Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Rusko

Týmy před sezónou 2015/2016: Rusko

Rusko

Rusko

Souboj i uvnitř reprezentace. Tak by se dala charakterizovat nadcházející sezóna z ruského pohledu. V létě se totiž od národního týmu odtrhlo několik biatlonistů včetně Antona Šipulina.

O týmu

U Rusů proběhla v létě trenérská rošáda. Kouč mužů Alexander Kasperovič se stal hlavním trenérem celé reprezentace, jeho místo zaujal známý Němec Ricco Groß. I ženy nyní trénuje bývalý úspěšný biatlonista Sergej Konovalov.

Ne všichni závodníci však využívají služby „oficiálních“ trenérů. Třeba nechtěnou Jekatěrinu Jurlovovou dovedl ke zlatu z Mistrovství světa v Kontiolahti Anatolij Hovancev. Anton Šipulin zase vsadil znovu na přípravu pod vedením Andreje Kryučkova. Už ale netrénuje sám, do jeho tréninkové skupiny se přiřadili Alexej Volkov a Ivan Čerezov.

Je otázkou, jaká atmosféra pak panuje v celém ruském týmu. Například Šipulin si postěžoval, že jsou ruští trenéři moc hrdí na to, aby si od jeho mladého osobního kouče nechali poradit. Tomuto problému snad trochu pomohl příchod Große, který si pochvaloval přínosné rozhovory s Kryučkovem.

Německý kouč tak pracuje s omezených počtem závodníků, z nichž jako lídry a velmi kvalitní závodníky označil Jevgenije Garaničeva, Dmitrije Malyška a Timofeje Lapšina.

Hůře se vybírají tahounky týmu Konovalovovi. Jeho hlavním cílem je především zlepšit běh svých svěřenkyň. V tomto směru loni prakticky všechny Rusky zaostávaly a to byl ten hlavní důvod obrovské výsledkové krize. Oproti jiným ročníkům se ovšem příliš nevedlo ani mužům, což znázorňuje následující graf.

rus_graf_1516

Za zmínku stojí z ruského léta ještě odliv závodníků. Do korejských služeb přešli Alexander Starodubec a Anna Frolinová, Bělorusko budou nově reprezentovat Sergej Bočarnikov a Kristina Ilčenková. Rusové nikomu v odchodu nebránili, naopak vyjádřili potěšení nad faktem, že oni sami mají tolik dobrých závodníků, zatímco jiné země si je musí získávat touto cestou.

Složení reprezentace

Rusové představili tradičně rozsáhlé národní výběry. Určitě se tak během sezóny dočkáme několika překvapivých jmen v horních patrech výsledkových listin. Ruská základna není jen široká, ale také kvalitní.

A tým mužů

Anton Babikov, Alexandr Babčin, Alexej Volkov, Jevgenij Garaničev, Alexandr Dedjuchin, Matvej Jelisejev, Alexej Kornev, Timofej Lapšin, Eduard Lapytov, Dmitrij Malyško, Timur Machambetov, Petr Paščenko, Alexandr Pečenkin, Alexander Povarnicyn, Alexej Slepov, Semon Sučilov, Maxim Cvetkov, Anton Šipulin, Jurij Šopin

A tým žen

Tatjana Akimovová, Olga Viluchinová, Darja Virolajnenová, Jekatěrina Zubovová, Juliana Kajševová, Galina Nečkasovová, Anna Nikulinová, Jevgenija Pavlovová, Olga Podčufarovová, Viktorija Slivkovová, Irina Sluginová, Anna Sčerbininová, Jekatěrina Jurlovová, Olga Jakušovová, Jekatěrina Šumilovová

Realizační tým

hlavní trenér: Alexander Kasperovič

hlavní trenér mužů: Ricco Groß, trenéři mužů: Vladimir Bragin, Alexander Popov, Andrej Padin a Sergej Baškirov

hlavní trenér žen: Sergej Konovalov, trenéři žen: Sergej Jefimov, Nikolaj Zagurskij, Alexej Tarasov a Pavel Lancov

Koho sledovat

Anton Šipulin – Kvůli zdravotním problémům přišel o národní šampionát, nyní by však Šipulin měl být v plné síle. Před sezónou odvážně vyhlašuje útok na velký křišťálový glóbus. Říká, že ten, co už všechno vyhrál, je slabší než ti, co toho ještě nedosáhli. V tom vidí svou výhodu v boji s „neporazitelným“ Martinem Fourcadem.

Alexej Volkov – Příprava po boku Šipulina mu evidentně prospívá. Na ruském šampionátu dokonce získal dvě zlaté medaile. Vynikající střelec se snaží krok po kroku zlepšovat i v běhu a netají se velkými cíli. V nadcházející sezóně by chtěl získal malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závody.

Jevgenij Garaničev – Zdá se, že mu sedl nový trenér Ricco Groß. Bude na něj upřena velká pozornost, právě on bude lídrem hlavního ruského týmu. Loňskou sezónu předváděl vyrovnané výkony, ve SP se umístil na 7. příčce. Stále mu však uniká individuální medaile z MS, na což by se nyní mohl soustředit.

Jekatěrina Glazyrinová – Dle papírových předpokladů je nyní ruskou biatlonistkou číslo jedna. K této pozici ji stačilo „jen“ 13. místo v celkovém hodnocení SP a jeden pódiový výsledek.  Co lépe dokládá krizi někdejší největší biatlonové velmoci?

Jekatěrina Jurlovová – Zůstává mimo hlavní tréninkovou skupinu, což jí možná odprostí od tlaku a očekávání náročných ruských funkcionářů. To už se ostatně ukázalo na MS v Kontiolahti, kde získala nečekanou zlatou medaili ve vytrvalostním závodě. Ani individuální trénink však zatím nepomáhá ke zlepšení běhu, na němž ztroskotává většina Rusek.

Rusko H2H

Prognóza

I v horších časech zůstává Rusům jedna chlouba – mužská štafeta. V minulém ročníků ovládli ruští muži polovinu štafet. V silách kvarteta Malyško, Garaničev, Volkov a Šipulin je zopakovat tento úspěch. Nedá se čekat, že by se ruské biatlonistky hned zlepšily v běhu nebo naopak ztratily svůj střelecký um. Proto budou dojíždět stejně jako loni někde pod stupni vítězů. Smíšená štafeta by měla myslet na příčky nejvyšší, rychlost Garaničeva a Šipulina bude v závěrečných úsecích znát.

V minulé sezóně už se Šipulin M. Fourcadovi hodně přiblížil, teď můžeme Rusovi dávat ještě větší šance na zisk velkého křišťálového glóbu. Přání získat malý křišťálový glóbus by se mohlo splnit i Volkovovi, pokud tedy bude nadále konstantně sypat 20 přesných ran z 20. Rychlý běh by měl v TOP10 udržet Garaničeva. Takovým černým koněm může být Alexej Slepov. Měl by patřit k vůbec nejrychlejším běžcům a pokud mu někdy vyjde problematická stojka, tak může atakovat TOP3.

U žen budou cíle mnohem skromnější, každé dílčí vystoupání na stupně vítězů bude možno považovat za úspěch. Naděje na takové výsledky si mohou dělat Glazyrinová, Jurlovová, Podčufarovová, Šumilovová, Viluchinová a Virolajnenová.

Použité zdroje: biathlonrus.com, sports.ru, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *