Tři nejlepší biatlonistky uplynulé sezóny byly zároveň i nejlepšími běžkyněmi. Jen si trochu prohodily pořadí. V žebříčku 10 nejrychlejších žen nechybí ani tři Francouzky a málem se do něj vešla i Veronika Vítková.
Pořadí běžkyň je určeno podle průměrné ztráty na 1 kilometr z 5 nejlepších sprintů. Tato data eviduje web biathlon.com.ua.
#10 Marte Olsbuová
Průměrná ztráta na 1 km: 3,6 s
Běžecky patřila mezi elitu, ale na premiérové vítězství vinou slabší střelby nedosáhla. Jasně největší úspěch Marte Olsbuová zapsala na olympiádě, když ve sprintu dobrým během umazala trestné kolo a získala stříbro.
Foto: Marte Olsbuová (Autor: Petr Zbranek)
#9 Anaïs Bescondová
Průměrná ztráta na 1 km: 3,3 s
Byla devátou nejrychlejší ženou sezóny, ale až třetí nejrychlejší Francouzkou. Anaïs Bescondová si udržovala dobrou běžeckou formu po celou zimu, což vyústilo v sedmé místo v celkovém hodnocení. To je pro třicetiletou biatlonistku nejlepší umístění v kariéře.
Foto: Anaïs Bescondová (Autor: Petr Slavík)
#8 Justine Braisazová
Průměrná ztráta na 1 km: 1,9 s
Skvělý začátek a smutný konec. Tak se dá popsat sezóna Justine Braisazová, která až do Pchjongčchangu patřila k běžecké elitě. Dvakrát byla ve sprintech druhou nejrychlejší biatlonistkou a i díky tomu na chvíli oblékla žlutý trikot a také se dočkala první výhry v kariéře. Poslední trimestr promarodila.
Foto: Justine Braisazová (Autor: Petr Slavík)
#7 Laura Dahlmeierová
Průměrná ztráta na 1 km: 1,9 s
Nebyla to ta raketa z předešlé sezóny. Laura Dahlmeierová měla kvůli zdravotním problémům pomalejší start do sezóny. Patřila stabilně mezi 10 nejrychlejších běžkyň, ale na ty úplně nejlepší neměla. V nejdůležitějších okamžicích ji ale podržela střelba, a tak si odvezla z olympijských her dvě zlata.
Foto: Laura Dahlmeierová (Autor: Petr Slavík)
#6 Célia Aymonierová
Průměrná ztráta na 1 km: 1,5 s
Kde mohla být, kdyby vestoje nestřílela s 68% úspěšností. Ve 26 letech stále nadějná Célia Aymonierová prokazovala neuvěřitelnou vyrovnanost, když se ve všech osmi sprintech v pořadí běžeckých časů vešla do osmého místa. Bohužel jí to dalo nejlépe na 10. místo v Hochfilzenu
Foto: Célia Aymonierová (Autor: Jiří Zaňát)
#5 Tiril Eckhoffová
Průměrná ztráta na 1 km: 1,2 s
Se 75% úspěšností střelby se můžete jen těžko měřit s nejlepšími. Tiril Eckhoffová to párkrát dokázala, protože se vy čtyřech sprintech vešla mezi tři nejlepší běžkyně. V Antholzi k tomu přidala čistou střelbu a hned z toho bylo vítězství. Ještě o kousek výš byl olympijský bronz v hromadném startu.
Foto: Tiril Eckhoffová (Autor: Petr Slavík)
#4 Denise Herrmannová
Průměrná ztráta na 1 km: 1,2 s
Vtrhla do sezóny jako uragán. V Östersundu ukázala Denise Herrmannová nejlepší běžeckou formu ze všech a také střelecký progres, což vedlo k dvěma výhrám. Na ty už navázat nedokázala, přesto mohla být spokojená s 12. místem v celkovém hodnocení a 6. místem v olympijské stíhačce.
Foto: Denise Herrmannová (Autor: Jiří Zaňát)
#3 Kaisa Mäkäräinenová
Průměrná ztráta na 1 km: 0,7 s
Tohle je proti zákonům přírody. Kaisa Mäkäräinenová oslavila během sezóny 35. narozeniny, ale i přesto se ve většině sprintů vešla na běžecké pódium. Forma jí navíc vydržela až do posledních metrů závěrečného závodu v Ťumeni, díky čemuž potřetí v kariéře vybojovala velký křišťálový glóbus.
Foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)
#2 Anastasia Kuzminová
Průměrná ztráta na 1 km: 0,5 s
Běžecky vládla pěti z devíti sprintů. Anastasia Kuzminová prolétla olympijskou sezónou ve velkém stylu a jen tři body jí scházely k zisku premiérového velkého křišťálového glóbu. Rusku ve slovenských službách srážely střelecké výkyvy. Na olympiádě udržela nervy na uzdě alespoň v závěrečném hromadném startu, ve kterém se dočkala třetího zlata.
Foto: Anastasia Kuzminová (Autor: Petr Slavík)
#1 Darja Domračevová
Průměrná ztráta na 1 km: 0,2 s
Vyrovnanější běžkyně nebylo. Darja Domračevová se po narození dcery už naplno vrátila tam, kam patří. V posledních šesti sprintech měla vždy nejhůře třetí běžecký čas, dvakrát úplně nejlepší. Nebýt absence v několika závodech, tak se šesti výhrami mohla brát velký křišťálový glóbus.
Foto: Darja Domračevová (Autor: Petr Slavík)
Pod čarou
Veronika Vítková byla skutečně jen těsně pod čarou elitní desítky. Její ztráta 4,7 sekundy na kilometr stačila na 14. místo. Nejlépe si běžecky vedla ve sprintu v Oberhofu, kde jí osmý čas pomohl ke třetímu místu. Podobně, devátým časem, si pomohla k olympijskému bronzu.
Velkou pochvalu za běh zaslouží i Markéta Davidová. V pouhých 21 letech byla 27. nejlepší běžkyní sezóny se ztrátou 6,5 sekundy na kilometr. Dvakrát byla dokonce z českého týmu nejrychlejší, celkově se dostala nejvýš na 17. místo v Hochfilzenu.
Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)
Markéta jim všem jednou naklepe řízky 👍😀🔝