Tiril Eckhoffová

Datum narození: 21. 5. 1990
Místo narození: Bærum
Země: Norsko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Oslo 2011
Nejlépe celkově ve SP: 1. (2020/21)
Nejlépe ve SP: 1. (26×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Když se řekne „biatlonová tryskomyš“, řada fanoušků si vybaví právě její jméno. Věčně usměvavá Tiril Eckhoffová je kromě rychlého běhu známá také nevyzpytatelnou střelbou.

Narodila se v norském Bærumu do sportovně založené rodiny. Biatlonu se věnovali i její starší sourozenci. Z bratra Stiana se stal po konci aktivní kariéry trenér, který koučoval i svou mladší sestru.

Ve Světovém poháru debutovala Eckhoffová v roce 2011, skutečný průlom mezi elitou přišel o dva roky později. V sezoně 2013/14 vybojovala první individuální medaili.

Ještě lépe dopadla její olympijská premiéra, v Soči získala bronz v závodu s hromadným startem, stejný cenný kov přidala s ženskou štafetou. Se smíšenou štafetou si na krk pověsila zlato.

V roce 2016 prožila snový světový šampionát v Oslu. Před zraky domácího publika se stala mistryní světa ve sprintu a v ženské štafetě, na bronzový stupínek pomohla smíšené štafetě. Od té doby přidala dalších pět medailí (z toho čtyři štafetová zlata), obhájila olympijský bronz a stala se vicemistryní světa ve stíhacím závodě.

Ačkoli Eckhoffová patří mezi nejúspěšnější biatlonistky, do bojů o velký křišťálový globus několik let nezasáhla. To se změnilo v sezoně 2019/20. Norka ke svému tradičně rychlému běhu přidala výrazně přesnější střelbu a poprvé v kariéře oblékla žlutý trikot. Titul královny sezony jí unikl o pouhých sedm bodů.

O rok později už na trůn pro nejlepší biatlonistku světa usedla. V sezóně 2020/21 vyhrála neuvěřitelných 13 závodů Světového poháru a druhou Marte Olsbuovou Røiselandovou za sebou nechala skoro o 200 bodů. Navíc získala čtyři zlaté medaile na mistrovství světa.

Tiril Eckhoffová našla spřízněnou duši v týmové kolegyni Ingrid Tandrevoldové, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Vydávají například biatlonový podcast. Kromě toho patří mezi její koníčky například háčkování, kterému ji naučila legendární Tora Bergerová.

Text: Ilona Hobzová
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021