Home > Téma > 10 nejlepších střelkyň sezóny 2019/2020

10 nejlepších střelkyň sezóny 2019/2020

Pouze dvě ženy uhájily v sezóně 2019/2020 postavení mezi deseti nejpřesnějšími střelkyněmi Světového poháru. Mezi střeleckými premiantkami je jen jedna biatlonistka z elitní desítky celkového hodnocení, Češky v ní schází.

Do žebříčku jsou zařazeny pouze biatlonistky, které absolvovaly alespoň třetinu závodů Světového poháru a mistrovství světa, vypálily tedy více než 150 výstřelů.

10. Lisa Hauserová – 84,8 %

Ačkoliv usměvavá Rakušanka střílela nejhůře ve své kariéře a sklopila o 3 % méně terčů než loni, do žebříčku deseti nejlepších se dostala. Osmnáctá žena celkového pořadí střílí rychle, obě položky má vyrovnané. Na nejlepší výsledek dosáhla v Pokljuce, kde doběhla osmá v masáku.

Lisa Hauserová
Foto: Lisa Hauserová (Autor: Petr Zbranek)

 9. Julija Džimová – 84,9 %

Tradičně přesná Ukrajinka vytěžila z přesné mušky stříbro z vytrvalostního závodu v Östersundu a štafetový bronz na mistrovství světa. Mezi nejpřesnějšími ženami se umisťuje pravidelně, také ona svá čísla od loňska snížila. Ležku dokonce o 7 %.

Foto: Julija Džimová (Autor: Petr Slavík)

8. Tchang Ťia-lin – 85 %

Čínská svěřenkyně hvězdného dua naopak střílela nejlépe ve své desetileté kariéře, v sezóně pětkrát bodovala. Na 18. místo dosáhla ve sprintu v Ruhpoldingu.

7. Synnøve Solemdalová – 86 %

Norskou vlajku mezi nejlepšími střelkyněmi najdeme jen zřídka. Sedmá nejpřesnější žena sezóny je výjimkou. V individuálních závodech bodovala většinou ze čtvrté desítky, byla ale několikrát členkou vítězné štafety. S ní získala i titul mistryně světa.

6. Monika Hojniszová-Staręgová – 86,1 %

Mezi desítku nejpřesnějších biatlonistek se dostala poprvé v kariéře, i když loni střílela lépe. Má o 10 % lepší ležku (90 %) než stojku. Na mistrovství světa skončila v masáku čtvrtá. Sezónu zakončila v obou závodech v Kontiolahti na malém pódiu.

5. Chloé Chevalierová – 86,3 %

Mladší sestra slavnější Anaïs, která se v této sezóně věnovala mateřským povinnostem, se mezi ostrostřelkyně zařadila hned během první kompletní sezóny ve Světovém poháru. V Novém Městě s francouzskou štafetou vystoupala poprvé na stupně vítězů (stříbro), ve sprintu v Kontiolahti si osmým místem vytvořila kariérní maximum.

Foto: Chloé Chevalierová (Autor: Jiří Zaňát)

4. Vita Semerenková – 86,7 %

Na čtvrtou pozici, kterou loni držela Veronika Vítková s 89 %, se letos prostřílela zkušená Ukrajinka. V desítce nejlepších byla i před sedmi lety. Sezónu zahájila 10. místem ve sprintu, osmá byla ve stíhačce v Ruhpoldingu. Na mistrovství světa pomohla štafetě k bronzu.

3. Franziska Preuβová – 87,4 %

Jediná žena z desítky celkového pořadí (6.) letos střílela na terče o 4 % přesněji, vestoje dokonce o 10 %. Skončená sezóna se pro ni nesla ve stříbrném duchu – druhá byla na mistrovství světa ve smíšených dvojicích a se štafetou, stříbro získala i v posledním sprintu v Kontiolahti. Bronzová medaile jí patřila v hromadném startu v Novém Městě.

Foto: Franziska Preußová a Erik Lesser (Autor: Petr Slavík)

2. Christina Riederová – 87,5 %

Druhou pozici mezi nejpřesnějšími ženami startovního pole obhájila Rakušanka, která má stejně úspěšné obě položky. Loni jí více než 90% střelba stačila na dvě bodovaná umístění ve čtvrté desítce, letos již nakoukla do desítky elitní. Na mistrovství světa skončila ve vytrvalostním závodě sedmá, v Novém Městě devatenáctá ve sprintu.

1. Meng Fan-čchi – 89,8 %

Teprve 21letá Číňanka poprvé oslovila biatlonový svět v roce 2019, když se v Osrblí stala juniorskou mistryní světa ve vytrvalostním závodě. Své první dva body ve SP získala na šampionátu v Antholzi ve sprintu, na své maximum dosáhla v Novém Městě, kde v této disciplíně ještě jeden bod přidala.

Fanqi Mengová
Foto: Meng Fan-čchi (Autor: Petr Slavík)

Pod čarou

Velmi těsně za nejlepší desítkou skončila královna světového šampionátu a pátá žena hodnocení Marte Olsbuová Røiselandová, která střelbu oproti loňsku zlepšila téměř o dvě % (na 84,8 %).

Naopak pod 85 % po sedmi letech klesla úspěšnost střelby vítězky Světového poháru Dorothey Wiererové (82,7). Dokonce o 8 % méně terčů než loni zasáhla desátá žena Světového poháru Lisa Vittozziová, které minulou sezónu patřilo s 88 % sedmé místo.

Foto: Dorothea Wiererová (Autor: Petr Slavík)

Naopak nad 80% úspěšnost se podruhé v kariéře dostala druhá žena poháru Tiril Eckhoffová (81,6 %, stejně jako před šesti lety), která přidala oproti sezóně 2018/19 5 %.

Nejméně přesné z nejlepších deseti žen SP byly Justine Braisazová, které se nepodařilo sklopit pětinu terčů (74,8 %, pokles o 4 %) a Denise Herrmanová se 77,1 % (oproti minulé sezóně minus 1 %).

Nejlepší střelkyní českého ženského týmu byla Eva Kristejn Puskarčíková s 82,2 % zasažených terčů, což je o půl procenta více než loni. Nad 80 % je i Jessica Jislová (loni 82,8 %, ale při polovičním množství výstřelů).

Markéta Davidová opět přidala na přesnosti, 79,7 % je téměř o procento více než loni. Výrazně méně výstřelů poslala do terče při stojce (73 %), vleže je na slušných 86 %.

V nesouladu se výrazným posunem ve výsledcích je střelba Lucie Charvátové. Ta se jí letos dařila o téměř čtyři procenta hůře než loni. Se 67,6 % se pohybuje na samém chvostu střeleckého žebříčku.

Hlavní foto: Monika Hojniszová-Staręgová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *