Běloruské léto bylo plné událostí. Přišli noví trenéři a závodníci, Darja Domračevová onemocněněla, pak oznámila pauzu a také se spekulovala o jejím těhotenství.
O týmu
Popularita biatlonu v Bělorusku roste a to nejen u fanoušků, ale i u prezidenta Lukašenka, který tak neváhá svůj oblíbený sport pořádně finančně podpořit. To se projevilo i během letošního léta.
Bělorusové angažovali před sezónou nové trenéry, ženy povede Fjodor Svoboda, zajímavější je ale jméno kouče mužů. Je to Rus Vladimir Korolkevič, jenž byl spojen s několika dopingovými případy ruských biatlonistů.
Korolkevič není jediným Rusem, co přechází do běloruských služeb. Národnost totiž změnili Sergej Bočarnikov a Kristina Ilčenková, jež budou mít v menší zemi určitě větší šanci prosadit se na start závodů Světových pohárů.
Angažování poměrně neznámého Bočarnikova by nemuselo být úplně špatným tahem, což doložilo jeho vítězství na běloruském mistrovství. Ilčenková se zase v juniorském věku prosazovalo na letních světových šampionátech. Řady běloruských biatlonistů ještě rozšířila Marija Panfilovová. Ukrajinka s bohatými zkušenosti tak obnovila kariéru.
Nejvíce se však v létě probírala situace kolem Darji Domračevové. Tu bohužel postihla mononukleóza. Nejlepší biatlonistka světa by se pravděpodobně mohla postavit na start, ale sama se rozhodla pro vynechání kompletní sezóny. Chce se zcela uzdravit, dobít energii a plně se připravit na další sezónu. Někteří novináři dokonce spekulovali o těhotenství běloruské hvězdy, ta to ale rázně odmítla. Tak či tak bude Domračevová Běloruskám velmi chybět, což si můžeme ukázat i na grafu.
Během přípravy Bělorusové nejvíc využívali supermoderní domácí areál Raubiči. V jejich plánu figuruval i neméně okázalý areál v ruském Ťumeni a finiš na sněhu obstaralo finské Vuokatti.
Složení reprezentace
Především u mužského áčka je výrazně patrná snaha zcela přebudovat tým a postavit ho na talentovaných závodnících. To u žen je tento proces pozvolnější, i když to bylo právě něžné pohlaví, jež se letos na domácím Mistrovství světa juniorů zasloužilo o zisk dvou zlatých medailí. V obou výběrech schází naturalizovaní závodníci, které bychom ale ve Světovém poháru vidět měli.
A tým mužů
Jurij Ljadov, Vladimir Čepelin, Raman Jaljotnau, Viktar Kryuko, Maxim Varabej
A tým žen
Darja Domračevová, Naděžda Skardinová, Nadžeja Pisarevová, Nastassia Dubarezavová, Iryna Kryuková, Hanna Solová
Realizační tým
hlavní trenér: Andrian Cybulski, hlavní trenéři mužů: Vladimir Korolkevič a Alexander Syman, hlavní trenér žen: Fjodor Svoboda, trenér žen: Sergej Nekrasov
Koho sledovat
Jurij Ljadov – Nedařilo se mu na domácím šampionátu, trápil se hlavně střelecky. To u něj ostatně platilo i v minulé sezóně, která pro něj byla životní. Hlavně díky konstantně dobrému běhu se vyšplhal v celkovém hodnocení na 36. příčku, čímž si své maximum zlepšil rovnou o 50 pozic.
Vladimir Čepelin – Střelecky na tom loni byl ještě hůř než Ljadov, ale na domácím šampionátu získal zlato. Taky pro něj byl minulý ročník tím nejlepší. Ve Světovém poháru obsadil 42. pozici, polepšil si tak oproti předminulé sezóně o 20 míst.
Naděžda Skardinová – Čeká ji těžká úloha. Právě ona má při absenci Domračevové zastávat vůdčí roli. Zdobí ji stabilní střelba a také poměrně solidní běh. V posledních třech ročnících Světového poháru byla celkově vždy v TOP20. Je také bronzovou medailistkou ze Soči. Letní příprava jí dle vlastních slov vyšla velmi dobře.
Iryna Kryuková – Někdejší medailista z mládežnických světových šampionátů udělala loni první výrazné kroky k prosazení se mezi dospělými. V Novém Městě na Moravě se poprvé prosadila v závodě SP do elitní desítky, na MS v Kontiolahti zase potěšila 18. pozicí ve vytrvalostním závodě a bezchybným výkonem ve štafetě.
Prognóza
Oproti minulému ročníku budou muset Bělorusové oželet medailové výsledky ve štafetách. Mužská štafeta by měla při vší úctě oslavovat každé proniknutí do TOP10 a to se povede jen tehdy, když budou mít Ljadov a Čepelin dobrý den. Ženy na tom budou trochu líp, tři medaile z loňského ročníku ale určitě nezopakují. Bude pěkné, pokud budou pravidelně dojíždět v TOP8. To by zhruba mohla být i reálná meta pro smíšenou štafetu, kde bude opět záležet hlavně na stabilitě výkonů běloruských mužů.
V dílčích závodech se Ljadov a Čepelin možná přiblíží 10. místu, v celkovém hodnocení je však kvůli nestabilním střelbě úplně vysoko neuvidíme. Skardinovou v posledních sezónách zastiňovala Domračevová, ale letos se ukáže, že si i tato třicátnice pozornost zaslouží. Dočká se premiérové výhry v některém ze závodů SP. Její kolegyně se budou soustředit na zisk bodů, u Kryukové, Pisarevové a Dubarezavové by se to mělo dít ve větší míře.
Použité zdroje: biathlon.by, biathlonworld.com, pressball.by