Vetle Christiansen

Vetle Christiansen

Datum narození: 12. 5. 1992
Místo narození: Ringerike
Země: Norsko
Lyže: Salomon
Debut ve SP: Östersund 2020
Nejlépe celkově ve SP: 10. (2019/20)
Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Boj Vetleho Christiansena o pozici mezi světovou špičkou byl dlouhý a náročný. Napevno se v nabitém norském áčku mohutný Nor usadil až ve svých 26 letech.

Christiansen se narodil 12. května 1992. Jeho mladší sestra Tiril je úspěšnou freestylovou lyžařkou, ve své kariéře se jí mimo jiné podařilo ovládnout X Games. Christiansen má také starší nevlastní sestru, která se živí jako novinářka.

V mládežnických kategoriích byl velmi úspěšný, při dorosteneckých
i juniorských šampionátech sbíral jednu medaili za druhou. Mezi světovou elitou startoval poprvé v roce 2012 a hned při svém debutu bral body.

Další dvě sezóny však přinesly výsledkový propad a především běžecké trápení. V lednu 2015 byl Christiansenovi diagnostikován rhinovirus a ten jej na 6 měsíců vyřadil ze závodění i z tréninku. Další tři sezóny tak trávil převážně v IBU Cupu.

V roce 2018 se stal celkovým vítězem právě nižší biatlonové soutěže a po odchodu norských velikánů Oleho Einara Bjørndalena a Emila Hegle Svendsena si vysloužil pozvánku zpět do norského áčka.

Průlomovou sezónou pro něj byl ročník 2018/19, kdy se v Hochfilzenu poprvé probojoval na pódium. Snovou pro něj byla zámořská štace, kterou korunoval prvním individuálním vítězstvím. Na Mistrovství světa v Östersundu bral dvě zlata ze štafetových závodů.

Dařilo se mu i v sezóně 2019/20, kterou zakončil na celkové desáté příčce, což je jeho dosavadní kariérní maximum.

I tak Christiansen stále zůstával ve stínu svých mladších týmových kolegů, proto je jeho cíl pro olympijskou sezonu jasný. Znovu bojovat o stupně vítězů a vydobýt si v nabitém norském kádru své místo pro olympiádu v Pekingu. To se zatím daří, po prvním trimestru dokonce drží v celkovém hodnocení Světového poháru třetí příčku a je nejvýše postaveným Norem.

Dříve se Christiansen opíral o přesnou střelbu. Jeho dominantou je především ležka. Pod dohledem Egila Kristiansena ale dokázal i výrazně zrychlit běh. To z něj dělá důležitou postavu v norsko-francouzských bitvách.

Text: Tereza Papoušková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021