Home > Preview > Týmy před sezónou 2017/2018: Slovensko

Týmy před sezónou 2017/2018: Slovensko

Paulína Fialková

Slovensko před olympijskou sezónou oslabil odchod dlouholeté opory Jany Gerekové. Zastoupí ji talentované sestry Fialkovy? A co dvojnásobná olympijská vítězka Anastasia Kuzminová?


Slovensko v sezóně 2016/2017

Pohár národů mužů: 16. místo
Pohár národů žen: 17. místo
Nejlepší muž: 64. Tomáš Hasilla
Nejlepší žena: 31. Paulína Fialková


Před dvěma lety se Anastasii Kuzminové narodila dcera Olívie. Jednoznačně radostná událost ale přinesla menší starosti Anně Murínové, trenérce slovenských biatlonistek. V sezóně 2014/2015 Kuzminovou však naplno zastoupila Jana Gereková, když v několika závodech atakovala stupně vítězů.

Další dvě sezóny ale pro Gerekovou nebyly zrovna šťastné a to i vinou zdravotních problémů. Kvůli nim nakonec před letošní sezónou dala biatlonu sbohem, byť ji Slováci přemlouvali, aby ještě vydržela.

Pozitivnější zprávou by měl být plnohodnotný návrat Kuzminové, která by dle svých slov chtěla absolvovat co nejvíc závodů. To se jí v minulé sezóně tak úplně nepovedlo. Spokojená mohla být alespoň s osmým místem ve sprintu na Mistrovství světa, i když je jako olympijská vítězka z Vancouveru a ze Soči zvyklá na vyšší příčky.

Ty by letos chtěla atakovat i Paulína Fialková. Ta se postupnými kroky blíží stupňům vítězů, loni si vylepšila maximum na pátou příčku. V létě ukázala svou formu ziskem tří medailí na Mistrovství světa v letním biatlonu. Zlepšuje se i její o tři roky mladší sestra Ivona. Obě těží z práce kondičního kouče Martina Bajčičáka, bývalého elitního běžce na lyžích.

A co muži? Těm v minulém ročníku vládl Tomáš Hasilla, byť tady hovoříme o trochu nižších výsledkových patrech než u žen. Ale třeba na Mistrovství světa si 27letý biatlonista vystřílel 16. místo ve sprintu. Na letním MS zase zaujal ziskem dvou medailí.

Tomáš HasillaFoto: Tomáš Hasilla (Autor: Marcus Cyron, pod licencí BY-SA)

Vedle Hasilly jsou pro Světový pohár konkurenceschopní jen Matej Kazár a Martin Otčenáš. Čímž narážíme na problém, který trápí celou slovenskou reprezentaci: Úzký kádr. Už 34letý Kazár ke všemu loni zažil nejhorší sezónu za posledních šest let. A i Otčenáš se spíš trápil.

Složení reprezentace žen
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Ivona Fialková 22 let 38 17. místo
Paulína Fialková 25 let 90 5. místo
Anastasia Kuzminová 33 let 183 1. místo (7x)
Terézia Poliaková 28 let 73 28. místo
Složení reprezentace mužů
Věk Starty ve SP Nejlépe ve SP
Tomáš Hasilla 27 let 92 16. místo
Matej Kazár 34 let 212 10. místo
Michal Kubaliak 24 let 10 55. místo
Martin Otčenáš 30 let 111 21. místo
Michal Šíma 25 let 29 47. místo

Koho sledovat?

Ve 25 letech už nebude Paulína Fialková patřit k biatlonistkám, která především sbírají zkušenosti. Od talentované závodnice se čeká, že bude patřit k lídrům. Sázet bude především na běh, který má rok od roku lepší. A když ještě dobře zastřílí, tak to může dopadnout třeba jako letos ve stíhačce v Kontiolahti. Startovala do ní až jako třicátá sedmá, ale v cíli byla díky čistému kontu pátá.

Prognóza

Slovenští fanoušci se můžou těšit na velmi zajímavou podívanou, a to především díky biatlonistkám. Poctivá práce Martina Bajčičáka vyústí v další běžecké zlepšení sester Fialkových, u Paulíny můžeme hovořit i o medailových ambicích. Ty bude mít jistě i Anastasia Kuzminová, která už v minulosti ukázala, že umí vyladit formu směrem k vrcholům.

Hlavní foto: Paulína Fialková (Autor: Jiří Zaňát)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *