První kolo Světového poháru je minulostí, žluté dresy mají zbrusu nové majitele, ne každému však úvodní závody vyšly podle představ. Zatímco někteří na úvod zazářili, jiní se startem do sezóny překvapivě protrápili.
Vítězové
Vetle Christiansen
V létě jasně dominoval, svou precizní střelbou a rychlým během udivoval soupeře. Předsezónní závody v Sjusjøenu však vznesly otazník nad jeho běžeckou formu, za svými krajany totiž zaostával. V Östersundu už to byl opět starý dobrý letní Vetle. Již v úvodním závodu sahal po vítězství, na poslední položce ale neudržel nervy na uzdě a propadl se na 16. příčku. Od té doby nevypadl z první pětky. Dvakrát projel cílovou čárou jako vítěz. Nejprve coby finišman norské štafety, v neděli ovládl poprvé v kariéře stíhací závod. Na cestu do Hochfilzenu si tak do kufru přibalil žlutý trikot.
Lisa Hauserová
Již v loňském ročníku přepisovala historii rakouského biatlonu. Na prahu nové sezóny tyrolská hvězda opět září. Hauserová navázala na běžecká představení z minulé sezóny, na vrcholu ji drží také přesná muška. Z 60 ran nesestřelila jen 3 terče. V Östersundu si tak odbyla dvě velmi příjemné premiéry. Zahajovala stíhací závod, a to navíc ve žlutém. Čtvrtým místem vedení ve Světovém poháru uhájila a ve žlutém trikotu se tak představí i na domácí půdě v Hochfilzenu. O to více ji bude mrzet, že tamní závody se budou muset obejít bez fanoušků.
Sebastian Samuelsson
Čtyřiadvacetiletý Švéd je v této sezóně na trati k nezastavení. Běžecky je Samuelsson úplně jinde než zbytek jeho soupeřů. V obou sprintech uháněl po trati nejrychleji, jediný, kdo byl alespoň částečně schopný mu konkurovat, byl Emilien Jacquelin. Samuelsson navíc až na jednu výjimku dokázal svůj excelentní běh podpořit dobrou střelbou. Jeho doménou jsou sprinty, kde zatím nedal nikomu jinému šanci přičuchnout k vítězství. Momentálně nejrychlejší běžec na okruhu se tak bude v pátek po tratích v Hochfilzenu prohánět v červeném trikotu.
Tero Seppälä
Seppälä potvrzuje, že po odchodu Kaisy Mäkäräinenové táhnou finský biatlon především muži. V minulém ročníku bral v celkovém hodnocení životní 37. pozici. Jeho letošní dosavadní výkony jsou však ještě o třídu výše. Seppälä zajel všechny závody do dvacítky, v neděli se dokonce poprvé v kariéře mihnul pátým místem na květinovém ceremoniálu. Momentálně mu tak ve Světovém poháru patří 13. příčka, a to do úvodního závodu nenastoupil. Fin udělal velký pokrok na střelnici, především na stojce. Uvidíme, jestli si střeleckou formu vezme s sebou i ze Skandinávie.
Poražení
Tiril Eckhoffová
Obhájkyně prvenství ve Světovém poháru jako by v Östersundu ani nebyla, ve výsledkových listinách Eckhoffová nezanechala žádnou výraznější stopu. 30., 28., 32., a 28. místo. To jsou letošní umístění loňské světové jedničky. Eckhoffová klesla na stojce na 66 %, doposud zaznamenala svůj nejlepší střelecký výkon ve druhém sprintu, když střílela za dvě. Se dvěma omyly však skončila až ve čtvrté desítce. Eckhoffová se zatím hledá i na trati. Ve druhém sprintu jí patřil až 21. běžák, Elvira Öbergová jí nadělila minutu. Eckhoffová navíc trestným kolem potopila šance norské štafety na medailové umístění. Před dvěma lety procitla ve stíhačce v Hochfilzenu a nakonec až do posledního závodu usilovala o křišťálový glóbus. Bude mít sezóna Eckhoffové i letos podobný scénář?
Johannes Dale
Cestu do Pekingu si na startu sezóny komplikuje Johannes Dale. Jak se Dale sám na vlastní kůži přesvědčil, v našlapaném norském týmu není příliš prostoru na chyby. Dale je momentálně stoprocentní na ležce, hrubě mu ale nevychází stojka, kde střílí s pouhou 63% úspěšností. V Östersundu bral nejlépe 23. místo, není tedy divu, že nedostal prostor v norské štafetě. A nezůstalo jen u toho. Pro Daleho přišla studená sprcha. V Hochfilzenu dostane příležitost ve Světovém poháru F. Andersen, právě na úkor Daleho. Právě v Hochfilzenu si přitom loni Dale připsal své první a zatím jediné vítězství, přidal zde další druhé a třetí místo. Letos bude klání v tomto středisku sledovat z gauče.
Dorothea Wiererová
Wiererová před sezónou prohlašovala, že ji v úvodu nemáme počítat mezi favoritky. A ve svých predikcích se nemýlila. Dvojnásobná vítězka Světového poháru určitě není spokojená se svým nejvlažnějším startem do sezóny za posledních devět let. Wiererová si zatím nerozumí se svou malorážkou, která ji zradila hned v prvních dvou závodech. Ani po vyřešení problému se zbraní však Wiererová střeleckou mušku nechytla a svou pověstnou rychlopalbu stále hledá. Ani běžecky to nebylo úplně ideální. Letní přípravu Wiererové zbrzdilo několik zdravotních problémů, Italka tedy může doufat, že její forma bude gradovat a to nejlepší na trati teprve předvede. Třeba v únoru.
Julia Simonová
Francouzky v Östersundu zazářily. Až na jednu výjimku, Julii Simonovou. Vítěznou formu z léta a ze Sjusjøenu si do Östersundu nepřivezla. Závod většinou Simonová odepíše hned v úvodu, sráží ji totiž nepřesná ležka, dosud nejlépe zastřílela v prvním sprintu a i tam minula tři terče. Bežecky se přitom Simonová řadí k absolutní světové špičce, příliš času nepromarní ani na střelnici. Co však nažene na trati a na střelnici, to ztratí kroužením na trestném kole. Povzbuzením do Hochfilzenu jí mohla být štafeta, ve které Francouzky s ní na startu zvítězily. Po čtyřech závodech je jedna z velkých favoritek této sezóny až na 44. místě a momentálně je až francouzskou pětkou.