Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bø sváděli velkou bitvu nejen o celkové vítězství, ale také o titul nejrychlejšího běžce sezóny. Tím se nakonec stal Nor. Mezi 10 nejlepšími běžci ho doplnili dva kolegové z týmu a dařilo se i Němcům.
Pořadí běžců je určeno podle průměrné ztráty na 1 kilometr z 5 nejlepších sprintů. Tato data eviduje web biathlon.com.ua.
#10 Arnd Peiffer
Průměrná ztráta na 1 km: 2,2 s
Podruhé v řadě byl čtvrtým mužem celkového hodnocení Světového poháru. Arnd Peiffer patřil tradičně k těm nejstabilnějším biatlonistům na trati i na střelnici. Při největším úspěchu, vítězství v olympijském sprintu, paradoxně běžel na své poměry průměrně.
Foto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Zbranek)
#9 Henrik L’Abée-Lund
Průměrná ztráta na 1 km: 2,2 s
Ve 32 letech se dostal zatím na svůj vrchol. Henrik L’Abée-Lund konečně dostal víc šancí ve Světovém poháru a odvděčil se třeba premiérovým vítězstvím ve sprintu v Oslu.
Foto: Henrik L’Abée-Lund (Autor: Petr Slavík)
#8 Andrejs Rastorgujevs
Průměrná ztráta na 1 km: 2,1 s
Na rychlý běh lotyšské jedničky už jsme si zvykli. V devíti sprintech se Andrejs Rastorgujevs pětkrát zařadil mezi 10 nejlepších běžců. Čtvrtý čas v Kontiolahti ho dokonce dovedl k vyrovnání životního výsledku – druhého místa. Maximum si zlepšil i v celkovém pořadí, skončil třináctý.
Foto: Andrejs Rastorgujevs (Autor: Jiří Zaňát)
#7 Emil Hegle Svendsen
Průměrná ztráta na 1 km: 2,1 s
I přes vleklé zdravotní problémy stále patřil k nejrychlejším běžcům. Emil Hegle Svendsen se rozloučil s kariérou se vztyčenou hlavou. A také bronzem z hromadného startu na olympijských hrách. V tomto závodě byl na trati rychlejší jen Martin Fourcade.
Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Petr Slavík)
#6 Simon Schempp
Průměrná ztráta na 1 km: 2,0 s
Běžecky to bylo v pořádku, ale horší střelecká čísla zapříčinila, že Simon Schempp vypadl z elitní desítky celkového hodnocení. Dobrý běh mu ani v jednom ze závodů Světového poháru nepomohl na stupně vítězů. Sezónu mu vylepšilo až stříbro z hromadného startu v Pchjongčchangu.
Foto: Simon Schempp (Autor: Petr Zbranek)
#5 Lukas Hofer
Průměrná ztráta na 1 km: 1,8 s
Na prahu třicítky měl životní formu jak na střelnicích, tak na tratích. Lukas Hofer se v šesti z devíti sprintů vešel se svým běžeckým časem do Top 10, byť největších úspěchů se dočkal v jiných disciplínách. Druhým a třetím místem ve stíhacích závodech v Oslu v Ťumeni prolomil čtyřleté čekání na cenný kov.
Foto: Lukas Hofer (Autor: Petr Slavík)
#4 Benedikt Doll
Průměrná ztráta na 1 km: 1,6 s
Jeho rychlý běh už nemohl nikoho překvapit. V sedmi sprintech se Benedikt Doll zařadil mezi deset nejlepších běžců, dvakrát obsadil pomyslné pódium. V závodech Světového poháru mu medaile unikaly, ale o to cennější byl bronz z olympijské stíhačky.
Foto: Benedikt Doll (Autor: Petr Slavík)
#3 Julian Eberhard
Průměrná ztráta na 1 km: 1,4 s
Třetí nejlepší běžec Světového poháru by si přál být v celkovém hodnocení výš než na 16. místě. Julian Eberhard byl jediným, kdo ve sprintech narušil běžeckou nadvládu dua Martin Fourcade a Johannes Thingnes Bø. Podařilo se mu to v Kontiolahti, kde ale potvrdil střelecké trápení a s pěti chybami dojel 28. O tři dny později to v hromadném startu napravil jediným vítězstvím a pódiovým výsledkem v sezóně.
Foto: Julian Eberhard (Autor: Petr Slavík)
#2 Martin Fourcade
Průměrná ztráta na 1 km: 0,3 s
Jen ve dvou z osmi sprintů byl nejrychlejší, ale zároveň se jen jednou nevešel mezi tři nejlepší běžce. Martin Fourcade neměl tak oslnivou běžeckou formu jako třeba v loňské sezóně, ale stále se mohl pyšnit největší komplexností. Díky ní získal sedmý velký křišťálový glóbus v řadě a tři olympijská zlata.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
#1 Johannes Thingnes Bø
Průměrná ztráta na 1 km: 0,3 s
Ověřil si, že běžecky už na velký křišťálový glóbus má. Johannes Thingnes Bø byl v šesti sprintech tím nejrychlejším biatlonistou, ve třech případech mu to zaručilo vítězství. Celkově posbíral osm výher, jen o jednu méně než Fourcade. A další přidal ve vytrvalostním závodě v Pchjongčchangu, ve kterém mimochodem francouzskému rivalovi nadělil na trati 22 sekund.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Pod čarou
Anton Šipulin se dostal v celkovém pořadí na 3. místo, i když byl až 22. nejlepším běžcem. Podobně to měl i celkově 6. Jakov Fak, který byl v pořadí běžců 20.
Češi na tratích úplně nezářili. Nejlepším z týmu byl 34. Michal Krčmář, ale jen těsně za ním figurovali 36. Ondřej Moravec, 39. Adam Václavík a 47. Michal Šlesingr.
Krčmářovi pomohl ke stříbru v olympijském sprintu 16. běžecký čas. V Oberhofu byl dokonce 13. nejrychlejší, tam skončil s jednou chybou devátý.
Hlavní foto: J. Bø, J. Eberhard a M. Fourcade (Autor: Petr Slavík)