Home > Téma > 10 nejlepších běžkyň sezóny 2017/2018

10 nejlepších běžkyň sezóny 2017/2018

Kaisa Mäkäräinenová

Tři nejlepší biatlonistky uplynulé sezóny byly zároveň i nejlepšími běžkyněmi. Jen si trochu prohodily pořadí. V žebříčku 10 nejrychlejších žen nechybí ani tři Francouzky a málem se do něj vešla i Veronika Vítková.

Pořadí běžkyň je určeno podle průměrné ztráty na 1 kilometr z 5 nejlepších sprintů. Tato data eviduje web biathlon.com.ua.

#10 Marte Olsbuová

Průměrná ztráta na 1 km: 3,6 s

Běžecky patřila mezi elitu, ale na premiérové vítězství vinou slabší střelby nedosáhla. Jasně největší úspěch Marte Olsbuová zapsala na olympiádě, když ve sprintu dobrým během umazala trestné kolo a získala stříbro.

Marte OlsbuováFoto: Marte Olsbuová (Autor: Petr Zbranek)

#9 Anaïs Bescondová

Průměrná ztráta na 1 km: 3,3 s

Byla devátou nejrychlejší ženou sezóny, ale až třetí nejrychlejší Francouzkou. Anaïs Bescondová si udržovala dobrou běžeckou formu po celou zimu, což vyústilo v sedmé místo v celkovém hodnocení. To je pro třicetiletou biatlonistku nejlepší umístění v kariéře.

Anaïs BescondováFoto: Anaïs Bescondová (Autor: Petr Slavík)

#8 Justine Braisazová

Průměrná ztráta na 1 km: 1,9 s

Skvělý začátek a smutný konec. Tak se dá popsat sezóna Justine Braisazová, která až do Pchjongčchangu patřila k běžecké elitě. Dvakrát byla ve sprintech druhou nejrychlejší biatlonistkou a i díky tomu na chvíli oblékla žlutý trikot a také se dočkala první výhry v kariéře. Poslední trimestr promarodila.

Justine BraisazováFoto: Justine Braisazová (Autor: Petr Slavík)

#7 Laura Dahlmeierová

Průměrná ztráta na 1 km: 1,9 s

Nebyla to ta raketa z předešlé sezóny. Laura Dahlmeierová měla kvůli zdravotním problémům pomalejší start do sezóny. Patřila stabilně mezi 10 nejrychlejších běžkyň, ale na ty úplně nejlepší neměla. V nejdůležitějších okamžicích ji ale podržela střelba, a tak si odvezla z olympijských her dvě zlata.

Laura DahlmeierováFoto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)

#6 Célia Aymonierová

Průměrná ztráta na 1 km: 1,5 s

Kde mohla být, kdyby vestoje nestřílela s 68% úspěšností. Ve 26 letech stále nadějná Célia Aymonierová prokazovala neuvěřitelnou vyrovnanost, když se ve všech osmi sprintech v pořadí běžeckých časů vešla do osmého místa. Bohužel jí to dalo nejlépe na 10. místo v Hochfilzenu

Célia AymonierováFoto: Célia Aymonierová (Autor: Jiří Zaňát)

#5 Tiril Eckhoffová

Průměrná ztráta na 1 km: 1,2 s

Se 75% úspěšností střelby se můžete jen těžko měřit s nejlepšími. Tiril Eckhoffová to párkrát dokázala, protože se vy čtyřech sprintech vešla mezi tři nejlepší běžkyně. V Antholzi k tomu přidala čistou střelbu a hned z toho bylo vítězství. Ještě o kousek výš byl olympijský bronz v hromadném startu.

Tiril EckhoffováFoto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)

#4 Denise Herrmannová

Průměrná ztráta na 1 km: 1,2 s

Vtrhla do sezóny jako uragán. V Östersundu ukázala Denise Herrmannová nejlepší běžeckou formu ze všech a také střelecký progres, což vedlo k dvěma výhrám. Na ty už navázat nedokázala, přesto mohla být spokojená s 12. místem v celkovém hodnocení a 6. místem v olympijské stíhačce.

Denise HerrmannováFoto: Denise Herrmannová (Autor: Jiří Zaňát)

#3 Kaisa Mäkäräinenová

Průměrná ztráta na 1 km: 0,7 s

Tohle je proti zákonům přírody. Kaisa Mäkäräinenová oslavila během sezóny 35. narozeniny, ale i přesto se ve většině sprintů vešla na běžecké pódium. Forma jí navíc vydržela až do posledních metrů závěrečného závodu v Ťumeni, díky čemuž potřetí v kariéře vybojovala velký křišťálový glóbus.

Kaisa MäkäräinenováFoto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

#2 Anastasia Kuzminová

Průměrná ztráta na 1 km: 0,5 s

Běžecky vládla pěti z devíti sprintů. Anastasia Kuzminová prolétla olympijskou sezónou ve velkém stylu a jen tři body jí scházely k zisku premiérového velkého křišťálového glóbu. Rusku ve slovenských službách srážely střelecké výkyvy. Na olympiádě udržela nervy na uzdě alespoň v závěrečném hromadném startu, ve kterém se dočkala třetího zlata.

Anastasia KuzminováFoto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)

#1 Darja Domračevová

Průměrná ztráta na 1 km: 0,2 s

Vyrovnanější běžkyně nebylo. Darja Domračevová se po narození dcery už naplno vrátila tam, kam patří. V posledních šesti sprintech měla vždy nejhůře třetí běžecký čas, dvakrát úplně nejlepší. Nebýt absence v několika závodech, tak se šesti výhrami mohla brát velký křišťálový glóbus.

Darja DomračevováFoto: Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)


Pod čarou

Veronika Vítková byla skutečně jen těsně pod čarou elitní desítky. Její ztráta 4,7 sekundy na kilometr stačila na 14. místo. Nejlépe si běžecky vedla ve sprintu v Oberhofu, kde jí osmý čas pomohl ke třetímu místu. Podobně, devátým časem, si pomohla k olympijskému bronzu.

Velkou pochvalu za běh zaslouží i Markéta Davidová. V pouhých 21 letech byla 27. nejlepší běžkyní sezóny se ztrátou 6,5 sekundy na kilometr. Dvakrát byla dokonce z českého týmu nejrychlejší, celkově se dostala nejvýš na 17. místo v Hochfilzenu.

Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)

One thought on “10 nejlepších běžkyň sezóny 2017/2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *