Home > Téma > 10 nejlepších střelců sezóny 2017/2018

10 nejlepších střelců sezóny 2017/2018

Martin Fourcade

Martin Fourcade sice vyhrál sedmý křišťálový glóbus v řadě, ale v žebříčku střelců jednoho přemožitele našel. Mezi 10 nejlépe střílejích biatlonistů se dostali dva Rusové, dva Rakušané a také Belgičan. Úplně nejlepší však byl někdo jiný…

Do žebříčku byly zahrnuty jen biatlonisté se 170 a více výstřely, což odpovídá zhruba třetině všech závodů Světového poháru a Zimních olympijských her.

#10 Roman Rees

Tohle je nejlépe střílející Němec. Pětadvacetiletý Roman Rees dostal šanci ve Světovém poháru až po Vánocích a odvděčil se mimo jiné čtvrtým místem ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu. To neminul ani jednou a vylepšil si statistiky, které na konci sezóny činily 88 % vleže a 87 % vestoje.

Roman ReesFoto: Roman Rees (Autor: Petr Slavík)

#9 Florent Claude

Tato posila se Belgičanům vyplatila. Původem Francouz Florent Claude se i díky 92% úspěšnosti střelby vleže a 84% úspěšnosti vestoje podílel na dobrých startech belgické štafety. Sám si stanovil nové maximum 18. místem ve stíhačce v Annecy, kdy zastřílel čistě.

#8 Fredrik Lindström

Běžecky to od Fredrika Lindströma nebyla hitparáda jako před pár lety, ale na střelnici se mu celkem vedlo. Zvlášť vleže, tam měl úspěšnost 93 %. Vestoje to bylo 83 %. Především ale střelecky vládl na závěrečném úseku olympijské štafety a zajistil pro sebe a své krajany zlato.

#7 Dominik Landertinger

Když to nejde na trati, tak aspoň na střelnici. Dominik Landertinger se opět pral se zdravotními problémy, což se projevilo i na fyzické kondici. Se střeleckou bilancí 93 % a 83 % se ale opět zařadil mezi elitu a dokonce dosáhl na olympijskou medaili. Čtyři nuly mu ve vytrvalostním závodě zajistily bronz.

#6 Lars Birkeland

Mohl být jedním z těch nejspokojenějších Norů. Lars Birkeland zažil jasně nejlepší sezónu v kariéře, na jejímž konci byl 14. mužem Světového poháru. Oslnil zejména 91% úspěšností střelby vestoje, vleže přidal 86 %. V Pchjongčchangu slušně rozjel nakonec stříbrnou štafetu.

Lars BirkelandFoto: Lars Birkeland (Autor: Petr Zbranek)

#5 Anton Šipulin

Střelecky se mu vedlo nejlíp za poslední roky, běžecky to i kvůli zdravotním problémům bylo slabší. Anton Šipulin tak většinou potřeboval k úspěchu dobře zastřílet, jak tomu bylo při jeho jediném vítězství ve sprintu v Kontiolahti. Na konci sezóny měl Rus 90% úspěšnost vleže a 88% vestoje.

Anton ŠipulinFoto: Anton Šipulin (Autor: Jiří Zaňát)

#4 Simon Eder

Práce kvapná byla platná. Simon Eder oproti minulému ročníku o 4 % zlepšil svou střeleckou úspěšnost, vleže byla 91% a vestoje 87%. Ani v jednou individuálním závodě ale 35letý Rakušan neodstřílel čistě a vzhledem k běžecké stagnaci mu zůstalo pódium odepřeno.

Simon EderFoto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)

#3 Maxim Cvetkov

Určitě ho mrzí neúčast v Pchjongčchangu, ale jinak může být se svým účinkováním spokojený. Maxim Cvetkov se během uplynulé sezóny dočkal premiérového vítězství, když po čisté střelbě ovládl hromadný start doma v Ťumeni. Tím si zároveň vylepšil úspěšnost střelby vleže na 93 % a vestoje na 88 %.

#2 Martin Fourcade

Sedmý triumf v celkovém hodnocení opět podepřel nejen famózním během, ale i precizní střelbou. Martin Fourcade zopakoval 90% úspěšnost z loňského roku, vleže byl na 91 % a vestoje na 89 %. V sedmi závodech střílel čistě, ale je zajímavé, že jen ve třech případech zvítězil.

Martin FourcadeFoto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

#1 Jakov Fak

Je jen jediný biatlonista, která se pravidelně pohyboval ve Světovém poháru a dostal se na 91% střeleckou úspěšnost. Jakov Fak prožil střelecky nejlepší ročník v kariéře (92 % vleže a 89 % vestoje), což se hodilo vzhledem k tomu, že mu postupně odcházely fyzické síly. Šest nul ve Světovém poháru mu zajistilo celkové šesté místo, jedna nula na olympiádě stříbro ve vytrvalostním závodě.


Pod čarou

Těsně za branou elitní desítky zůstal Ondřej Moravec, kterému s 86 % patřilo 13. místo. Poměrně dobře to pálilo i dalším českým reprezentantům. Michalu Krčmářovi a Michalu Šlesingrovi stačila úspěšnost 83 % na 26., resp. 29. místo.

Z dalších biatlonistů byl Arnd Peiffer (86 %) v pořadí střelců 11., Johannes Thingnes Bø 15., Emil Hegle Svendsen 17., Tarjei Bø 19. (všichni 85 %) a Lukas Hofer 25. (84 %).

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

2 thoughts on “10 nejlepších střelců sezóny 2017/2018

  1. Zdravím Karle,
    Jaka Fak byl na OH v individuálu druhý za JTB; třetí byl Landertinger.
    Máte nějaké zprávy, kdo bude trénovat český tým? Ve Slovinsku potvrdili Velepce (A tým má pět mužů a jednu ženu), jeho asistent bude Lenart Oblak, který ještě minulou sezónu závodil, nikdy ale nedosáhl valného individuálního výsledku

    1. Dobrý den Radku, díky za upozornění na chybu, již napravena. Zatím nemám žádné informace, ale tuším, kam míříte vzhledem k tomu, kdo chybí v trenérském týmu Slovinska. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *