V uplynulé sezóně překvapily nejen nové tváře, ale i ty známější, kterým se po nevýrazných sezónách podařilo prosadit. Někdo zaujal vyrovnanou sezónou, někdo zazářil individuálním výkonem.
1) Sturla Lægreid
Že by se mohl zařadit mezi favority, předvedl už na závěr loňské sezóny. Že bude při své první účasti v norském áčku sahat po velkém glóbu, to čekal málokdo. Sturla Lægreid posbíral celkem deset cenných kovů (7× zlato, 2× stříbro, 1× bronz). Zářil na svém prvním světovém šampionátu, kde vybojoval dva individuální tituly – v závodě s hromadným startem a ve vytrvalostním závodě. Přidal dva malé křišťálové glóby, právě za vytrvalostní závody a za stíhačky. Stal se suverénně nejlepším biatlonistou do 25 let. Ještě před posledním závodem měl v držení i velký křišťálový glóbus. Ten nakonec uhájil Johannes Thingnese Bø. Pokud si ale Lægreid udrží svůj střelecký standard (96 % vleže, 89 % ve stoje) a kvalitní běh, o další drama může být postaráno i příští rok.
2) Dzinara Alimbekavová
Velkou budoucnost jí prorokovala i Darja Domračevová. Její předpovědi naplnila Dzinara Alimbekavová právě letos. Běloruska vyhrála svůj první závod Světového poháru a přidala dalších pět pódiových umístění. Stala se držitelkou trofeje pro nejlepší biatlonistku do 25 let. Sezónu zakončila jako sedmá žena Světového poháru, poskočila tedy o celých 69 příček.
3) Lisa Hauserová
Lisa Hauserová dlouho patřila k širší světové špičce, dlouho se jí ale nedařilo medailově prosadit. Letos Rakušanka k výborné střelbě výrazně zrychlila na trati. To jí přineslo nejen premiérové vítězství ve Světovém poháru, ale také první titul mistryně světa. Na ten dosáhla, když se v závodě s hromadným startem stala jedinou bezchybnou biatlonistkou. K tomu přidala stříbro ze stíhačky. Životní sezóna znamenala pro Hauserovou také životní umístění ve Světovém poháru, 6. místo. Z tradiční favoritky mix dvojice se rázem stala favoritka i mezi ženami.
4) Martin Ponsiluoma
Martin Ponsiluoma dosáhl v první části sezóny na stříbro a bronz. Jeho atak na nejvyšší příčku byl očekávaný. Povedlo se mu to v nejlepší možný čas, na Mistrovství světa v Pokljuce. Pětadvacetiletý Švéd ve sprintu senzačně vypálil rybník norským a francouzským favoritům a stal se mistrem světa. Pro Švédsko vybojoval jediné individuální zlato. Do první desítky se posunul v rychlosti běhu (celkově 5. nejrychlejší) i v celkovém pořadí (10. místo).
5) Hanna Solová
Pokud pro někoho medaile Ponsiluomy nebyla překvapením, ta Hanny Solové určitě ano. Z pěti sprintů před mistrovstvím byla Běloruska nejlépe 19., ve třech vůbec nebodovala. Na předchozím šampionátu v Antholzi byla v této disciplíně dokonce až 84. V Pokljuce ale Solová dala zapomenout na statistiky. Z 99 biatlonistek ve startovní listině se stala jednou ze sedmi, které nemusely na trestné kolo, přidala devátý běžecký čas a dojela si pro bronzovou medaili.
6) Simon Eder
V našem žebříčku nemůže Simon Eder chybět. Ve Světovém poháru je nejvýše postaveným Rakušanem, navíc i v osmatřiceti letech překvapivě stále drží krok s těmi nejlepšími. Eder letos střílel nejpřesněji za celou svou kariéru (93,3 %). Ze závodníků, kteří odjeli všech 26 závodů, byl nejlepší, před ním se nacházejí jen biatlonisté, kteří absolvovali maximálně dva závody. I díky střeleckému výkonu Edera se mohlo Rakousko na mistrovství světa radovat ze stříbra ve smíšené štafetě.
7) Janina Hettichová
Janina Hettichová překvapila především neuvěřitelným zlepšením střelecké bilance. Na položkách vleže se během roku dokázala zlepšit ze 76 % na 93 %. Podobný progres se jí povedl i na stojkách (z 69 % na 83 %). Čtyřiadvacetiletá Němka si tak vylepšila kariérní maximum (5. místo) a v žebříčku Světového poháru se vyhoupla z 66. místa na 22. K tomu byla členkou stříbrné ženské štafety na Mistrovství světa v Pokljuce.
8) Jake Brown
Velký skok ve Světovém poháru udělal i Jake Brown. Před touto sezónou měl osmadvacetiletý Američan na svém kontě jeden jediný bod za 40. místo. Teď už jich má 110 a pravidelné bodové zisky ho v celkovém pořadí vynesly na 47. příčku. Překvapil zejména na Mistrovství světa v Pokljuce, kde dojel 12. ve sprintu a kvalifikoval se do hromadného startu.
9) Sajd Karimulla Chalili
Sajd Karimulla Chalili, dvaadvacetiletý talentovaný Rus s afghánskými kořeny zatím ve Světovém poháru nedostal tolik příležitostí. To se ale může příští rok změnit. Na Mistrovství světa v Pokljuce byl členem bronzové štafety mužů, ve vytrvalostním závodě sestřelil všech dvacet terčů a blýskl se šestým místem.
10) Dunja Zdoucová
Dunja Zdoucová není ve Světovém poháru žádným nováčkem, debutovala už v roce 2013. Sedmadvacetiletá Rakušanka překvapila výraznějšími výsledky až letos. Opět patřila k výborným střelkyním (92 % vleže, 85 % ve stoje), letos navíc podobně jako reprezentační kolegyně Hauserová zrychlila i na trati. Poprvé se tak vešla do elitní desítky, podařilo se jí to na šampionátu v Pokljuce. Z loňského 74. místa se v celkovém hodnocení dostala na 25.
Do žebříčku se nevešla řada jiných. Rychlým medailovým přísunem překvapila v úvodu sezóny Elvira Öbergová. Její krajan Sebastian Samuelsson zase zaujal tím, jak v řadě závodů dokázal držet běžecký krok s Johannesem Bøem. Výraznými výsledky se zapsaly další norské naděje, duo Aleksander Andersen a Endre Strømsheim. Jaký výkon v uplynulé sezóně překvapil vás?