Home > Novinky > Rusové mají nového prezidenta i trenéry. Chtějí se očistit

Rusové mají nového prezidenta i trenéry. Chtějí se očistit

Anton Šipulin

Výsledkový ústup ze slávy a k tomu velký dopingový skandál. Ruský biatlon nezažívá nejlepší chvíle, což před startem nového olympijského cyklu vyústilo v řadu změn. Bývalý úspěšný závodník Vladimir Dračev se stal novým prezidentem Ruské biatlonové unie a už si stihl vybrat zcela nový trenérský tým.

Nový prezident a noví trenéři

Ruská biatlonová unie hledala po skončení neúspěšného olympijského cyklu nástupce Alexandra Kravcova, který byl už delší dobu pod palbou fanoušků. Zájem nahradit ho měl dosavadní viceprezident RBU a IBU Viktor Majgurov, ale nakonec zvítězil Vladimir Dračev.

Prvním úkolem čtyřnásobného mistra světa a současného poslance Státní dumy bylo vybrat nový trenérský tým po tom, co skončili jak šéftrenér Alexandr Kasperovič, tak trenér mužů Ricco Groß a trenér žen Sergej Konovalov.

Volba trenérů způsobila v Rusku poměrně dost vzruchu. Média dlouho spekulovala o možných kandidátech, až včera Dračev definitivně oznámil, že směrem k Pekingu ruskou reprezentaci povedou Anatolij Chovancev a Vitalij Noricyn.

Návrat vyhnaného trenéra

Pozice šéftrenéra zastane 68letý Anatolij Chovancev. Zkušeností má na rozdávání, trénoval ve Finsku, v Estonsku, na Ukrajině a také doma v Rusku. Naposledy v sezóně 2010/11, kdy ho tehdejší šéf ruského biatlonu odvolal během probíhající štafety žen.

Po potupném momentu se Chovancev zařekl, že se do Ruska nevrátí. Přesídlil do Finska, ale na dálku spolupracoval s některými ruskými biatlonisty. Právě on pomohl Jekatěrině Jurlovové k titulu mistryně světa. Dmitrije Malyška zase vrátil do Světového poháru.

Nyní ho nový prezident Dračev přemluvil k tomu, aby nastavil zcela nový systém a sám se ujal mužského týmu. Do něj má začlenit talentované mladíky v čele s Vasilijem Tomšinem a Igorem Malinovskijem.

Dmitrij MalyškoFoto: Dmitrij Malyško (Autor: Jiří Zaňát)

Očista ruského biatlonu

Přáním Chovanceva bylo, aby ženy převzal jeho dlouholetý kamarád a spolupracovník Valerij Polchovskij. Jenže proti tomuto trenérovi se tvrdě postavil čtyřnásobný olympijský vítěz Alexandr Tichonov, který podporoval kandidaturu Dračeva.

Polchovskij je vnímám jako kontroverzní osoba. Na jedné straně vedl ruské biatlonistky v dobách největší slávy, na druhé straně ho například dvojnásobná olympijská vítězka Světlana Išmuratovová nazvala anti-trenérem a mužem, který do týmu zaváděl doping.

Zřejmě i proto se nakonec trenérem žen stal Vitalij Noricyn, který měl předtím na starosti rezervní tým žen. Zbyl jako jediný neposkvrněný kandidát. „Zabýváme se dopingovými skandály, před světem se musíme očistit. Důležité je, že jsme odsunuli stranou trenéry zapletené do těchto skandálů. Nelze ale říct, že za vše mohlo trenéři. Podle McLarenovy zprávy tu dopovalo víc než 30 biatlonistů. Tuhle kauzu musíme uzavřít,“ uvedl pro servery R-Sport a Sovětskij sport Vladimir Dračev.

Noricyn bude spolupracovat s asistentem Sergejem Baškirovem, role konzultanta připadla Leonidu Gurevovi. Pravou rukou Chovanceva se stal Sergej Idinov a v září se k týmu připojí ještě Pavel Lancov. Ruská reprezentace tak má zcela nový trenérský tým.

Zatím je otázkou, jak bude vypadat sestava sportovců. Nejlepší Rus posledních let Anton Šipulin se nechal slyšet, že zvažuje pokračování v kariéře. Konečný verdikt by měl padnout až na podzim.

Čěte také: Šipulin neví, zda bude pokračovat. Trápí ho zdravotní problémy

Hlavní foto: Anton Šipulin (Autor: Petr Slavík)

3 thoughts on “Rusové mají nového prezidenta i trenéry. Chtějí se očistit

  1. Gratuluji. Podařilo se vám zorientovat se velmi dobře v tom, kdo byl povolán či odvolán. Tichonov opět hraje negativní roli, ale Polchovského sami Rusové v diskusích označují EPOlchovskij. Jeho poslední mise byla v Kazachstánu a zatím není dořešena policejní akce z Anterselvy uskutečněná na popud rakouské policie a nález pochybných preparátů u lékaře kazašského týmu. To mohl být pravý důvod, na který někdo Dračeva upozornil (IBU nebo ruské orgány?).
    Váhala jsem, jestli mám předat tuto informaci o Šipulinovi. On se o pokračování nevyjádřil, to média jen spekulují. V komentářích pod jedním článkem o něm na začátku května nějaká paní z jeho regionu psala, že na začátku září budou volby do regionální Dumy, byly vydány seznamy kandidátů a Šipulin figuruje jako číslo jedna za stranu Jednotné Rusko (Edinnaja Rossia). Že míří do politiky bylo z jeho posledních akcí při prezidentských volbách více než jasné – důvěrník Putina, člen Putin týmu, účasti na Putinových předvolebních shromážděních, atd. Možná mylná, možná předčasná informace, ale fakt je, že se v současnosti k biatlonu vůbec nehlásí.

  2. Informace z Ruska je bohužel třeba brát s velkou, velmi velkou rezervou. Už vydali jmenný seznam sestavy, ale už ho také třikrát změnili, resp. doplnili. Fanoušci podle nátury nadávají nebo se smějí, flegmatici čekají na začátek sezóny “tam se uvidí”. A na dovršení všeho je prý Polchovskij znovu jmenován trenérem ženského týmu (ale zatím se to nebude zveřejňovat).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *