Individuální závody v německém Ruhpldingu se nesly v duchu dominance jedné ženy a jednoho muže. Tiril Eckhoffová a Martin Fourcade nedali konkurenci šanci a vyhráli vše, co mohli. Včetně štafetových závodů. V těch zase pohořela obě česká kvarteta.
Nejlepší tým: Francie
A to především francouzští muži. Právě jim se totiž ve štafetě povedlo ukončit sérii šesti vítězství, kterými se do té doby pyšnilo Norsko. Ženy na norskou konkurenci sice nestačily, dojely si alespoň pro stříbro. V individuálních závodech si Francie navíc připsala dvě zlata (Fourcade), dvě stříbra (Fillon Maillet) a čtyři umístění v elitní šestce.
Nejúspěšnější biatlonista: Martin Fourcade
Martin Fourcade zůstává v novém roce neporažen. V Ruhpoldingu vyhrál sprint i následný stíhací závod, byl součástí vítězné štafety – ani v jednom závodě se střelecky nemýlil. V celkovém hodnocení si vytvořil náskok 71 bodů. Otázkou je, co s Francouzovou dominancí udělá návrat Johannese Thingnese Bø, který by po narození syna mohl případně startovat už tento týden v Pokljuce.
Nejúspěšnější biatlonistka: Tiril Eckhoffová
Tiril Eckhoffová prožívá bezpochyby nejlepší sezonu kariéry. Ve výsledcích z Ruhpoldingu kopíruje Fourcada – vyhrála sprint, stíhací závod i štafetu. Ve stíhacím závodě zatím nenašla konkurentku od začátku sezony. Kromě červeného trikotu si upevnila i celkové vedení – k dobru má nyní 42 bodů. Za úspěchem Eckhoffové stojí kromě tradičně rychlého běhu i výrazné zlepšení střelby.
Největší zklamání: Itálie
Po sprintu sice Dorothea Wiererová předala žlutý trikot Eckhoffové, díky třetímu místu ale její ztráta nebyla tak výrazná. Jenže stíhací závod se jí nepovedl vůbec, po pěti trestných kolech se propadla na dvacáté místo. Trápení nadále prožívá Lisa Vittozziová. Po slibné deváté příčce ze sprintu přišlo ve stíhacím závodě šest trestných kol a konečné umístění mimo body. Vittozziová měla podle původních prognóz bojovat o křišťálový globus, její výsledky zatím stačí na 13. místo.
V Ruhpoldingu se nedařilo ani italským mužům. Zklamáním bylo především 75. místo Lukase Hofera, který se tak nekvalifikoval do stíhacího závodu. Pro Itala jde o nejhorší umístění od roku 2016.
Největší překvapení: Hanna Solová, Johanna Skottheimová
Nikdo nečekal, že by třiadvacetiletá Běloruska figurovala na předních příčkách. Hanna Solová se sice mezi dospělými ve Světovém poháru teprve rozkoukává, ve sprintu ale zaskočila soupeřky a dojela si pro životní maximum – čtvrté místo. Podobně na tom byla pětadvacetiletá Johanna Skottheimová. Do letoška by se její starty v SP daly spočítat na prstech jedné ruky. Švédka překvapila už 13. místem ve sprintu, ve stíhačce si pak polepšila na životní čtvrté místo.
Nejhorší střelecká položka: Johannes Kühn
Na závody v domácím prostředí bude zřejmě chtít zapomenout Johannes Kühn. Do stíhacího závodu startoval s číslem devět a první část závodu stoupal vzhůru, před třetí střelbou byl jedním z adeptů na bronzovou medaili. Jenže právě na položce vestoje přišel nevídaný kolaps – Kühn nesestřelil ani jeden terč. Němci se dařilo alespoň na trati, díky čtvrtému běžeckému času vybojoval 24. místo.
Největší smůla: Benedikt Doll
Benediktu Dollovi se pro změnu dařilo na střelnici, o možnost bojovat o medaili přišel ale na trati, a to v nejméně vhodný moment. Do posledního kola vjížděl společně s Christiansenem a Destieuxem. Z běžeckého boje ho ale vyřadila hůlka, kterou si musel vyměnit. Stálo ho to cenné vteřiny, na soupeře se už nedotáhl a skončil pátý.
Nejlepší české výsledky: Lucie Charvátová, Ondřej Moravec
Na Ruhpolding nebude český tým vzpomínat úplně nejradši. Mezi ženami se blýskla patnáctým místem ve sprintu Lucie Charvátová. Slibnou pozici ve stíhacím závodě neudržela, na trati ale zaznamenala osmý běžecký čas. Progres ve stíhačce naopak zaznamenal Ondřej Moravec, který sestřelil všechny terče a potřetí v sezoně dojel v elitní dvacítce.
Hlavní foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)