Home > Téma > IBU Cup byl pod nadvládou Norů a Němek. Uspěli i Češi

IBU Cup byl pod nadvládou Norů a Němek. Uspěli i Češi

Tomáš Krupčík

Ruská reprezentace získala v tomto ročníku IBU Cupu třetinu ze 144 medailí, ale na celkové triumfu nedosáhla. Uspěli Nor Vetle Christiansen a Němka Karolin Hochlerová. Z jedné medaile se díky Tomáši Krupčíkovi radoval i český biatlon, ale dařilo se i jeho parťákům.

Muži: Triumf dvou Norů a skvělí Češi

Tři výhry stačily Vetlemu Christiansenovi, aby ovládl pořadí IBU Cupu. Nasbíral 721 bodů, což bylo o 134 víc než jeho krajan Fredrik Gjesbakk. Ten nebyl na nejvyšším stupínku ani jednou.

Christiansen ukázal hlavně obrovskou vyrovnat. Pětadvacetiletý biatlonista, který platil za velký talent, absolvoval 17 závodů z 20 a 15krát se vešel do elitní desítky.

Vetle ChristiansenFoto: Vetle Christiansen (Autor: Jiří Zaňát)

Rus Petr Paščenko těžil z toho, že absolvoval kompletní seriál. Sice se dostal jen jednou na stupně vítězů, ale v celkovém součtu mu to dalo na třetí místo. Víc však oslnili jeho kolegové, především Alexandr Loginov.

Dopingový hříšník z let minulých z osmi startů pět proměnil ve vítězství, dvakrát byl druhý a jednou třetí. Jedno vítězství vybojoval na Mistrovství Evropy v Ridnaun, kde brali nejcennější kov rovněž Felix Leitner a Andrejs Rastorgujevs.

Alexandr LoginovFoto: Alexandr Loginov (Autor: Jiří Zaňát)

K evropskému šampionátu se váže i největší český úspěch. Tomáš Krupčík totiž ve vytrvalostním závodě vybojoval stříbro. Celkově byl v IBU Cupu nejlepším Čechem, i když jel jen dvanáct závodů. V pěti z nich se ale vešel do elitní desítky.

Tomáš Krupčík skončil celkově třináctý, čtrnácté místo pak patřilo Lukáši Kristejnovi. Ten naopak nechyběl na startu ani jednou. Třikrát se vešel do elitní desítky a nejlíp byl pátý.

Lukáš KristejnFoto: Lukáš Kristejn (Autor: Jiří Zaňát)

Ve Světovém poháru jsme Matěje Krupčíka ještě neviděli, ale v druhé lize se činí. V této sezóně startoval v 17 závodech, z toho v 16 bodoval a celkově byl 23.

Životní sezónu zažil ve 22 letech Ondřej Hošek. Pravidelně dojížděl na bodech a páté místo v Obertilliachu ho dokonce poslalo do Světového poháru.

Ondřej HošekFoto: Ondřej Hošek (Autor: Jiří Zaňát)

K tomu neměl daleko ani 21letý Milan Žemlička. První rok mezi dospělými mu vyšel parádně. Hned v premiérovém závodu IBU Cupu dojel na bodech a šestý start už proměnil v páté místo.

Milan ŽemličkaFoto: Milan Žemlička (Autor: Jiří Zaňát)

Na rozjezd byli do IBU Cupu posláni Adam Václavík a Jaroslav Soukup. Prvně jmenovaný přispěl českému týmu čtvrtým místem v Arberu. Pár bodů přidal i Tomáš Vojík.

Velmi dobré výsledky zajistily českým biatlonistům páté místo v poháru národů a tím i šest startovních pozic pro příští sezónu.

Češi v IBU Cupu (individuální závody)
Celkově Body Starty Nej výsledek
Tomáš Krupčík 13. 327 b 12 2. (VZ Ridnaun)
Lukáš Kristejn 14. 310 b 20 5. (VZ Arber)
Matěj Krupčík 23. 261 b 17 9. (SP Obertilliach)
Ondřej Hošek 29. 174 b 15 5. (VZ Obertilliach)
Milan Žemlička 37. 143 b 12 5. (SP Osrblie)
Adam Václavík 60. 85 b 3 4. (SP Arber)
Jaroslav Soukup 73. 72 b 4 16. (SZ Lenzerheide)
Tomáš Vojík 133. 17 b 7 31. (VZ Arber)

Ženy: Úspěch sester Horchlerových a nevýrazné Češky

IBU Cup žen bychom mohli rozdělit na dobu Uľjany Kajševové a na dobu po ní. Ruska startovala jen v prvních osmi závodech, z nichž pět vyhrála. Na úspěch v celkovém hodnocení myslet nemohla.

Rusky dosáhly v tomto ročníku na deset výher z dvaceti možných, v celkovém hodnocení se však do nejlepší trojky nevešly. Nejlíp na tom byla čtvrtá Irina Usluginová, vítězka dvou závodů.

Uľjana KajševováFoto: Uľjana Kajševová (Autor: Jiří Zaňát)

Celkové hodnocení i přes čtyři vynechané závody vyhrála Karolin Horchlerová. Němka se vešla celkem osmkrát na stupně vítězů, dvakrát nenašla přemožitelku. Nasbírala celkem 675 bodů, o 62 víc než Chloé Chevalierová.

Karolin HorchlerováFoto: Karolin Horchlerová (Autor: Jiří Zaňát)

I Franzouzka prožila výbornou sezónu. Své dvě výhry si připsala zrovna na Mistrovství Evropy v Ridnaun. Zbývající titul mistryně Evropy, ve sprintu, ukořistila Ukrajinka Iryna Varvynecová.

Chloé ChevalierováFoto: Chloé Chevalierová (Autor: Jiří Zaňát)

Úspěch německých sester podtrhla celkovou třetí příčkou Nadine Horchlerová. Ta nevynechala jediný závod a jednou zvítězila.

České reprezentantky zažily oproti mužům slabší ročník. Seriál pravidelně objížděly jen Lea Johanidesová a Anna Tkadlecová. Obě trápil pomalý běh, hlavně ke konci sezóny.

Lea JohanidesováFoto: Lea Johanidesová (Autor: Jiří Zaňát)

Johanidesovou držela nad vodou přesná střelba, a tak 13krát bodovala a jako nejlepší z našich si vyjela celkovou 38. pozici. Teprve 22letá Tkadlecová také nestřílela špatně a několikrát si vylepšila své maximum, které se nyní rovná 28. příčce.

Anna Tkadlecová Foto: Anna Tkadlecová (Autor: Jiří Zaňát)

Lucie Charvátová v IBU Cupu zajela snad jediný povedený závod v sezóny, když byla v Martellu šestá. Ještě o dvě příčky výš byla na začátku zimy ve Sjusjøenu Veronika Zvařičová, čímž se katapultovala do Světového poháru. To platí i pro Markétu Davidovou, která ve stejném závodě obsadila sedmou pozici.

Třináct šancí dostala rychlá Ludmila Horká, ale v body proměnila jen tři z nich. Opět za to mohla její špatná střelba.

Ludmila HorkáFoto: Ludmila Horká (Autor. Jiří Zaňát)

I přes nevýrazné výkony Češky v poháru národů bezpečně udržely desáté místo, které jim pro příští ročník zaručuje pět startovních pozic.

Češky v IBU Cupu (individuální závody)
Celkově Body Starty Nej výsledek
Lea Johanidesová 38. 173 b 16 21. (SP Arber)
Anna Tkadlecová 74. 67 b 18 28. (SS a SP Chanty-Mansijsk)
Lucie Charvátová 75. 64 b 5 6. (SP Martell)
Veronika Zvařičová 83. 55 b 5 4. (SP Sjusjøen)
Markéta Davidová 87. 47 b 2 7. (SP Sjusjøen)
Ludmila Horká 107. 28 b 13 24. (SP Sjusjøen)

Hlavní foto: Tomáš Krupčík (Autor: Jiří Zaňát)

One thought on “IBU Cup byl pod nadvládou Norů a Němek. Uspěli i Češi

  1. Tomáš Krupčík by měl jezdit Světový pohár. Pravidelně! Ale měl v něm stabilně závodit už v téhle – právě uplynulé – sezóně…! – A určitě by nasbíral mnohem více bodů než Václavík se Soukupem dohromady, takže by nebyl stres o kvóty v posledních našich závodech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *