Biatlonová sezóna vstoupila v Kontiolahti do závěrečného trimestru. Někteří si i po olympijských hrách udrželi skvostnou formu, jiní svá olympijská zaváhání napravili, najdou se však i takoví, kterým se naopak tato zastávka Světového poháru příliš nevydařila.
Vítězové
Tiril Eckhoffová
Když se Tiril Eckhoffová dostane na úspěšnou vlnu, je k nezastavení. To předvedla již v loňské sezóně, v té letošní se dlouhou dobu trápila, od olympiády je však všechno jinak. Počítáme-li i olympijská klání, tak už čtyři po sobě jdoucí individuální závody neskončila hůře než třetí. V Kontiolahti navíc byla nedílnou součástí vítězné norské štafety. Třetí místo ze sprintu pak dokázala ve stíhačce ještě vylepšit a dočkala se první letošní individuální výhry. Svou úspěšnou šňůru v loňské sezóně začala právě ve stíhačce v Kontiolahti, uvidíme, jak dlouho se na vítězné vlně poveze tentokrát.
Quentin Fillon Maillet
Vypadá to, že únava po veleúspěšných Zimních olympijských hrách v Pekingu na vládce letošní sezóny vůbec nedolehla. Stejně jako Eckhoffová i on bral v Kontiolahti placku v každém ze tří závodů. S francouzskou štafetou bral bronzovou příčku, pak už jen vítězil. Sprint ovládl po bezchybném výkonu suverénním způsobem. Vybojovaný náskok si s přehledem udržel i v následující stíhačce, kde jedinou chybou na kráse byl minutý poslední terč. I s tímto omylem ale nedal soupeřům žádnou šanci a dojel si pro šestou stíhačkovou výhru v řadě. Není tedy divu, že si již před posledním stíhacím závodem zajistil zisk svého prvního křišťálového glóbu. Ani to však Francouze jistě neuspokojí. Před posledním pěti individuálními závody má v celkovém hodnocení náskok 174 bodů a útočí na velký křišťálový glóbus. A asi jen málokdo věří, že by ho od splnění tohoto snu mohlo ještě něco zastavit.
Filip Andersen
Filip Andersen má za sebou životní víkend. V pátek poprvé v kariéře nastoupil ve Světovém poháru do štafety a hned napoprvé slavil se svým týmem vítězství. Mladý Nor v norském týmu rozhodně nebyl do počtu. Právě on má na svědomí jediné norské mužské individuální stupně vítězů tohoto víkendu. Druhým místem ve sprintu si o jednu příčku vylepšil osobní maximum. Třetí příčku bral těsně před Vánocemi rovněž ve sprintu. Tentokrát však dokázal udržet pozici v první desítce i v následující stíhačce, ve které dojel osmý, což je jeho třetí nejlepší výsledek. Ve své první sezóně mezi biatlonovou elitou F. Andersen ukazuje, že norskému biatlonu roste další velký talent, který v budoucnu může bojovat i o ty největší trofeje.
Stina Nilssonová
Není to tak dávno, co Stina Nilssonová sbírala medailová umístění mezi běžkyněmi na lyžích. Teď se jí něco podobného daří už i mezi biatlonistkami. V sobotu ukázala své sprinterské dovednosti a v nejkratší disciplíně vybojovala své premiérové biatlonové stupně vítězek. Vděčila za to především běžeckému výkonu. Na trati totiž Nilssonová nenašla konkurenci. Díky tomu se na třetí příčku probojovala i přes jednu nepřesnost a pomalý střelecký čas. Společně s Denise Herrmannovou se jim tak podařil opravdu kuriózní kousek. Společně stanuly na pódiu dvě závodnice, které se ještě před pár lety přetahovaly o medaile v klasickém lyžování. Nyní se obě zařadily mezi biatlonovou elitu.
Erik Lesser
Před začátkem Světového poháru v Kontiolahti oznámil Erik Lesser ukončení kariéry po této sezóně. O to více se na něj ve Finsku upíraly oči všech biatlonových příznivců. Už podle jeho výkonu v mužské štafetě ukázal, že i na sklonku kariéry rozhodně má co nabídnout. Lesser, který tradičně rozjíždí německou štafetu, svůj úsek vyhrál, na pódium to však Němcům nestačilo a opět se museli spokojit se čtvrtým místem. Dobrou běžeckou formu potvrdil i ve sprintu. Ve stíhačce pak poprvé v sezóně stanul na individuálních stupních vítězů. Na žádné střelecké položce nechyboval a po čtvrté střelbě bojoval o medailovou příčku. V nejstrmějším stoupání pak urval obávané soupeře Emiliena Jacquelina a Vetleho Christiansena. Ve finiši si poradil i s Lukasem Hoferem a dojel druhý. Je jasné, že pro Němce nebude v příštích ročnících vůbec snadné tohoto borce nahradit.
Poražení
Justine Braisazová-Bouchetová
Své počínání na olympijských hrách na poslední chvíli zachránila skvělým výkonem v hromadném startu, za což byla odměněna zlatou medailí. Tentokrát už se něčeho podobného nedočkala. Mrzet ji pak bude především prohřešek proti pravidlům, kterým připravila Francouzky o křišťálový glóbus za hodnocení štafet. Braisazová-Bouchetová místo ručního dobíjení použila nový zásobník, za což následovala diskvalifikace Francouzek. Nebýt této chyby, mohly se Francouzky radovat ze zisku glóbu. Ani její účinkování v individuálních závodech jí na sebevědomí nepřidalo. Ve stíhacím závodě posbírala na střelnici dokonce sedm chyb a skončila 31. To jistě není umístění hodné olympijské vítězky.
Lisa Hauserová
Své pověsti přesné střelkyně ve Finsku nedostála Lisa Hauserová. Ve štafetě musela po stojce překvapivě navštívit trestné kolo. Nevedlo se jí ani v dalším průběhu Světového poháru. Ve sprintu skončila se třemi omyly 26. Ve stíhačce si sice o tři příčky polepšila, opět však hodně chybovala na střelnici. Tentokrát minula čtyři terče. Hauserovou tak zastínila krajanka Dunja Zdoucová, která se ve stíhačce umístila v první desítce. Hauserová stále drží pátou pozici v celkovém hodnocení Světového poháru, nebezpečně se na ni však dotírá Dorothea Wiererová. Zdá se, že úchvatná forma Hauserové z první poloviny sezóny je pryč. Ještě stále má však Rakušanka při posledních dvou zastávkách čas na nápravu.
Jesper Nelin
Ve stínu svých krajanů zůstal i Jesper Nelin, kterého může těšit druhé místo ze štafety. Hned ve sprintu si však Švéd zajel nejhorší umístění v tomto ročníku. Důvodem je velmi špatná střelba. Nelin netrefil ani polovinu terčů a s šesti omyly ve sprintu zkrátka na účast ve stíhacím závodě myslet nemůžete. Zatímco Peppe Femling si devátým místem vyrovnal osobák, Oskar Brandt ve stíhačce vybojoval své první body ve Světovém poháru, Nelin si mohl balit kufry již po zpackaném sprintu.
Biatlonisté bez startu v Kontiolahti
Startovní pole v Kontiolahti bylo hodně osekané o světovou elitu nejen kvůli nepřítomnosti ukrajinských, ruských a běloruských biatlonistů, ale i kvůli velké nemocnosti. Již dříve navíc avizoval předčasné ukončení sezóny Johannes Bø. Do Finska neodcestoval ani jeho bratr Tarjei Bø, který po olympiádě onemocněl. T. Bø tak musel přenechat post norské jedničky Vetlemu Christiansenovi. Již dva roky biatlonové závody výrazně ovlivňuje koronavirus a někteří závodníci to v Kontiolahti pocítli na vlastní kůži. Na olympiádě překvapovali dobrou formu, teď však nemohli nastoupit bratři Scott a Christian Gowovi. Kvůli pozitivnímu testu byl start odepřen i Dominiku Windischovi. Dobře se ve štafetě prezentovala Lisa Vittozziová, která svůj tým dovezla do cíle na třetím místě. V individuálních závodech však rovněž kvůli covidu nestartovala a nemohla tak navázat na dobrý střelecký výkon ze štafety a zvednout si sebevědomí i pro individuální závody.