Home > Preview > Týmy před sezónou 2015/2016: Ukrajina

Týmy před sezónou 2015/2016: Ukrajina

Ukrajina

Ukrajina

Ukrajinskému biatlonu v posledních sezónách daří na všech frontách, jedna však vyčnívá. V nové sezóně se můžeme dočkat velké invaze ukrajinských žen na přední příčky.

O týmu

V létě přišly z ukrajinského tábora tři celkem zajímavé zprávy. Tou první bylo oznámení jména nového trenéra žen. Dlouho se spekulovalo o tom, že tento post zastane Ricco Groß, ten dal však nakonec přednost lukrativnější ruské nabídce. Volba tak padla na Uroše Velepce a jak se zatím zdá, tak ukrajinské biatlonistky přijaly Slovince velmi dobře. I další dvě zprávy se týkají týmu žen. Po roční pauze se na tratě vrátí Olena Pidhrušná, což bude jistě velká posila. Na druhé straně Ukrajince rozesmutnila Vita Semerenková. Ta kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům přijde o další sezónu.

Oproti jiným týmům vzali Ukrajinci velmi vážně Mistrovství světa v letním biatlonu v Cheile Gradistei. Z rumunských hor vytěžili 6 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile. Ukrajina tak jasně ovládla hodnocení národů. V kategoriích dospělých získali medaile Olga Abramovová (2x zlato), Artěm Pryma (2x stříbro) a Julija Džymová (bronz).

Do nové sezóny vstoupí Ukrajina s pěti startovními místy pro muže a šešti pro ženy. U mužské reprezentace lze už čtyři sezóny pozorovat hezký trend, kdy každý rok dochází v Poháru národů k posunu o jedno místo výš – nyní na 7. příčku. Ženský nároďák zase už tři sezóny v řadě drží maximimální možnou startovní kvótu. Pomáhá jim k tomu i fakt, že body ve Světovém poháru sbírá pravidelně celá řada biatlonistek.

graf Ukrajina

Složení reprezentace

Ukrajinské národní týmy mužů a žen jsou opravdu velmi široké, čítají shodně 21 jmen. Ve velké míře se jedná o mladé závodníky a závodnice, jež sbírají na juniorských šampionátech úspěchy jak na běžícím páse. Trenéři na úrovni Světového poháru ale ve skutečnosti pracují s daleko menším počtem jmen, třeba Velepec mluví o skupině 10 žen.

Národní tým mužů

Andrij Docenko, Anton Dudčenko, Olexander Žyrnyj, Dmytro Ivasenko, Maxim Ivko, Dmitrij Ignatjev, Vitalij Kilčytskyj, Oleksij Kravčenko, Anton Myhda, Olexander Morjev, Denys Nasyko, Dmytro Pidručnyj, Vasyl Potapenko, Artěm Pryma, Dmytro Rusinov, Vladimir Semakov, Serhij Semenov, Artěm Tyščenko, Ruslan Tkalenko, Vitalij Truš, Nazarij Cebrynskij

Národní tým žen

Olga Abramovová, Nadija Bielkinová, Jana Bondarová, Julija Bryhynecová, Natalja Burdygová, Iryna Varvynecová, Alla Gylenková, Julija Džymová, Chrystyna Dmytrenková, Julija Žuravoková, Anna Kryvonosová, Marija Kručovová, Anastasija Merkušynová, Anastasija Nyčyporenková, Olena Pidhrušná, Jana Pustuvalovová, Valj Semerenková, Vita Semerenková, Oksana Sihetiová, Inna Suprunová, Snižana Tisjejevová

Realizační tým

hlavní trenér mužů: Nadija Bělovová, trenéři mužů: Alexandr Semenov a Robert Kabukov

hlavní trenér žen: Uroš Velepec, trenéři žen: Hrihorij Šamraj a Olexander Bilanenko

Koho sledovat

Serhij Semenov – Léto ukázalo jeho dvě tváře – na MS propadl, na domácím šampionátu zcela dominoval. Samozřejmě mohlo hrát roli, v jaké fázi přípravy Semenov je, a tak můžeme čekat, že skutečným obrazem jeho formy bude to, jak se mu vedlo v minulé sezóně. To získal malý křišťálový glóbus za vytrvalostní závody.

Valj Semerenková – Při absenci Domračevové se stává papírově druhou nejlepší biatlonistkou ve Světovém poháru. Podle posledních běžeckých testů na tom Valj není běžecky úplně špičkově, ale je zkušená a ví, na kdy formu vyladit. Viz její zlato z MS v Kontiolahti.

Olena Pidhrušná – Rok pracovala na ministerstvu, biatlon ji ovšem začal chybět. Ukrajinkám se tak vrací olympijská vítězka ze Soči. A vypadá to, že bude opět ve výborné formě. Na domácím šampionátu získala zlato a bronz. Překvapuje i svého trenéra Velepce, jehož příchod si zatím velmi pochvaluje.

Julija Džymová – Po delší době je konečně zdravá, kromě vynikající střelby by na tom teď měla být i velmi dobře běžecky. Prověrkou pro ni bylo letní MS, kde získala bronzovou medaili. jejím cílem bude určitě vylepšit loňské 24. místo v celkovém hodnocení SP.

Olga Abramovová – Na tuhle dámu pozor. Z Ukrajinek je momentálně nejrychlejší, navíc se jí podařilo stabilizovat střelbu, ve které loni dosahovala pouze 74% úspěšnosti. Do zimy vkroří jako úřadující dvojnásobná mistryně světa v letním biatlonu.

Ukrajina H2H

Prognóza

Va. Semerenková, Pidhrušná, Džymová, Abramovová. Tato čtveřice je zárukou toho, že ukrajinskou štafetu budeme závod co závod vídat na těch úplně nejvyšších příčkách. Tak trochu ve stínu bude štafeta mužů, ale Semenova, Pidručnyje, Prymu a Tyščenka odepisovat nemůžeme. Klidně mohou jezdit v TOP8. Ukrajinský mix se ukázal dobře i v loňské sezóně, třeba třetí příčkou v Novém Městě na Moravě. Útok na pódium bude reálný i nyní.

Elitní desítka hodnocení SP žen by se mohla proměnit v záplavu ukrajinských vlajek. Na to pohybovat se v těchto patrech mají totiž kromě stálice Va. Semerenkové i Džymová a Abramovová. U mužů jsou takové výsledky nereálné, můžeme si však být jisti, že Semenov opět ukáže své kvality ve vytrvalostních závodech a třeba zaútočí i na premiérovou výhru.

Použité zdroje: biathlon.com.ua, biathlonworld.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *