Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Norsko

Týmy před sezónou 2015/2016: Norsko

Norsko

Norsko

Pro Nory přichází možná nejdůležitější sezóna za poslední roky. Můžeme si být jisti, že pro úspěch na domácím Mistrovství světa v Oslu udělají vše.

O týmu

Nadcházející sezóna bude nejspíš ještě dlouho po svém skončení ve vzpomínkách norských fanoušků. Jednak světovým šampionátem na domácí půdě, ale také tím, že se se svou kariérou možná rozloučí Bjørndalen a Svendsen. To by pro Nory samozřejmě bylo velmi bolestné, nikoliv však překvapivé. Disponují totiž druhým nejstarším týmem ve Světovém poháru, z mladé generace je zastoupen jen Johannes Thingnes Bø.

Norské ženy jsou na tom sice věkově lépe, ale výsledkově mnohem hůře. V minulé sezóně je převzal od Egila Gjellanda Stian Eckhoff a dovedl je k jednomu z nejhorším výsledků všech dob. Kvůli 7. místu už budeme moci na startu závodů SP vídat maximálně pět norských biatlonistek. Před pár lety přitom byla situace diametrálně odlišná, což ukazuje níže přiložený graf.

Norsko graf

Výsledkově je to u mužů úplně někde jinde. Za posledních 8 let vyhráli 6x Pohár národů. Naposledy loni pod zmiňovaným koučem Gjellandem, jenž tak na úspěchy se ženami plynule navázal u mužů.

Norové před sezónou absolvovali řadu závodů, jež napověděli především o velmi slušné běžecké formě některých biatonistů. Na Blinkfestivalenu či v Beitostølenu se dokonce úspěšně poměřovali s běžci specialisty. O víkendu pak většinu týmu čekají ještě závody ve Sjusjøenu.

Sjusjøen byl i jednou z destinací, kde se norský tým připravoval na sezónu. Samozřejmě nemohly chybět ani tréninkové dávky na Holmenkollenu, ani cesta do Alp. Norové si oblíbili především Itálii, kde vystřídala střediska Livigno, Val Senales, Martell či Forni Avoltri.

Složení reprezentace

Rozdělení norské reprezentace je z velké části podle očekávání, jedno zajímavé jméno se však do výběru nevešlo – Alexander Os. Uvidíme, jestli 35. závodník loňského hodnocení SP a 5. nejlepší z Norů dostane v závodech příležitost.

A tým mužů

Emil Hegle Svendsen, Tarjei Bø, Ole Einar Bjørndalen, Johannes Thingnes Bø, Henrik L’Abée-Lund, Lars Helge Birkeland

A tým žen

Synnøve Solemdalová, Tiril Eckhoffová, Fanny Birkelandová, Marte Olsbuová, Elise Ringenová

B tým mužů

Erlend Øvereng Bjøntegaard, Erling Aalvik, Vegard Bjørn Gjermundshaug, Håvard Gutubø Bogetveit, Vemund Ravnsborg Gurigard, Andreas Dahlø Wærnes

B tým žen

Hilde Fenneová, Bente Losgårdová Landheimová, Marion Rønningová Huberová, Kaia Wøienová Nicolaisenová, Thekla Brunová-Lieová, Sigrid Bilstadová Neraasenová

Realizační tým

hlavní trenér mužů: Egil Gjelland, asistent trenéra mužů: Geir Ole Steinslett

hlavní trenér žen: Stian Eckhoff, trenér žen: Steinar Mundal

Koho sledovat

Johannes Thingnes Bø – Pátý nejlepší muž uplynulé sezóny by měl být papírově norskou jedničkou. Léto ovšem nenaznačovalo, že by mistr světa z Kontiolahti měl prožít další skvělý ročník. Scházela mu především tradičně vynikající rychlost.

Emil Hegle Svendsen – Poslední dobou měl problémy s motivací, proto také vyhlašuje, že nadcházející sezóna pro něj může být poslední. V tuto chvíli je však při chuti a natěšený na domácí MS. S přípravou může být spokojen, zužitkoval ji na Mistrovství Norska ve zlato a stříbro. Před pár dny ho postihla nemoc, ale na jeho účast v Östersundu by vliv mít neměla.

Ole Einar Bjørndalen – Kvůli bakteriální infekci nemohl šest týdnů trénovat, ale obtíže překonal a je zpět v plné síle. V létě jsme mohli jeho formu sledovat jen v testovacím závodě na Holmenkollenu, kde dojel třetí za bratry Bøovi. S kariérou se chce Bjørndalen rozloučit zlatem z domácího MS.

Tarjei Bø – Nemoc ho v minulé sezóně sesadila až na 19. příčku v hodnocení SP, teď by mělo být vše jinak. Tarjei Bø v létě zářil na lyžích, kromě Martina Fourcada si připsal skalpy i elitních běžců na lyžích jsou jsou jeho krajani Sundby a P. Northug. Ale dokázal se popasovat i se střelbou, což dokládá jeho zlato a stříbro z Blinkfestivalenu.

Fanny Birkelandová – V létě se Fanny Hornová vdala za biatlonového kolegu Larse Birkelanda, s čímž nezískala jen nové jméno, ale jak se zdá, tak také lepší výkonnost. Právem ji můžeme označit jako letní norskou královnu. Zcela jasně ovládla domácí šampionát a dařilo se jí i na Blinfestivalenu, kde brala v hromadném startu druhou příčku.

Norsko H2H

Prognóza

Prognózy u Norů jsou stíženy tím, že bude pravděpodobně naprosto vše podřízeno přípravě na domácí Mistrovství světa. Jasné je ovšem to, že norští muži budou v jakémkoliv složení a rozpoložení v každé štafetě myslet na vítězství. U smíšené štafetě budou případné medailové výsledky záležet na tom, jestli budou zdravé Birkelandová a Eckhoffová. Tyto dvě biatlonistky potáhnou logicky i ženskou štafetu, která ovšem bude ráda za výsledky v TOP6.

U jednotlivců půjdou do naprostého popředí výsledky na MS. Uzdravený Tarjei Bø by nyní měl být tím mužem číslo jedna, jež bude mít za úkol potěšit norského krále a fanoušky nějakým tím zlatem. Zároveň se ale opět ukážou zkušenosti Svendsena a Bjørndalena, kteří mají obrovskou chuť rozloučit se s kariérou ziskem cenného kovu.

Jako takový odpustek by měl být šampionát na Holmenkollenu pro norské ženy. Domácí prostředí by mělo zkušeným biatlonistkám Hornové a Eckhoffové přidat ten poslední dílek do medailové skládačky.

Použité zdroje: skiskyting.no, nrk.no, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *