Biatlonisté mají za sebou první zastávku Světového poháru v roce 2022, která se tradičně konala v nevyzpytatelném Oberhofu. Kdo si poradil s tamními náročnými podmínkami a komu naopak vítr a sníh nehrál do karet?
Vítězové
Marte Olsbuová Røiselandová
Se zlatým hattrickem odjíždí z Oberhofu Marte Olsbuová Røiselandová. Vedoucí žena Světového poháru nastoupila ve všech třech závodech a v žádném z nich nedala svým soupeřkám šanci. Nejprve ovládla sprint, ve smíšené štafetě svým výkonem pojistila vítězství norského týmu, ve stíhačce pak ani na chvíli nepustila na vedoucí pozici žádnou jinou biatlonistku. Do Ruhpoldingu si tak odvezla suverénní vedení celkového pořadí a k tomu i dva červené trikoty.
Dzinara Alimbekavová
Sprint přinesl běloruské závodnici již sezónní rutinu v podobě bramborové příčky. Čtvrtých míst má v tomto ročníku Dzinara Alimbekavová na kontě již pět. Chuť si výrazně spravila již v sobotní smíšené štafetě, ve které Bělorusové vyrovnali historické maximum. Společně s Mikitou Labastauem, Antonem Smolskim a Hannou Solovou získala druhým místem pro Bělorusko teprve druhé stupně vítězů v této disciplíně v historii. Jejich krajanům se to naposledy povedlo v roce 2008. Odměnou za stabilní výkony a satisfakcí po všech čtvrtých místech pro ni pak byl stíhací závod. V něm se Alimbekavová konečně dočkala vytouženého pódia, když dojela třetí.
Anton Babikov
Poprvé od MS v Pokljuce si ve Světovém poháru zazávodil Anton Babikov a návrat to byl více než zdařilý. Ve sprintu nechyboval a po šestém místě se zúčastnil květinového ceremoniálu. Výše byl ve Světovém poháru naposledy v roce 2017. Ještě povedenější pro něj pak byl sobotní závod smíšených dvojic. Společně s Kristinou Rezcovovou získali i přes trestné kolo první místo. Pro oba to byl vůbec první triumf v tomto formátu. Ve stíhačce pak udržel postavení v první desítce a řekl si tak o vstupenku i do dalších kol Světového poháru.
Alexandr Loginov
Povedený ruský víkend zpečetil Alexandr Loginov. Rus v Oberhofu prožil suverénně nejúspěšnější zastávku Světového poháru za poslední dva roky. Ve sprintu vzpomněl na doby, kdy v celkovém pořadí proháněl Johannese Bøho a po třech letech si na této trati, kde tehdy slavil premiérové vítězství rovněž ve sprintu, dojel pro vítězství. Dlouho to vypadalo na další suverénní triumf i ve stíhačce, kdy před poslední střelbou disponoval téměř minutovým náskokem, který však prohospodařil. Nepřesné poslední tři rány tohoto víkendu ho sice možná stále ještě v noci budí ze spánku, i tak ale může být Rus spokojen. Po této zastávce se konečně zařadil do první desítky Světového poháru.
Tarjei Bø
I ve 33 letech má tento Nor stále dost elánu na to být nejrychlejším běžcem na okruhu. Ve sprintu se dokázal i přes tři trestná kola umístit na sedmém místě. Do závěrečného kola přitom vyrážel až z 16. pozice. Ve smíšené štafetě byl na svém úseku nejlepší. Že mu strmá stoupání a oberhofské počasí sedí, potvrdil i ve stíhačce. Na trati si opět počínal nejlépe a po bitvě na závěrečných 2,5 kilometrech urval bronzový stupínek. Nejzkušenější z norských biatlonistů zastínil nejen svého bratra a po čtvrté zastávce Světového poháru je nejvýše postaveným Norem. Věk pro tohoto biatlonistu zkrátka nehraje žádnou roli.
Florent Claude
Snový víkend si v Oberhofu prožil Florent Claude. Francouz v belgických službách zde vylepšil hned dvě maxima. Že Florent Claude v novém roce chytil skvělou formu, naznačil už jeho výkon ve sprintu, kde byl jedenáctý. Ve smíšených dvojicích se pak společně se svou parťačkou Lotte Lieovou zapsali do historie belgického biatlonu. Šestým místem totiž zajeli vůbec nejlepší štafetový výsledek Belgie v historii. Další milník pak překročil ve stíhačce. Závod dokončil na životní deváté příčce, třešničkou na dortu pak byla skutečnost, že společně s ním pronikl do první desítky i jeho bratr Fabien. Takto v tandemu se jim to povedlo poprvé. Třeba se k nim jednou přidá i nejmladší Emilien a budou okupovat elitní příčky ve třech.
Poražení
Johannes Bø
29, 18, 1, 5, 20, 28, 21. Že tato čísla značí poslední umístění Johannese Bøho ve Světovém poháru, by si asi ještě v listopadu tipoval málokdo. Obhájce celkového prvenství podává v této sezóně velmi nevyrovnané výkony a jeho účinkování v Oberhofu to jen potvrdilo. Na vině je především špatná střelba. Vždyť ve sprintu trefil jen polovinu terčů. Ve stíhačce nemířil o moc lépe, opět minul pětkrát. S takovouto chybovostí se zkrátka ani Johannes Bø do dvacítky nedostane. Útěchou mu zůstává jeho výkon ve štafetě, za který byl také odměněn norským triumfem. Sám J. Bø byl ze svých výsledků rozčarovaný, nyní si dá od biatlonu pauzu. Narozdíl od svých týmových kolegů neodcestuje na tréninkový kemp do Lavaze, ale dá přednost času strávenému s rodinou.
Vetle Christiansen
První závody roku 2022 nevyšly ani dalšímu Norovi, Vetlemu Christiansenovi. Muž, který v Hochfilzenu oblékal žlutý trikot, si do Oberhofu formu z prvního trimestru nepřivezl. Zastávkou v Oberhofu se protrápil jak běžecky, tak i střelecky. Čerstvý sníh zkrátka není nic pro tohoto mohutného závodníka. Ve sprintu skončil 16., po poslední střelbě si přitom mohl pomýšlet na první desítku. Až 58. běžák v závěrečném kole byl však proti. Za rámeček si Christiansen nedá ani závod smíšených dvojic. Tam společně s Idou Lienovou posbírali hned čtyři trestná kola a dojeli na 16. příčce. Neúspěchem pak skončilo i jeho počínání ve stíhačce. Po šesti omylech následoval propad na 34. místo, což je jeho dosud nejhorší sezónní umístění. Post norské jedničky tak prozatím přenechal Tarjeimu Bøovi.
Justine Braisazová-Bouchetová
Výjimečnou běžeckou formu nedokázala ve svůj prospěch zužitkovat Justine Braisazová-Bouchetová. V Hochfilzenu to se střeleckou formou Francouzky vypadalo nadějně, z kopce to začalo jít už v Le Grand-Bornand. Výsledkově to ale tehdy nebyla taková bída, jako tomu bylo nyní. 12 omylů z 30 ran je zkrátka přes čáru. Není tedy divu, že se Braisazová-Bouchetová ani v jednom závodě nedostala do první třicítky. I přes velmi rychlý běh tak nedostala důvěru startovat v mixech.
Denise Herrmannová
Německý biatlon letos poněkud překvapivě táhnou muži. Na vině je zranění Franzisky Preußové, ale i výsledkové trápení Denise Herrmannové. Herrmannová se ani na domácí půdě příliš nepochlapila. Na stupně vítězek v této sezóně zatím vystoupala jen jednou, hned v úvodním vytrvalostním závodě. Od té doby mají její výkony stále klesající tendenci. Ve sprintu patřilo Němce 26. místo. Vůbec se jí nedařilo ve stíhačce, kde nasbírala hned osm chyb a byla ráda za jeden bod. Herrmannovou může těšit, že se její bídné výkony odehrály za nepřítomnosti domácích fanoušků.
Anton Smolski
Nebýt stříbrného úspěchu běloruské smíšené štafety, asi by jen málokdo zaregistroval, že se Světového poháru v Oberhofu účastnil i Anton Smolski. Kometa letošní sezóny nenapodobila své blýskavé výkony z prosince. Do pátečního sprintu startoval jako první, ve výsledkové listině však figuroval hodně daleko. Se čtyřmi omyly si výše než na 46. místo pomýšlet nemohl. Výraznější nápravu nepřinesla ani stíhačka. V té musel Bělorus kroužit pětkrát a polepšil si alespoň na 33. příčku. I toto umístění však pro něj poté, co okusil chuť slávy, jistě bude zklamáním.