Home > Téma > Zlatá Davidová a další tři medaile. Češi zažili nejlepší juniorský šampionát od roku 2006

Zlatá Davidová a další tři medaile. Češi zažili nejlepší juniorský šampionát od roku 2006

Markéta Davidová

Český biatlon má kde brát. Mistrovství světa juniorů v Otepää bylo pro svěřence Vlastimila Vávry a svěřenkyně Jindřicha Šikoly po všech stránkách úspěšné. Čtyři cenné kovy včetně toho zlatého Markéty Davidové a dalších šest umístění v elitní desítce. To je velký příslib do budoucna.

Medailové pořadí šampionátu jasně ovládlo Rusko, které obvykle na mládežnické úrovni vládne. Nejvíc nyní přispěl třikrát zlatý dorostenec Michajl Pervušin. O tři švédská zlata se zase postarala švédská dorostenka Elvira Öbergová, sestra olympijské vítězky Hanny Öbergové. Dvě polská zlata zařídila Kamila Żuková, velká soupeřka Markéty Davidové.

Právě Davidová měla největší podíl na tom, že Česká republika skončila v tabulce medailistů na šestém místě. Po nezdaru ve vytrvalostním závodě skončila druhá ve sprintu a po spanilé jízdě vyhrála stíhačku. Na poslední pokus se dočkala kýženého zlata.

O druhé stříbro se postarala dorostenecká štafeta ve složení Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík. Hornig vedle toho vybojoval bronz ve sprintu a může ho jen mrzet, že ho nemoc nepustila do stíhačky.

Medailové pořadí zemí na MSJ 2018
1. rus Rusko 8 2 5 15
2. swe Švédsko 3 0 1 4
3. pol Polsko 2 1 0 3
4. nor Norsko 1 4 4 9
5. fra Francie 1 2 4 7
6. cze Česká republika 1 2 1 4
7. fin Finsko 0 2 0 2
8. ita Itálie 0 1 0 1
8. ger Německo 0 1 0 1
8. ukr Ukrajina 0 1 0 1
11. sui Švýcarsko 0 0 1 1

Letošní Mistrovství světa juniorů skončilo obrovským českým úspěchem, který si můžeme shrnout v několika bodech:

  • Česká reprezentace dosáhla na nejlepší výsledek od roku 2006. Tehdy vybojovali zlaté medaile Petr Hradecký a Veronika Vítková, Hradecký vedle toho přidal dva bronzy. Celková bilance byla čtyři cenné kovy a dalších šest umístění v elitní desítky, čili stejná jako tento rok.
  • Na zlato z Mistrovství světa juniorů čekal český biatlon dlouhých devět let. V roce 2009 ovládlo štafetu juniorek trio Gabriela Koukalová, Veronika Zvařičová a Veronika Vítková.
  • Zlato Markéty Davidové je teprve sedmé v pořadí. Kromě štafety juniorek, Hradeckého a Vítkové uspěli ještě Michal Šlesingr, Tereza Hlavsová a Michaela Balatková.

Markéta Davidová
Foto: Markéta Davidová (Autor: Petr Zbranek)

  • Česká reprezentace ve třech kategoriích udávala běžecké tempo. Vedle Markéty Davidové na trati excelovali dorostenci Vítězslav Hornig s Mikulášem Karlíkem a junior Jakub Štvrtecký. Toho navíc čeká ještě jeden rok mezi juniory, kde ho doplní právě Hornig s Karlíkem.
  • Kategorie dorostenců českým barvám obvykle příliš neseděla, do letoška v ní získal jen Ondřej Moravec dva bronzy. Spolu s Hornigem a Karlíkem se o historické stříbro štafety postaral i Tomáš Mikyska, které může být i příští rok u obhajoby.

Vítězslav HornigFoto: Vítězslav Hornig (Autor: Jiří Zaňát)

  • Vedle medailistů se o největší úspěchy zasloužila Tereza Voborníková. Nejprve dovezla štafetu dorostenek na pátém místě a pak sama tuto pozici obsadila ve sprintu. V dorostenecké kategorii bude startovat i za rok.
  • Jakub Štvrtecký svůj debut mezi juniory proměnil v šesté místo ve vytrvalostním závodě. Mikuláš Karlík při své derniéře mezi dorostenci dojel desátý ve vytrvalostním závodě a devátý ve sprintu.

Hlavní foto: Markéta Davidová (Autor: Jiří Zaňát)

2 thoughts on “Zlatá Davidová a další tři medaile. Češi zažili nejlepší juniorský šampionát od roku 2006

  1. Nezbývá než se znovu zeptat: kam se ztrácejí talenty? Kam se poděli juniorští mistři světa? To víme bezpečně jen Tereze Hlavsové (bohužel…!!), zatímco o Hradeckém či Balatkové (a stejně tak o Maříkové, Černé, Tolarovi, Martinu a Miroslavu Balatkových) neví veřejnost nic…!! Český stát neumí podpořit své talenty a ulehčit jim přechod mezi “dospěláky”; není přece samo sebou, že všichni zmínění (kromě Hlavsové) mizí z výsledkových listin mezi 21. až 25. rokem věku.

    1. Simona Maříková se ale nevypařila😉 Kvůli bolavým zádům ukončila kariéru a v Letohradu teď trénuje biatlonový potěr.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *