Úvodní závod Zimních olympijských her v Pekingu pořádně rozproudil debatu o lyžích. Nejen v Česku, ale třeba i ve Švédsku. Norsko zase děkovalo dvěma všímavým Slovinkám, které zachránily zlatý závod. Horší zprávy přišly z ukrajinského týmu, dvě biatlonistky měly pozitivní testy na covid-19.
Měli švédští biatlonisté horší formu, nebo lyže?
„Je to znepokojivé,“ řekl o běžeckých časech švédských reprezentantů bývalý biatlonista a dnes expert televize SVT Sport Björn Ferry.
„Když se podíváte na tuto sezóny, tak bylo Švédsko ve štafetách v běhu nejlepší nebo druhé nejlepší. Teď bylo jen v běhu minutu a 45 sekund za Norskem. To je skoro půl minuty na úsek. Jen Elvira Öbergová se dokázala držet s nejlepšími. Ostatní dost ztráceli,“ dodal Ferry.
Švédové měli ve smíšené štafetě celkově šestý nejlepší čas. Třeba Hannu Öbergovou na prvním úseku o dvě sekundy předběhla Jessica Jislová. Čeští muži jeli zase takřka na úrovni Martina Ponsiluomy a Sebastiana Samuelssona.
Ponsiluomu běžecký čas překvapil, fyzicky se prý necítil tak špatně. Hanna Öbergová zase přiznala, že už dlouho nebyla před závodem tak nervózní a to se mohlo projevit na jejím běžeckém čase.
Ve švédských médiích se hned začalo řešit, jestli byl problém v lyžích, nebo ve fyzické připravenosti. „Uděláme si interní analýzu, ale je těžké dělat závěry po jednom závodě,“ řekl listu Aftonbladet šéftrenér Johannes Lukas.
Nad věcí zůstává i Sebastian Samuelsson. „Nebyla to katastrofa, ale samozřejmě jako tým chceme jezdit lépe. Zároveň se nám už několikrát stalo, že jsme po horším závodě další den jeli velmi dobře.“
Problémy v běžecké části řešily i další týmy. Třeba Rakousko mělo až 12. běžecký čas. Lisa Hauserová televizi ORF přiznala, že byla šokovaná, když viděla svůj 11. čas a ztrátu 52 sekund.
Hauserová byla na druhém úseku o 19 sekund rychlejší než Markéta Davidová. Ta jela po chybě servisu na lyžích, na kterých se podle Ondřeje Rybáře nedalo závodit. „Došlo k chybě při finální přípravě jejích lyží. Náš servis se snažil situaci ještě zachránit a na poslední chvíli lyže předělat. Dopadlo to tak, že Markéta jela na částečně připravených lyžích,“ vysvětloval po závodě sportovní ředitel českého týmu.
Norsko dosáhlo na rekord i díky slovinské fyzioterapeutce
V Čang-ťia-kchou se jela už 41. smíšená štafeta na vrcholné úrovni, ale poprvé se stalo, že ji vyhrál tým se třemi trestnými koly. Tenhle rekord norského kvarteta potvrzuje, jak mimořádně těžké podmínky panují v olympijském areálu.
Norské vítězství se ale vůbec nemuselo konat nebýt dvou Slovinek. Polona Klemenčičová si všimla, že před startem něco upadlo ze zbraně Marte Olsbuové Røiselandové. Řekla to své fyzioterapeutce Ule Hafnerová, která následně kontaktovala norský tým. Olsbuová Røiselandová si zbraň zkontrolovala, zdálo se, že je všechno v pořádku.
Hafnerová ale krátce po startu našla ve sněhu dioptr, bez kterého by norská biatlonistka jen těžko odstřílela. Slovinská fyzioterapeutka odevzala diptr Norům a ti ho následně připravili Olsbuové Røiselandové na střelecký stav.
Aby toho nebylo málo, Olsbuová Røiselandová při příjezdu na střelnici zlomila hůlku. Chvilku se prala i s dioptrem, ale zvládla ho našroubovat a odstřílela s jedinou chybou. „Tím, jak zachovala klid, mě ohromila,“ vysekl jí v televizi NRK pochvalu kouč Patrick Oberegger.
Marte Olsbuová Røiselandová pak na Instagramu nazvala Ulu Hafnerovou „opravdovou hrdinkou, která zachránila den“. A jak reagovala Slovinka? „Jsem ráda, že jsem ten dioptr našla a pomohla. Když Johannes Thingnes Bø protnul cílovou čáru, byla jsem za ně (Nory) šťastná.“
Ukrajinský tým bojuje s koronavirem
Ukrajinský tým provázejí už od příletu do Číny problémy. Nejprve musel kvůli pozitivním testům na covid-19 do karantény trenér mužů Juraj Sanitra, pak i asistent trenéra žen Igor Jaščenko.
Koronavirus se nevyhnul ani biatlonistkám. Před smíšenou štafetou vyřadil ze hry zkušenou Olenu Bilosjukovou, dnes zase o vytrvalostní závod přišla druhá nejlepší z Ukrajinek Darja Blašková. Do dějiště her už sice přiletěla náhradnice Anastasija Merkušynová, ta ale bude připravena nejdřív na sprint.
Do vytrvalostního závodu tak zasáhnou jen tři ukrajinské biatlonistky. Uvidíme, v jaké kombinéze. Všímavý divák mohl během smíšené štafety rozpoznat, že ukrajinské ženy jely v jiné kombinéze než muži. Web biatlon.com.ua přišel s informací, že ukrajinský tým narychlo pořídil na popud trenéra žen Uroše Velepce teplejší žluto-černé kombinézy.
Zdroje: SVT, Aftonbladet, ORF, biatlon.cz, NRK, Suspilne, biathlon.com.ua