Home > Téma > To nej z Nového Města: Loučení i medaile Čechů a další norská jízda

To nej z Nového Města: Loučení i medaile Čechů a další norská jízda

Závody v Novém Městě na Moravě byly bez diváků jednoduše řečeno smutné. I tak se v téměř prázdné Vysočina Aréně během závodů i po nich udály věci, které stojí za to si připomenout.

Nejúspěšnější tým: Norsko

Šest závodů, pět vítězství – taková je konečná bilance norského týmu ve Vysočina Aréně. Johannes Thingnes Bø ovládl oba individuální starty, Tiril Eckhoffová přidala třetí zlato, Tarjei ještě bronz. Suverénně si počínaly i obě štafety této skandinávské země, které si tak zajistily malé křišťálové globy.

Nejlepší biatlonista: Johannes Thingnes Bø

Johannes Thingnes Bø bitvu o velký křišťálový globus nevzdal a po dvou individuálních vítězstvích ve Vysočina Aréně má k němu blíž než Martin Fourcade. Francouz skočil ve sprintu šestý, v hromadném startu dokonce až čtrnáctý. Po posledním závodě se biatlonistům odečítají dva nejhorší výsledky. Kdyby se nyní odečetly, Bø by Fourcada překonal. Dvě závěrečné zastávky tak budou vzhledem k norsko-francouzskému souboji stát za to.

Foto: Johannes Thingnes Bø i se třemi trestnými koly obhájil loňské vítězství a přiblížil se obhajobě celkového triumfu v SP (Autor: Petr Slavík)

Nejpovedenější návrat: Tiril Eckhoffová

I další odstavec si zaslouží Norsko. konkrétně Tiril Eckhoffová. Norka poslední hromadný start v Pokljuce kvůli nemoci vynechala, individuální závody na šampionátu v Antholzi jí nevyšly. Žlutý trikot tak musela vrátit Dorothee Wiererové. V Novém Městě se ale Eckhoffové znovu dařilo, ve sprintu byla pátá, v hromadném startu nenašla přemožitelku. Vrátila se zpět na druhé místo a po odpočtu dvou nejhorších výsledků má nyní Wiererová náskok 34 bodů. I v závodech žen se tak rozhodně máme na co těšit.

Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)

Nejdojemnější chvíle: Rozlučka Michala Šlesingra

Michal Šlesingr se těšil na rozloučení se svou bohatou kariérou před zaplněnou Vysočina Arénou. Rozhodnutí zrušit diváckou účast plány českého biatlonisty pokazilo. Šlesingr sice odjel svůj poslední závod před prázdnými tribunami, loučení trojnásobného medailisty ze světových šampionátů bylo i tak plné emocí.

Největší domácí radost: Markéta Davidová, Michal Krčmář

V obou sprintech se Češi postarali o skvělé výsledky. Markéta Davidová v náročných povětrnostních podmínkách netrefila jediný terč. Střelecký výsledek podpořila 7. běžeckým časem a v cíli slavila bronz.

Pro Davidovou jde o sedmé pódiové umístění v kariéře a vůbec první v tomto středisku.

Foto: Radost českého týmu (Autor: Petr Slavík)

Daleko od bronzové medaile nebyl o den později ani Michal Krčmář. Ten se na střelnici nemýlil vůbec, heroický výkon v posledním běžeckém kole (4. běžecký čas, 13. celkem) ale na bronz nestačil. Krčmář si čtvrtým místem zajistil sezonní maximum a třetí nejlepší kariérní výsledek.

Foto: Michal Krčmář si jede pro 4. místo ve sprintu (Autor: Petr Slavík)

Největší smolař: Jakub Štvrtecký

Jakub Štvrtecký si v začátku sprintu vedl velmi dobře. Po první bezchybné střelbě ale přišel o cenné vteřiny vinou pádu ve druhém běžeckém kole. Před položkou ve stoje musel vyměnit malorážku. Přesto si s náhradní zbraní počínal výborně a opět se ani jednou nemýlil. Běžecky pak Štvrtecký znovu zabojoval, stačilo to na 31. místo.

Tento pád zbrzdil Jakuba Štvrteckého

Nejzklamanější tým: mužská štafeta Francie

Francie se tentokrát musela spokojit “jen” se stříbrnými pozicemi Anaïs Bescondové, Quentina Fillona Mailleta (sprinty) a Émiliena Jacquelina (hromadný start). Stejný kov přidala i ženská štafeta. Ta mužská měla původně zkomplikovat cestu Norů za malým glóbem. Jenže už po prvním úseku předával třikrát dobíjející Antonin Guigonnat jedenáctý. Naděje Francie pak vyhasly úplně, když Jacquelin nevyužil všechny náhradní náboje a Francouzi byli po dvouminutové penalizaci až patnáctí.

Nejstatečnější účastníci: diváci

I přes to, že tribuny ve Vysočina Aréně zely prázdnotou, úplně ticho během závodu nepanovalo. Postaraly se o to desítky, možná stovky fanoušků, kteří přišli biatlonisty podpořit nejblíž, co mohli – za plot, který obestíral areál. Biatlonoví nadšenci se za každého počasí tísnili na malém prostoru, ze kterého viděli jen nepatrnou část trati. I na tak malém prostoru dokázali vytvořit skvělou atmosféru a podpořit biatlonisty.

Foto: Fanoušci v Novém Městě na Moravě (Autor: Petr Slavík)

Hlavní foto: Michal Šlesingr a jeho loučení s kariérou (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *