Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Kanada

Týmy před sezónou 2017/2018: Kanada

Nathan Smith

Navzdory nedostatku finančních prostředků jdou Kanaďané do olympijské sezóny se vztyčenou hlavou. Pozitivní náladu jim dodává fakt, že se po zranění vrací týmová jednička Nathan Smith.


Kanada v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 16. místo
Pohár národů žen: 13. místo
Nejlepší muž: 50. Scott Gow
Nejlepší žena: 50. Rosanna Crawfordová


Nejlepší Kanaďan Nathan Smith přišel kvůli zdravotním problémům prakticky o celý minulý ročník. Nejlepší Kanaďanka Rosanna Crawfordová se zase potýkala se špatnou běžeckou formou. Ve Světovém poháru byla až 50., stejně jako nejlepší muž Scott Gow.

I kvůli tomu přišel kanadský biatlon o veškerou finanční podporu a byl nucen strávit celou přípravu v Canmore a v jeho okolí. Do Östersundu z úsporných důvodů přiletí až čtyři dny před závody. Na všem je ale třeba hledat pozitiva. Vždyť Canmore nabízí špičkové zázemí v úchvatné přírodě.

V pozitivním duchu mluvil před začátkem sezóny i šéftrenér Matthias Ahrens. U Nathana Smitha vidí medailové ambice, možná i u štafety. Jen i vzpomeňme, jak Smith spolu s Brendanem Greenem a bratry Gowovi vybojoval překvapivý bronz na MS v Oslu.

Bratrské duo si navíc v loňské sezóně shodně zlepšilo osobní maxima. Nahoru jde hlavně starší Scott. Zlepšení jsme mohli pozorovat i u žen, které vede kouč Roddy Ward. Tak třeba 24letá Julia Ransomová si na Mistrovství světa dojela pro 18. místo.

Vůbec nejpozitivnějším ukazatelem ale jsou výsledky kanadské mládeže. Respektivě dorostence Léa Grandboise a juniorky Megan Bankesové, kteří se shodně stali mistry světa. Bankesová už by měla dostat i více šancí mezi dospělými.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Megan Bankesová 20 let 3 64. místo
Sarah Beaudryová 23 let 18 38. místo
Rosanna Crawfordová 29 let 154 4. místo
Emma Lunderová 26 let 25 21. místo
Julia Ransomová 24 let 64 18. místo
Megan Tandyová 29 let 128 11. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Brendan Green 31 let 169 5. místo
Macx Davies 24 let 38 10. místo
Christian Gow 24 let 50 23. místo
Scott Gow 27 let 84 17. místo
Nathan Smith 31 let 137 1. místo

Koho sledovat?

Megan Bankesová je ve 20 letech velkou nadějí kanadského biatlonu. V minulé sezóně vyhrála díky bezchybné střelbě vytrvalostní závod na Mistrovství světa juniorů v Osrblie. Ještě předtím byla stříbrná na Mistrovství Evropy juniorů v Novém Městě, když ve stíhačce nestačila jen na Markétu Davidovou. Stejně jako česká biatlonistka, tak i ona by mohla ve Světovém poháru pokukovat po bodech.

Prognóza

Kanadský tým má i přes nedostatek financí co nabídnout. Nathan Smith v plné kondici byl schopný atakovat nejvyšší příčky, a tak není důvod si myslet, že by to nemohl zopakovat. Navíc výkonnostně vyrostli jeho krajané, což je dobrá zpráva pro štafetu. Ženy budou potřebovat trochu víc času i proto, že jejich jednička Rosanna Crawfordová opět není v ideální formě. Alespoň podle testovacích závodů.

Foto: Nathan Smith (Autor: Martin Kaděrka)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *