Chyběla světová špička. Na kolečkových lyžích je to jiné než v zimě na sněhu. A každý je v jiné fázi přípravy. Přesto si můžeme z letošního MS v letním biatlonu v NMNM odnést několik poznatků.
1) Fanoušci se vrátili
Před rokem a půl se Vysočina Arena připravovala na příjezd tisíců fanoušků. Kvůli covidu-19 ale musely zůstat tribuny prázdné. Od té doby se na mezinárodní scéně závodilo bez fanoušků. Jejich návrat byl plánovaný shodou okolností také do Nového Města na Moravě. Organizátoři byli nervózní, nevěděli, jestli nezůstanou tribuny poloprázdné. Nezůstaly. Zvlášť o víkendu byla v NMNM tradičně bouřlivá atmosféra. Mezinárodní biatlonová unie v praxi viděla, že systém bublin může spolehlivě fungovat i s fanoušky.

2) Favorité byli přesvědčiví
Podle postavení ve Světovém poháru přijížděli Markéta Davidová a Michal Krčmář do Nového Města na Moravě jako největší favorité. A své roli zvládli, oba získali po dvou zlatých medailích. Podstatnější než výsledky byly jejich přesvědčivé výkony. Před zaplněnou Vysočina Arenou dokázali udržet nervy na uzdě a v klíčových chvílích dobře zastřílet. To je před začátkem olympijské sezóny povzbudivé.

3) Juniorům sebevědomí nechybí
Čeští junioři pravidelně sbírají medaile i v zimě, takže na letním světovém šampionátu patřili k favoritům. Realita ale ještě předčila očekávání. Trojice Mikyska, Hornig a Mareček proměnila šampionát ve svou exhibici, která vyvrcholila kompletně obsazeným pódiem ve stíhacím závodě. Mladí Češi zářili na trati i na střelnici, kde prokázali velké sebevědomí rychlými položkami i v rozhodujících momentech.

4) Rumunské medaile
Rumunsko v Novém Městě na Moravě ziskem kompletní medailové sady vyrovnalo rekord z domácího MS v Cheile Gradistei. A každou medaili získal někdo jiný. Tu zlatou George Buta v supersprintu díky čisté střelbě. Mimochodem, během šampionátu trefil 57 z 60 terčů. Stříbrná byla ve stíhačce juniorek Eniko Martonová, která už se prosadila i v zimě 18. místo v IBU Cupu v Osrblí. A bronz si pověsil na krk nejrychlejší běžec sprintu Cornel Puchianu. Rumunské muže trénuje Gheorghe Gârniță, (zimní) vicemistr světa z roku 1974. K podobnému úspěchu ale mají jeho svěřenci zatím daleko.

5) Zázračné dítě slovinského biatlonu
Je jí 18 let a někteří ji označují za největší talent v historii slovinského biatlonu. V zimě se Lena Repincová stala dvojnásobnou dorosteneckou mistryní světa, ale na letním MS se v této věkové kategorii nezávodí. V NMNM se tak musela postavit až o čtyři roky starším soupeřkám, které měly na první pohled výhodnější fyziologické parametry. Výsledek? Bronz ve sprintu a dvě pátá místa. Jméno Lena Repincová si dobře pamatujte.

6) Budoucnost lotyšského biatlonu
Lotyšský biatlon, to byli v posledních letech jen Andrejs Rastorgujevs a Baiba Bendiková. Teď je tu nová lotyšská naděje směrem do budoucna – Sanita Bulinová. Dvacetiletá biatlonistka ukázala svůj potenciál už na konci zimy, když dokázala bodovat 32. místem ve sprintu na Světovém poháru v Östersundu. Nyní patřila v NMNM k nejrychlejším juniorkám a v každém závodě brala medaili.

7) Naděje pro slovenské muže
Matej Baloga už posbíral několik startů ve Světovém poháru a pravidelně bodoval v IBU Cupu. V Novém Městě na Moravě na sebe upozornil ve sprintu, kde neminul jediný terč a nestačil pouze na Michala Krčmáře. Čtyřiadvacetiletý biatlonista už by měl být pevnou součástí týmu Tomáše Kosa. Příležitost mezi elitou dost možná dostane i jednadvacetiletý Tomáš Sklenárik, který jako jediný stačil českým juniorům.
8) Supersprinty ano
Mezinárodní biatlonová unie, zdá se, našla funkční model supersprintů. V Novém Městě na Moravě se poprvé nedobíjelo a po chybě následovalo zkrácené 75metrové trestné kolo. Závody byly atraktivní a to i tím, že do nich vstupovala taktika. Třeba Markéta Davidová se po 11. příčce v kvalifikaci nechala slyšet, že ji pojala tréninkově a šetřila síly na finále. Tam už přemožitelku nenašla. Mezi muži zase Rumun Buta potvrdil, že tahle disciplína i bez dobíjení přeje rychlým a přesným střelcům. Že by supersprinty v budoucnu oživily i Světový pohár?

9) Nadvláda domácích pokračuje
Můj dům, můj hrad. To platilo letos i na třech předešlých šampionátech, na kterých získaly nejvíc medailí pořadatelské země. Letošní bilance 7 zlatých, 4 stříbrných a 2 bronzových medailí byla pro český biatlon dokonce rekordní. Na jednu stranu to svědčí o kvalitě českých juniorů, kteří se postarali o většinu medailí. Na druhou stranu to ukazuje i na menší konkurenci, ke které se váže poslední bod.

10) Je třeba krok na západ
Někteří mluví o mistrovství světa v letním biatlonu jako o mistrovství východu. Ani letos do Nového Městě na Moravě nepřijely velmoci, jako je Norsko, Francie, Německo či Itálie. Letní šampionát ale bez jejich účasti prestiž nezíská. Mezinárodní biatlonová unie se dívá s nadějí k příštímu roku, kdy se bude závodit v německém Ruhpoldingu. A určitě u toho bude silná domácí reprezentace.
Nesouhlasím s tím, že tribuny nebyly poloprázdné – bohužel byly (i o víkendu, byla jsem tam), se zimními závody se to nedá srovnat. Ale atmosféra byla slušná. Se vším ostatním souhlasím, bohužel včetně toho, že nešlo o MS, šlo skutečně o mistrovství východní Evropy. Nepomohlo tomu tedy ani to, že zítra začíná Martin Fourcade Nordic Festival, hlavní hvězdy jsou tam. A taky to, že NMNM je strašně nízko, všichni letos kvůli olympiádě potřebují trénovat o poznání výš. Takhle to byl prostě jen dobrý trénink, jak taky několikrát padlo.
A v závěru si musím postesknout nad tím, že se na květinovém ceremoniálu zase předávala ta podivná skleněná “těžítka”, ze kterých měli biatlonisté srandu už v NMNM už v zimě. Tehdy zkoušeli, k čemu to asi tak může být, předváděli scénky, jestli to nemá sloužit jako vražedná zbraň, spousta biatlonistů si to na stupně vítězů ani nebrala, případně jim to padalo z rukou, a vzápětí se toho hned zbavovali, což tedy není divu – blbě se to drží, je to těžké a k ničemu. Přesto se to teď rozdávalo zas – výrobce snad musí být něčí kámík. Pokud už to tedy někdo tlačí, apelovala bych aspoň, aby výrobce začal produkovat něco užitečného nebo hezkého/roztomilého, co si biatlonisté budou chtít nechat (nebo to aspoň někomu věnovat). Vázy, sošky atd.
Na druhou stranu je pozitivní, že tentokrát na květinovém ceremoniálu aspoň dostali kytku (v zimě ji chudáci nedostali, dostali jen to “těžítko” a neměli čím mávat).