Home > Téma > Biatlonová loučení: Jana Gereková

Biatlonová loučení: Jana Gereková

Jana Gereková

Slovenský biatlon přišel o jednu z nejvýraznějších postav posledních let. Jana Gereková se ve 32 letech rozhodla ukončit kariéru. Na další sezónu už nenašla síly.

Čtvrtá dorostenka světa

Jana Gereková se narodila na úpatí Nízkých a Západních Tater, v Liptovském Mikuláši. Měla tak blízko k zimním sportům. Nejprve se v 10 letech dala na běh na lyžích, ale vyzkoušela si i alpské lyžování. A od roku 2000 se v Liptovském Hrádku věnovala biatlonu.

Na mezinárodní úrovni se poprvé ukázala v sezóně 2001/2002, kdy jako dorostenka zaujala 12. příčkou ve vytrvalostním závodě na MSJ v Ridnaun.

O rok později byla v Kościelisku ve stejné disciplíně dokonce čtvrtou nejlepší dorostenkou na světě. Byl to závod, ve kterém se stala mistryní světa Tereza Hlavsová, v roce 2006 tragicky zesnulá česká biatlonistka.

Gerekové se dařilo i v juniorské kategorii. Na šampionátu v Haute Maurienne se vešla ve všech třech závodech do elitní desítky. Nejlépe skončila 9. ve sprintu.

V Kontiolahti v roce 2005 už to tak slavné nebylo, hlavně kvůli horší střelby. Ve vytrvalostním závodě brala 12. příčku.

Premiéra mezi elitou

Debut ve Světovém poháru přišel v sezóně 2005/2006. Po pouhých dvou startech v Pokljuce se Gereková dokonce dostala na Olympiádu v Turína, kde dostala jednu příležitost. Ve vytrvalostním závodě dojela na 59. příčce.

V dalším ročníku už pravidelně objížděla Světový pohár, byť na body ještě nedosáhla. A to ani o rok později, byť už jí k tomu chyběla jediná příčka. Víc zaujala 7. pozicí na Mistrovství Evropy v Novém Městě.

Kvůli zranění kolena přišla Gereková o celou sezónu 2008/2009. Olympijský ročník už absolvovala celý a získala v něm první body. Z Olympiády ve Vancouveru si pak odvezla dvě 40. místa.

V desítce na MS

První velký úspěch se dostavil v roce 2011. Na Mistrovství světa v Chanty-Mansijsku se Gereková propracovala ve stíhacím závodě na skvělou 8. příčku, štafetě pak pomohla k 7. místu.

Byl to něco jako vstup mezi světovou elitu. V Kontiolahti v roce 2012 dokonce vystoupala na stupně vítězů, spolu s Kuzminovou, Kazárem a Mi. Matiaškem.

V sezóně 2012/2013 si Gereková ve Světovém poháru dojela pro dvě 6. místa a uspěla i na Mistrovství světa v Novém Městě. Ve svém oblíbeném středisku vybojovala 10. pozici v hromadném startu.

Životní sezóna

Slovence vůbec nevyšla Olympiáda v Soči, vzpruhou byla alespoň pátá příčka se smíšenou štafetou. Naproti tomu následující sezóna byla pro Gerekovou tou životní, když skvěle na pozici slovenské jedničky nahradila absentující Anastasiu Kuzminovou.

Ve Světovém poháru několikrát atakovala stupně vítězů. Nejprve skončila pátá v Oberhofu a pak čtvrtá v Antholzi. Celkově to stačilo na 19. příčku. Bonusem byla dvě 12. místa na Mistrovství světa v Kontiolahti. A také premiérový titul Královny biatlonové stopy

Na takové výsledky už Gereková navázat nedokázala. Elitní desítka už jí zůstala uzavřená. Úspěch zaznamenala alespoň na Mistrovství Evropy v Ťumeni, kde byla členkou stříbrného mixu.

Už je čas

Uplynulou sezónu Janku Gerekovou trápily zdravotní problémy. A ty přetrvaly. A to byl i hlavní důvod jejího konce, jak řekla pro denník Šport.

„O rozhodnutí ukončit kariéru rozhodl hlavně můj zdravotní stav. Moje kolena, ale už i tak celkově. Cítím, že už je čas skončit. Olympijská sezóna mi dávala vždy silnou motivaci. Jenže připravit se na olympiádu vyžaduje i velkou zodpovědnost, spoustu sil, odhodlání a stoprocentní zdravotní stav. Jsem ráda, že jsme v předešlé sezóně dostaly ženskou štafetu na Olympiádu v Pchjongčchangu a pomohla jsem k tomu. Jet na další olympiádu už ale není v mých silách.“

Foto: Jana Gereková (© Sean Rowe, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *