourozenci Vinklárkovi navštěvovali, poté probíhal nábor do biatlonového klubu Střelka Brno. Malá Tereza nejprve s rodiči navštěvovala bratrovy tréninky, ale na popud trenéra Víta Effenberka začala s biatlonem i ona sama.

Effenberk ve Vinklárkové probudil lásku k biatlonu. Za tréninky často dojížděla do Nového Města na Moravě, ale ještě v žákovské kategorii přešla do Letohradu.

Na mezinárodní scénu vstoupila v roce 2016, kdy dovezla dorosteneckou štafetu na mistrovství světa ke stříbru.

Sama sbírala nejvíc úspěchů ve vytrvalostních závodech, kde jí pomáhala kvalitní střelba. Naopak v běhu se vinou vleklých zranění a zdravotních problémů dlouho trápila.

Na Mistrovství světa juniorů v Lenzerheide 2020 vybojovala pátou příčku ve vytrvalostním závodě a šestou ve sprintu, čímž se nominovala na šampionát dospělých. Ač za sebou neměla ani jeden start ve Světovém poháru,tak ji trenéři postavili do vytrvalostního závodu. Skončila 62.

Usměvavá a vždy dobře naladěná biatlonistka si na závody vozí s sebou kytaru. V nadcházejících letech si dost možná zahraje i v destinacích Světového poháru.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021