Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Polsko

Týmy před sezónou 2015/2016: Polsko

Polsko

Polsko

Zatímco biatlonistky dělají v posledních letech Polákům většinou radost, tak muži nejsou ani schopni bodovat ve Světovém poháru. Pomůže z krize ven angažování Tomasze Sikory do trenérského týmu či výrazné omlazení reprezentace?

O týmu

Příprava Poláků se z velké části odehrávala ve střední Evropě. Nechyběl tunel v německém Oberhofu či Ruhpolding. Z rakouských destinací zavítal polský tým do Obertilliachu a na ledovec v Ramsau. Celou přípravu pak měl uzavřít norský Beitostølen, kvůli nepříznivému počasí se však Poláci rozhodli pro komornější Dombas.

Celé polské áčko si léto zpestřilo výjezdem na Mistrovství světa v letním biatlonu v rumunském Cheile Gradistei. Zatímco ženy se podle očekávávání pohybovaly na nejvyšších příčkách, tak muži vesměs propadli.

Krize polských mužů jako by nebrala konce. Podruhé za sebou se umístili v Poháru národů až na 23. místě, naproti tomu ženy se stabilně drží v elitní desítce. Pomoci by mohl Tomasz Sikora. Legendární polský biatlonista bude zastávat roli trenéra A týmu. Dalším krokem je razantní omlazování kádru. Průměr čtveřice členů áčka se dostal pod 23 let, v biatlonovém světě mladší tým nenajdeme. Razantní změny byly potřeba, už tři sezóny v řadě polští muži ve Světovém poháru nebodovali!

graf Polsko

Složení reprezentace

Je patrné, že Poláci dávají značný prostor mladým biatlonistům, skutečnost však může být trochu jiná. Polská matadorka Magdalena Gwizdońová sice figuruje v B týmu, ale jestli na IBU Cupu v Idre potvrdí výkonnost, může startovat ve Světovém poháru. Podobná je situace u Krzysztofa Pływaczyka. Ten nebyl do reprezentace vůbec zařazen, ale je možné, že ho ve SP uvidíme.

A tým

Weronika Nowakowská-Ziemniaková, Monika Hojniszová, Krystyna Guziková, Kinga Mitorajová, Kamila Żuková, Grzegorz Guzik, Łukasz Szczurek, Rafał Penar, Mateusz Janik

B tým

Magdalena Gwizdońová, Karolina Pitońová, Anna Mąková, Beata Lassaková, Patrycja Hojniszová, Tomasz Jakieła, Bartłomiej Filip, Kamil Cymerman, Andrzej Nędza – Kubiniec

Realizační tým

šéftrenér: Adam Kołodziejczyk, trenér A týmu: Tomasz Sikora, asistent A týmu: Tomasz Bernat, trenér B týmu: Mykola Panitkin

Pozdrawiamy z Ruhpolding :)obozu kadry cześć II Greetings from Ruhpolding 🙂 training camp part II

Posted by Weronika Nowakowska Ziemniak on 25. říjen 2015

Koho sledovat

Mateusz Janik – Jako junior ovládl v létě Mistrovství Polska mezi dospělými, odvezl si z něj zlato a stříbro. Cesta za mezinárodními úspěchy však bude ještě trnitá, v jediném loňském individuálním startu ve SP si Janik v Hochfilzenu připsal až 90. příčku.

Weronika Nowakowská-Ziemniaková – Že by měla dvojnásobná medailista z Mistrovství světa v Kontiolahti povedené léto, to se říct nedá. Příliš jí nevyšel polský šampionát a náladu si nezlepšila ani na MS v Rumunsku. Jako jediná z polského týmu měla před novou sezónou větší zdravotní problémy, trápila jí záda.

Krystyna Guziková – Loni prožívala trochu útlum, ale povedené MS v Kontiolahti, kde se dvakrát vešla do TOP10, jí muselo poupravit hodnocení sezóny. Povedlo se jí polské mistrovství na kolečkových lyžích, skončila první a druhá.

Monika Hojniszová – Pokud bychom měli vybrat polskou královnu léta, padla by volba asi na Moniku Hojniszovovou. Ta nejprve jasně dominovala na domácím krosovém šampionátu, pak získala stříbro a bronz i na kolečkách. Vrcholem byly dvě stříbrné medaile z Mistrovství světa v letním biatlonu.

H2H Polsko

Prognóza

Jedinou starostí polské mužské štafety bude to, aby nebyla dojeta o kolo zpět. To se klidně může stát i smíšené štafetě, kterou muži pravidelně z dobrých pozic sráží do druhé desítky. Na MS v letním biatlonu polský mix po polovině závodu o 40 vteřin, ale Guzik se Szczurkem své úseky nezvládli a bylo z toho až páté místo s téměř dvouminutovou ztrátou. To ženské kvarteto pravidelně patří mezi ty lepší štafety. Stabilní umístění v první osmičce a sem tam atak třeba i medailových pozic, to by mohlo být v silách Polek.

Špatná výkonnost mužů nedává příliš velkou šanci na to, aby po třech letech někdo konečně získal body. Mohlo by se to povést snad jen Guzikovi a to jen v případě výborné střelby.

U žen je výchozí pozice úplně jiná a odlišné musí být i cíle. Trojice Nowakowská-Ziemniaková, Guziková a M. Hojniszová může v každém závodě atakovat elitní desítku, určitě se také od některé z nich dočkáme stupňů vítězů.

Použité zdroje: biathlon.pl, biathlon.com.pl, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *