Během přípravy nejsou biatlonisté tak na očích, přesto se právě v tomto zhruba sedmiměsíčním období částečně rozhoduje o tom, jak bude vypadat nadcházející sezóna. V následujícím článku se proto podíváme na to, na co by se měly jednotlivé týmy v přípravě zaměřit.
Norsko
Říká se, že obhájit triumf je těžší, než ho získat poprvé. Martin Fourcade, šestkrát úspěšný při obhajobě velkého křišťálového glóbu, by měl možná trochu jiný názor, ale pro Johannese Thingnese Bøho bude role obhájce úplně nová.
Úkolem norských trenérů bude udržet Johannese na uzdě a také maximálně vytěžit jeho vítěznou auru. Už v minulé sezóně jsme mohli sledovat, jak raketově šel nahoru jeho spolubydlící Vetle Christiansen. Čerpat ze zkušeností nejlepšího biatlonisty světa by v přípravě měli i talentovaní mladíci Johannes Dale a Sindre Pettersen.
Trenér žen Patrick Oberegger by měl začít Marte Olsbuovou Røiselandovou mentálně připravovat na to, že by v nadcházející zimě mohla zaútočit na velký křišťálový glóbus. V minulé sezóně skončila 16krát v elitní desítce a na vrchol jí chybí jen krůčky. Velkou výzvou bude také najít čtvrtou ženu do štafety.
Francie
Úkoly pro Francii můžeme rozdělit na tři části: Martin Fourcade, muži a ženy. Jak už naznačil šéftrenér Francouzů Vincent Vittoz, bude nutné, aby byl na Fourcada přísnější. V první sezóně měl možná až velký respekt k velikánovi a nechal mu v tréninku přílišnou volnost. Soutěživý Fourcade tak leckdy přeháněl tréninkové úsilí.
Rada pro francouzské muže? Na nic nesahat. Celý tým byl v minulém ročníku skvěle fyzicky připraven, k dokonalosti snad chyběla jen větší střelecká stabilita. To je úkol pro střeleckého kouče Patricka Favreho.
Vittoz bude nově více dohlížet i na ženy a jeho úkolem je tedy „nakazit“ pozitivní energií i ženy. Největším problémem Francouzek však byla střelba, pohybovaly se kolem 80% hranice. To se pokusí napravit staronový střelecký kouč Franck Badiou.
Německo
Německý biatlon hledá novou superstar. Pryč jsou doby Svena Fischera, Kati Wilhelmové, Magdaleny Neunerové a také Laury Dahlmeierové. Předpokládaný lídr mužského týmu Simon Schempp se v posledních sezónách potácí ve zdravotních a zřejmě i psychických problémech.
Mohla by se do této pozice dostat Denise Herrmannová, i když na začátku zimy oslaví už 31. narozeniny? V některých závodech střelecky obstála, ale průměrnou úspěšnost 78 % musí zlepšit. Na střelbě budou muset hodně pracovat i Benedikt Doll, Philipp Nawrath a Johannes Kühn.
Po odchodu Dahlmeierové zbývá trenérovi žen Kristianu Mehringerovi jen jedna super rychlá běžkyně: Herrmannová. Na to v Německu nebyli zvyklí. Ovšem Franziska Preußová, Franziska Hildebrandová i Vanessa Hinzová v minulosti ukázaly, že to umí i na trati. Mehringer bude chtít využít jejich potenciál na maximum a také usnadnit návrat Maren Hammerschmidtové, která kvůli zranění přišla o celou sezónu.
Itálie
Itálii se v minulé sezóně vyplatila sázka na úzký národní tým, který tvořila čtveřice Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová, Lukas Hofer a Dominik Windisch. O kvalitách tohoto kvarteta není třeba diskutovat, ale Italové by neměli zapomínat ani na další.
Je nejvyšší čas do Světového poháru zabudovat úspěšnou mladou generaci. Dvaadvacetiletý Daniele Cappellari už dokázal v IBU Cupu vystoupat na stupně vítězů, velmi dobře si vedl i o rok mladší Patrick Braunhofer. Mezi ženami se zase nabízí dvojnásobná dorostenecká mistryně světa z roku 2017 Irene Lardschneiderová.
Andreas Zingerle by se měl soustředit i na zkušenější biatlonistky, které neprodaly svůj skutečný potenciál. Nicole Gontierovou sráží psychika, Alexii Runggaldierovou fyzička. S 90% úspěšností by před pár lety atakovala stupně vítězů.
Rusko
Ruský biatlon by se měl pokusit o „normalizaci“. Co se týká dopingu, tak ruské vedení konečně začalo odhalovat podvodníky ve vlastních řadách, byť je otázkou, zda podvody nesahají do vyšších pater…
Rusové by také měli vyřešit vnitřní boje mezi trenéry, závodníky a vedením. Jevgenij Garaničev a Alexandr Loginov podle médií odmítli na první dobrou podepsat reprezentační smlouvy, přes palubu byla hozen Maxim Cvetkov, který býval oporou týmu. Dmitrij Malyško je už delší dobu solitérem, teď mu ovšem nahrává, že je u kormidla jemu spřízněný kouč Anatolij Chovancev.
Velkým úkolem bude také identifikovat správná jména pro Světový pohár. Vždyť v IBU Cupu posbírali ruští reprezentanti v minulé sezóně 43 medailí. Natalja Gerbulovová vyhrála v nižším seriálu dva závody, příležitost mezi elitou ale nedostala. Celkový vítěz IBU Cupu Anton Babikov se dočkal až v Oslu. Oporou by mohla být skvělá běžkyně Světlana Mironovová, ale musí něco udělat se 73% úspěšností střelby.
Švédsko
Švédskou reprezentaci po sezóně 2018/19 opustil adorovaný kouč Wolfgang Pichler. Těžký úkol navázat na Němcovy úspěchy bude mít jeho šestadvacetiletý krajan Johannes Lukas. Jeden z nejmladších trenérů by měl pomoct udělat další krok vzhůru klenotům švédského biatlonu Sebastianu Samuelssonovi a Hanně Öbergové, které ve 23 letech chybí jediný úspěch: Velký křišťálový glóbus.
Co se Pichlerovi nepovedlo, bylo vytažení úspěšných závodnic z IBU Cupu do Světového poháru. Před Lukasem tak bude výzva dostat mezi elitu Ingelu Anderssonovou, Felicii Lindqvistovou či Chardine Sloofovou.
Švédové by zároveň neměli usínat na vavřínech a zrevidovat práci s mládeží. Výsledky švédských dorostenců na letošním světovém šampionátu byly vyloženě alarmující (19. a 16. místo ve štafetách), nevedlo se ani juniorům. Jediným světlým bodem byly bronzové juniorky v čele s Elvirou Öbergovou.
Česko
Stanovit úkoly pro český tým je jednoduché: Zlepšit běh a udržet úspěšnost střelby. Ale teď vážně. Kouč žen Egil Gjelland bude muset najít ten správný poměr mezi norskými a českými tréninkovými metodami. Loňská sázka na vyšší objemy zjevně sedla Markétě Davidové, ale méně už Veronice Vítkové. O úpravách tréninku hovořil i Zdeněk Vítek, jehož svěřenci s výjimkou Tomáše Krupčíka či Jakuba Štvrteckého také spíše stagnovali.
Naopak na střelnici se českým barvám dařilo. Vítková s Davidovou střílely nejlépe v kariéře, nyní bude chtít Gjelland pomoct i skvělé běžkyni Ludmile Horké, která se dlouhodobě střelecky trápí. Často se pohybuje i pod 50% úspěšností.
Čeští trenéři by už měli více využívat juniorské reprezentanty, kteří pomalu proplouvají mezi dospělé. Jde hlavně o kvarteto Mikuláš Karlík, Vítězslav Hornig, Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková. Je možné, že některé z těchto jmen uvidíme již v nadcházející sezóně ve Světovém poháru.
Rakousko
V Rakousku budou mít ty nejtěžší úkoly lékaři, maséři a fyzioterapeuti. Potřebují udržet v kupě Simona Edera a Dominika Landertigera, což se v minulých sezónách ne úplně dařilo. Zvlášť u šestatřicetiletého Edera to bude těžší a těžší.
V minulé sezóně se ale pod vedením nového kouče Ricca Große mohl chlubit nejlepší úspěšností střelby ze všech (92 %). O střelecké zlepšení bude německý trenér usilovat i u Juliana Eberharda. Vyhlášený rychlík se pohyboval pouze na 75,5 %.
I další úkoly se vážou na Große. Bývalý vynikající závodník by měl pomoct udělat další krok vzhůru talentovanému Felixu Leitnerovi, kterého zatím trochu limitoval běh. Na tom budou muset zapracovat i Lisa Hauserová a Julia Schwaigerová, dvě nejlepší Rakušanky a nově členky Großova týmu.
Ukrajina
Dát dohromady tým. To je velký úkol pro rozdrobenou ukrajinskou reprezentaci. Po vlastní ose se totiž připravují Julija Džimová, sestry Valj a Vita Semerenkovy, Anastasija Merkušynová či Serhij Semenov. Z toho důvodu ostatně skončil trenér žen Andrej Prokunin. Neměl s kým pracovat.
Ukrajinci by zároveň měli co nejdřív tým okysličit novými jmény. Vždyť u všech zmíněných kromě mladé Merkušynové hrozí brzký konec kariéry, podobně jako u Oleny Pidhrušné. Přímo se nabízí, aby více šancí dostala úřadující dvojnásobná juniorská mistryně světa Jekatěrina Bechová.
Důvod k uspokojení nemá ani trenér mužů Juraj Sanitra, který dovedl k titulu mistra světa Dmytra Pidručnyje. Jeho úkolem je zapracovat do Světového poháru velmi úspěšné závodníky z juniorských kategorií, což se zatím vůbec nevedlo.
Bělorusko
V Bělorusku se v posledních letech otočila situace. Zatímco dříve platili závodníci z této země za vyhlášené střelce, tak dnes je tato složka biatlonu jejich slabinou. Mladá dvojice Raman Jaljotnau a Maxim Varabej se ukazovala v minulé sezóně dobrými běžeckými časy, ale musí nutně zapracovat na zhruba 70% úspěšnosti střelby.
Střelba (pod 80 %) brzdí i ruskou sesterskou dvojici Irinu a Jelenu Kručinkinovy, které běloruské vedení angažovalo do svých služeb. Jejich zlepšení je žádoucí, aby uvevily od tlaku jasné jedničce Iryně Kryukové.
Bělorusové budou mít také ideální příležitost, jak navnadit své fanoušky na sezónu a jak si získat sebedůvěru. V srpnu se bude v Raubiči konat Mistrovství světa v letním biatlonu, kde budou domácí fanoušci očekávat cenné kovy.
Švýcarsko
Aby to v zimě nestálo jen na Benjaminu Wegerovi. Na tom by měl pracovat dlouholetý kouč Švýcarů Jörn Wollschläger, přičemž těžko říct, co jeho svěřence pálí víc. Jak ve střelbě, tak v běhu patří ve statistikách k průměru.
Pro Wollschlägera tak možná bude důležitějším úkolem etablovat Sebastiana Staldera v kategorii dospělých. Jednadvacetiletý biatlonista byl v minulé sezóně druhý v celkovém hodnocení IBU Junior Cupu.
To trenérka žen Sandra Flungerová nemá moc kam sáhnout, ale její výchozí pozice je i tak lepší. Měla by se pokusit dostat Selinu Gasparinovou po mateřské pauze na někdejší skvělou úroveň a také pomoct Leně Häckiové. Výbornou běžkyni sráží 75% úspěšnost střelby.
Slovensko
Těžký úkol stojí před Čechem Tomášem Kosem, který na pozici hlavního trenéra slovenských mužů nahradil Daniela Kuzmina. Na jedné straně se pokusí alespoň trochu pozvednout stagnující duo Martin Otčenáš a Tomáš Hasilla, na druhé straně bude pracovat s několika málo talenty, které slovenský biatlon má.
Stěžejní pro Kose, který už loni pomáhal Kuzminovi se střelbou, bude „naučit střílet“ Šimona Bartka. Nejlepší slovenský běžec měl v minulé sezóně hrůznou úspěšnost 61,3 %. Český kouč bude také zapracovávat do áčka Mateje Balogu, který měl jako junior pár nadějných výsledků.
Vedení slovenského biatlonu by zase mělo přemlouvat Anastasii Kuzminovou, aby po konci kariéry alespoň ještě rok pomáhala štafetě. Funkcionáři by se měli také pokusit narovnat vztahy se sestrami Paulínou a Ivonou Fialkovými. V současné době jde o jediné dvě konkureceschopné slovenské biatlonistky a letošní Mistrovství světa v juniorů v Osrblí nenaznačilo, že by se to mělo v brzké době změnit.
Hlavní foto: Michal Krčmář (Autor: Petr Slavík)
Markéta Davidová sice zlepšila střelbu, ale stabilitu střelby má na dvaadvacetiletou závodnici katastrofální…
Musí zabrat, jinak to nepůjde. Má před sebou už jen tři sezóny.
To přece nikdo neví, kolik sezon má před sebou. Ani ona!!
Je pravda, že to nikdo neví, ale pan Hájek zřejmě pracuje s jejími vlastními slovy, že chce po olympiádě skončit.
Jinak já osobně mám trochu obavu o francouzské muže – nepochybuji o tom, že francouzským ženám prospěje s nimi trénovat, ale je otázka, jestli to naopak kluky trochu nezbrzdí (nebo nebudou ztrácet koncentraci 🙂 ). Ostatně, ve francouzském týmu je to dost propletené co do osobních vztahů – Simon Desthieux chodí se Celií Aymonier, Chloe Chevalier chodila s Fabienem Claudem a i s Emilienem Jacquelinem, Justine Braisaz jednu dobu taky trochu pekla s Emilienem Jacquelinem atd. Nevím, jestli jim to takhle bude fungovat.