Uplynulá sezóna byla ve znamení mohutného útoku mladých pušek. Émilien Jacquelin, Johannes Dale či Julia Simonová se definitivně zařadili mezi absolutní špičku a nechybí ani v našem výběru 10 biatlonistů, kteří v sezóně 2019/2020 překvapili. Máme tu také české zastoupení.
1) Émilien Jacquelin
Že má rodák z Grenoblu skvěle nakročeno, o tom nikdo nepochyboval. Že ale už letos ve 24 letech v přímém souboji porazí Johannese Thingnese Bøho? Jacquelin udělal podobně jako celý francouzský tým velký výkonnostní skok, který mu vynesl premiérový titul mistra světa ve stíhačce. Oproti loňsku si v celkovém hodnocení polepšil z 24. místa až na 5. A stejně byl „až“ třetí nejlepší Francouz.
2) Johannes Dale
V sezóně 2018/19 skončil na celkovém 50. místě, což stačilo na titul nováček roku. Těžko se ale dalo čekat, že 22letý talent bude už v nadcházejícím ročníku oporou nabitého norského týmu a zakončí zimu na celkové 9. příčce. Dale za to vděčil ve svém věku nevídané vyrovnanosti – hned ve 12 závodech se vešel do elitní desítky.
3) Elvira Öbergová
Mladší sestra olympijské vítězky Hanny Öbergové se nečekaně rychle zabydlela mezi elitou. Vždyť v sezóně 2018/19 teprve debutovala mezi juniorkami. Další ročník už ale načala ve Světovém poháru a hned v prvním závodě dojela 12. V Novém Městě si posunula maximum ještě o 4 příčky a v celkovém hodnocení zabrala 24. pozici. S přehledem se stala nováčkem roku mezi ženami.
4) Julia Simon
Vrstevnice Markéty Davidové měla nad českou reprezentantkou v uplynulé sezóně navrch. Stala se francouzskou jedničkou, byť Justine Braisazovou za sebou nechala jen o 4 body. V celkovém hodnocení poskočila z 23. příčky na 8., třikrát vystoupala na stupně vítězů. Sezónu uzavřela premiérovým vítězstvím.
5) Katharina Innerhoferová
Sezónu 2013/14, během které se dočkala jediného kariérního pódia a zároveň vítězství, zakončila na 36. místě. Od té doby se Rakušanka i vinou zdravotních problémů trápila, až letos se ve 29 letech dostala do životní formy, především běžecké. Třikrát se během zimy probojovala do elitní desítky a Světový pohár zakončila jako 26. nejlepší.
6) Čcheng Fang-ming
Zdá se, že Ole Einar Bjørndalen našel oporu svého týmu. Pětadvacetiletý Čcheng, který čtyři roky vůbec nezávodil na mezinárodní scéně, získal v prvním závodě Světového poháru premiérové body za 22. místo. V Novém Městě byl dokonce 16. Výrazně se vryl fanouškům do paměti odvážnými výkony ve štafetách a častou jízdou bez čepice.
7) Thierry Langer
Už neplatí, že belgickou vlajku uvidíte na bodech jen díky naturalizovaným biatlonistům. Osmadvacetiletý Langer vstupoval do sezóny s 56. místem jako maximem ve Světovém poháru a končil ji se čtyřmi bodovými zisky. Ve sprintu v Hochfilzenu bral díky čisté střelbě dokonce 21. příčku.
8) Lucie Charvátová
Ne že by se nevědělo, že v ní dřímá velký potenciál. Dlouho se ho ale nedařilo probudit. S příchodem trenéra Egila Gjellanda se ale Charvátová opět dostala do běžecké formy a několikrát ji zkombinovala s dobrou střelbou. Tak jako na Mistrovství světa v Antholzi, kde ve sprintu vyválčila životní bronz. Celkově skončila ve Světovém poháru 27. příčce, nejvýše v kariéře.
9) Aita Gasparinová
Nejmladší ze sesterského tria byla až do letošní sezónu tou třetí vzadu. V právě skončeném ročníku však 26letá Švýcarka v Pokljuce poprvé nakoukla do elitní desítky (9. místo) a pak na Mistrovství světa v Antholzi dojela desátá ve sprintu i ve stíhačce. Vedla k tomu přesná střelba v kombinaci s lehkým běžeckým zrychlením. Aita si v hodnocení Světového poháru polepšila z 85. příčky až na 31.
10) Anton Smolski
Ve 23 letech se stal běloruskou jedničkou. Anton Smolski výrazně zrychlil, díky čemuž se v tomto ročníku Světového poháru čtyřikrát vešel do elitní dvacítku a rozloučil se životním 14. místem ve stíhačce v Kontiolahti. V celkovém pořadí vylétl z 87. příčky až na 36.
Hlavní foto: Émilien Jacquelin (Autor: Jaroslav Svoboda)
Émilien Jacquelin je mistrem světa ve stíhačce.;-)
Díky, opraveno 😉
Kdo loni trochu pozorněji sledoval francouzský tým, pro toho letošní výsledky Jacquelina překvapením rozhodně nejsou.