Home > Téma > Před 10 lety čínský biatlon válcoval ten český. Dnes se od něj chce učit

Před 10 lety čínský biatlon válcoval ten český. Dnes se od něj chce učit

Čínské biatlonistky

Peking bude v roce 2022 hostitelem Zimních olympijských her. Čína se tak logicky snaží vylepšit svou výkonnost v zimních sportech, přičemž na biatlon je kladen zvláštní důraz.

Kdo koho mohl učit

Na konci minulého roku oběhla médii informace, že by se čínský biatlon měl učit od toho českého, podobně jako by tomu mělo být třeba u hokeje. V kontextu dnešní výkonnosti českých a čínských biatlonistů to vypadá jako naprosto pochopitelný a normální krok. Přesuňme se však o pár let zpátky, kdy mohli spíše Číňané (nebo jejich němečtí trenéři) dávat lekce nám.

Čínský biatlon dobývá svět

Asi žádná země neprodukuje tolik kvalitních trenérů jako Německo. Toho si byli vědomi i v Číně, kde si přivolali na pomoc méně známého Reného Altenburgera-Kocha a pak došlo i na opravdovou trenérskou hvězdu – Klause Sieberta.

Velké investice a kvalitní trenéři, to se muselo projevit i na výsledcích. V sezóně 2004/2005 vybojovala Ribo Sunová šokující stříbro ve vytrvalostním závodě na MS v Anterselvě. Tato biatlonistka přitom nikdy předtím ani potom nefigurovala v elitní desítce závodu Světového poháru. Tam se naopak dařilo jejich kolegům Xianying Liuové, Yingchao Kongové a Chengyemu Zhangovi, kteří během oné sezóny figurovali celkem 6krát na pódiu.

Číňanky o parník před Češkami

Úspěchy slavily převážně čínské ženy, což bylo v kontrastu s tragickými výkony Češek. Od zmiňované sezóny 2004/2005 až do ročníku 2009/2010 byly Číňanky v Poháru národů vždy výše než naše reprezentantky. A to až o 11 pozic!

Liuová, Houová, Kongová, Dongová, Songová či Wangová – všechny se dokázaly pohybovat na čele výsledkových listin. Chunli Wangová pak dokonce jednou zvítězila, v sezóně 2008/2009 ve sprintu v Östersundu.

Jediným mužem, který se výrazněji prosazoval, byl zmíněný Chengye Zhang. Během ročníku 2007/2008 výrazně šlapal na paty české jedničce Michalu Šlesingrovi, pak se z horních pater vytratil a už se tam stejně jako jeho kolegové nevrátil. To u žen přišel úpadek trochu později.

Mocnost se bortí

Odešel renomovaný kouč Siebert, známé čínské biatlonistky zmizely z často nejasných důvodů ze startovních listin a zřejmě došlo i k výraznému snížení finanční podpory čínského biatlonu. Propad byl očekávaný a drastický. Už v sezóně 2011/2012 patřilo ženám v Poháru národů 24. místo, mužům 26. Jen pět let po tom, co byly Číňanky páté na světě.

Alespoň trochu pozitiv přinesla pro zbídačený čínský biatlon minulá zima. Ve Světovém poháru získaly pár bodů Yan Zhangová a Jialin Tangová. Velkým příslibem do budoucna je pak stříbro smíšené dvojice Fanqi Mengová a Zhenyu Zhu na Zimních olympijských hrách mládeže.

Foto: Čínské biatlonistky (Autor: Günter Hentschel pod licencí BY-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *