Home > Téma > 10 věcí, které nám ukázalo Mistrovství světa juniorů 2019

10 věcí, které nám ukázalo Mistrovství světa juniorů 2019

Tereza Voborníková

Letošní Mistrovství světa juniorů ve slovenském Osrblí potvrdilo vzrůstající sílu mladých českých reprezentantů. Šampionát byl dobrým ukazatelem také pro Norsko, Německo Francii, Slovinsko, Kazachstán nebo Čínu. Z první medaile v historii se dokonce radovalo Grónsko. Naopak mezi neúspěšnými byli Rusové či domácí Slováci. Co všechno MSJ 2019 ukázalo?

1) Vzestup českého biatlonu pokračuje

I letošní Mistrovství světa juniorů ukázalo, že se český biatlon nemusí bát o svou budoucnost. Český tým si z Osrblí odvezl tři medaile. Dvě, stříbrné, získala dorostenka Tereza Voborníková, která mezi svými vrstevnicemi vynikala jak ve střelbě, tak v běhu. Vlastně jen potvrdila své kvality. V letošní sezóně už totiž dokázala bodovat v dospěláckém IBU Cupu.

O třetí medaili, bronzovou, se ve vytrvalostním závodě dorostenců postaral Jakub Kocián. V dorosteneckých kategoriích se českému týmu celkově dařilo, Tomáš Mikyska skončil dvakrát v elitní desítce (5. a 9.), to samé se povedlo Tereze Jandové (4. a 9.).

Favorizovaný Jakub Štvrtecký se v neoblíbeném středisku nepotkal se střeleckou formou. Ta běžecká ho ale neopustila, ve všech závodech se pohyboval mezi nejrychlejšími závodníky a dvakrát skončil desátý. Do 20. místa se pak alespoň jednou vešli Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Veronika Macková, Eliška Teplá a Klára Polednová.

Celkově Češi nasbírali 11 umístění v elitní desítce, což je nejvíc od roku 2004, kdy v juniorských kategoriích mimo jiné excelovali Michal Šlesingr a Ondřej Moravec.

Jakub ŠtvrteckýFoto: Jakub Štvrtecký (Autor: Petr Slavík)

2) Přichází nástupci Bjørndalena a Svendsena

Norové nemusí dlouze oplakávat konec Oleho Einara Bjørndalena a Emila Hegleho Svendsena. Krom toho, že už se ve Světovém poháru dobře ukázali Sindre Pettersen či Johannes Dale (ten ještě mohl startovat na MSJ), tak v Osrblí zazářily další hvězdy. Sprint i stíhací závod ovládl rychle střílející a běžící Vebjørn Sørum, bronz v obou závodech bral Sivert Bakken, který už v této sezóně vyhrál jeden závod IBU Cupu.

3) I mezi juniory vládne velká trojka

Norsko si ze šampionátu v Osrblí odvezlo deset cenných kovů, Německo devět a Francie šest. Za těmito zeměmi bylo Slovinsko se čtyřmi medaile a třikrát se radující Česko se Švýcarskem. I mezi juniory se tak potvrdil trend, který momentálně trvá ve Světovém poháru, a to že biatlonu vládne velká trojka. Naopak dvě ruské medaile úplně nekorespondují s tím, jak se na nejvyšší úrovni prezentují Alexandr Loginov a spol.

Danilo RiethmüllerFoto: Danilo Riethmüller (Autor: Jiří Zaňát)

4) Čína o sobě dává opět vědět

Čínský biatlon, především ten ženský, patřil v minulé dekádě ke světové špičce. Pravidelně jsme vídali mezi elitou čínské vlajky, Čunli Wangová dokonce vyhrála jeden závod Světového poháru. V posledních letech ale Čínané zcela vyklidili přední pozice.

To by se mohlo brzy změnit. S blížící se olympiádou v Pekingu roste i podpora biatlonu, což se projevilo v Osrblí. Fanqi Mengová se stala juniorskou mistryní světa ve vytrvalostním závodě a jen tak potvrdila slibné výsledky z IBU Cupu. Teprve 19letý Ženju Žu, se kterým Mengová v roce 2016 vyhrála smíšenou štafetu na Zimních olympijských hrách mládeže v Innsbrucku, zase skončil 29. ve sprintu. Rovněž 19letá Juanmeng Čuová byla ještě o příčku výš.

5) Cisar má skvěle nakročeno

Vědělo se, že se v něm skrývá velký talent. Syn českého otce a slovinské matky, který se často připravuje v Novém Městě na Moravě, dlouhodobě nemá ve Slovinsku mezi svými vrstevníky konkurenci. Loni, v 17 letech, zůstal na Mistrovství světa juniorů těsně pod stupni vítězů, letos už se ale stal dorosteneckým mistrem světa. A to dokonce dvojnásobným. Ve sprintu si i přes jednu chybu vytvořil půlminutový náskok, který ve stíhačce ještě zdvojnásobil. Z českého pohledu je jen škoda, že si pro zlaté medaile nedojel v černé kombinéze s lvíčkem na zádech.

Alex CisarFoto: Alex Cisar (Autor: Jiří Zaňát)

6) Francie může opět sázet na Martina

Vítězí Buržoazní republika! Teprve 19letý Martin Bourgeois République byl jednou z nejvýraznějších tváří šampionátu v Osrblie. Na svůj věk střílel velmi rychle a zároveň přesně, navíc držel krok s většinou staršími soupeři i v běhu. Ve vytrvalostním závodě ho 19 tref přivedlo k vítězství, 20 z 20 ve stíhačce zase ke stříbru. To mělo ale příchuť zlata po tom, co Francouz startoval z 15. místa. Že by možný nástupce jmenovce Martina Fourcada?

7) Trápící se Ukrajinky mají naději

Ukrajinské ženy jsou v aktuální sezóně Světového poháru hluboko za očekáváním, nejvýše postavená Olena Pidhrušná je až 34. O premiérovou šanci si hlasitě říká Jekatěrina Bechová. Dvacetiletá biatlonistka nejprve zaskočila soupeřky vítězstvím ve sprintu po tom, co neudělala na střelnici ani jednu chybu. Že to nebyl pouhý výstřel do tmy, potvrdila hned následující den, kdy ovládla i stíhačku. Mohla by zacelit díru po tom, co Pidhrušná nebo sestry Semerenkovy dají biatlonu sbohem.

8) Zvykejme si na grónskou vlajku

Grónsko se na Mistrovství světa juniorů v Osrblie dočkalo historicky první biatlonové medaile. A hned zlaté. Vytrvalostní závod dorostenek ovládla Ukaleq Slettemarková, což byla špatná zpráva pro slovenské pořadatele, kteří neměli připravenou grónskou vlajku v požadované velikosti.

A že vám to jméno něco říká? Jde o dceru manželů Øysteina a Uiloq Slettemarkových, kteří v minulých letech poměrně pravidelně svou účastí zpestřovali závody Světového poháru. Většinou ale končili na chvostu. To by teď mohla změnit jejich dcera, která spolu se svými rodiči žije a trénuje v Norsku.

9) Kazaši útočí na všech frontách

Kazašské vlajky vlály v Osrblí hodně vysoko. Dorostenec Vladislav Kirejev dojel třikrát čtvrtý, z toho jednou se štafetou. Do elitní desítky se jednou vešel i junior Danil Beleckij, Ljudmila Achatovová byla jen těsně za ní. A to ještě papírově nejlepší z Kazachů Roman Jeremin neměl střeleckou formu a navíc ve sprintu neobkroužil trestné kolo, za což schytal dvouminutovou penalizaci. I tak se propracoval ve stíhačce z 46. místa na 22.

10) Hodně práce před Slováky

Ve Světovém poháru momentálně dělají dobré jméno slovenskému biatlonu naturalizovaná Ruska Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková a občas také její sestra Ivona Fialková. Domácí Mistrovství světa juniorů ale ukázalo, že je před Slováky ještě hodně práce.

Nejlepší Slovenkou byla 10. a 17. dorostenka Zuzana Remeňová. Jeden záblesk zažili junioři Lukáš Ottinger (17.) a Tomáš Sklenárik (19.), juniorka Veronika Machyniaková (22.) a dorostenka Ema Kapustová (21.). Další Slováci měli k dobrým výsledkům daleko, výsledky juniorek a dorostenců by se dokonce daly označit slovem alarmující. Zatím se nezdá, že by se rodili druzí Hurajtové a Fialkovy.

Hlavní foto: Tereza Voborníková (Autor: Jiří Zaňát)

6 thoughts on “10 věcí, které nám ukázalo Mistrovství světa juniorů 2019

 1. 11. Úzká a neupravená trať, špatná režie přenosu. Slováci se musí hodně učit. I to nám ukázalo toto mistrovství. Obdoba bude v zámoří.

  1. Dost jsem váhal, jestli tam zmínit právě i nedostatky areálu. Podle organizátorů byly na trať i na šampionát jako celek dobré ohlasy závodníků a z fleku by areál mohl hostit SP… Ale objevily se právě i přesně opačné reakce, jak píšete. Teď co si z toho vzít. 🙂

   1. Příliš úzké tratě, kde pád závodníka neumožnil předjetí, špatně impregnovaná a neupravená trať. Úroveň tratí v zámoří byla vidět minule. Režie – stačí porovnat s jinými přenosy.

 2. Moc psaní o biatlonu, který má zbytečně moc disciplín. Proto tam není specializace a všichni jezdí všechno. Chtělo by to buď něco zrušit, asi ty disciplíny, kdy startují v intervalech a ze závodu je pak vidět jedině střelba a doběh do cíle nebo prodloužit trať závodů s hromadným startem.

  1. Závody s intervalovým startem jsou základ biatlonu. Prodloužit tratě je nesmysl; bude to spíše naopak. – Ale souhlasím s tím, že disciplin je už příliš; zrušit by se měly “single mixed relay” (= test odolnosti) a hromadný závod pro 60 osob.
   A teď se zeptám: jaká specializace? Co to plácáte? Všechno je to o běhu na lyžích – tam také není specializace na 10, 15, 30 nebo 50 km; a to všechno jsou dlouhé tratě svým charakterem navzájem podobné, takže všichni jezdí všechno. – A nechtěl byste ještě specializovat střelbu? Každý závod jinou ráži nebo rovnou kulomet??
   Závěrem radu: když se Vám zdá toho psaní o biatlonu moc, tak to nečtěte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *